Archeology tyhle nálezy doslova uzemnily. Teď už nejde o legendy, ale o realitu. To je ovšem prozatím všechno, co víme. Proč by se někdo kdysi dávno uchyloval k životu pod zemí?

Z několika velmi starých "písemností", ale i ústně předávaných legend a dokonce i z Bible, se dozvídáme, že v dávné minulosti existovala i civilizace, která se z nějakého důvodu uchýlila k životu v podzemních městech.

Podle  legendy, která pochází ze zdrojů starých Sumerů to bylo ze strachu před návratem legendární planety Nibiru.

Podle druhé  to bylo z důvodu zvyšující se nesnášenlivosti, agresivity a neustálého válčení jiných národů žijících na Zemi.

Ještě nedávno tomu  věřili jen skalní zastánci záhad.

Ti ostatní, rozumnější přeci ví, že v "předbiblické" době by rozhodně nebylo technicky možné taková města vybudovat.

Nyní se ale musíme zabývat otázkou trochu jinak.

Ne, jestli budovali, ale JAK budovali !

Překvapení!?

d

V Turecku u Derinkyu bylo archeology objeveno podzemní město, kde v mnoha poschodích, sahajících hluboko pod zemský povrch, žilo podle zjištění asi 15.000 obyvatel !

To je pro představu zhruba stejné zalidnění, jaké má Varnsdorf.

Město má dobře propracovanou infrastrukturu, takže se nejednalo o provizorium, ale o trvalé osídlení .

Archeologové se s úžasem dívají na společenské prostory, celé kompletní bytové jednotky s obývacími pokoji, ložnicemi, a kuchyněmi, dále stáje pro dobytek, vinné sklepy, obchody, dokonce i vodárenské nádrže.

Doposud bylo odkryto13 poschodí!

Vchody jsou tvořeny těžkými kulatými dveřmi, které se zavíraly a otevíraly pouze zevnitř, a zvenčí je nebylo možné otevřít.

V nejhlubších poschodích byly objeveny studny, skladiště zbraní a dokonce i pohřebiště.  Z těchto úrovní vedly i únikové cesty.

"Tohle projektovali dobří architekti. Mysleli totiž na překvapivě dokonalou samooběžnou klimatizaci. Doposud jsme objevili 52 větracích šachet projektovaných tak, že jimi vzduch samovolně cirkuloval takovým způsobem, že byl průběžně obměňován i v nejspodnějších patrech a prostorách.

Co to bylo za civilizaci, se doufám dozvíme. Každopádně před nimi klobouk dolů", uvedl pro national geographic člen týmu archeologů Adam Sparrey. TADY.

A další jen kousek vedle

Další podzemní město bylo objeveno Kaymakli, ovšem nepoměrně větší.  Sem už by se vešly tři čtvrtiny obyvatel Prahy!

Obě města jsou od sebe vzdálena devět kilometrů a jsou propojena.

Stále málo?

Archelogové dnes mají dalších čtrnáct vzájemně spojených podzemních měst !

Co to bylo za lidi a proč se uchýlili po zem?

O existenci „pozdemních lidí“ se můžeme dozvědět například ze spisů starověkého spisovatele Xenofonta, který se o nich zmiňuje již v roce 401 před naším letopočtem. Ještě nedávno jsme si ovšem mysleli, že jde o legendy.

I my máme  v 21.století prošpikované podzemí rozsáhlými komplexy.  Jenže ať jde o vojenské, nebo vládní objekty, vždy jsou závislé obnově potravin shora.

Musíme si přiznat že trvale osídlit tyhle objekty bez závislosti na světě na povrchu, bychom neuměli ani v dnešní době!  

Ano, začínáme s geneticky šlechtěnými mořskými řasami bohatými na minerály a vitamíny. Ty by snad bylo možné v takovýchto podzemních objektech pěstovat, ale my se bavíme o době před Kristem!

Je jasné, že oni musel vedle důlních technologií ovládat i dosud neznámé technologie získávání potravin jiným způsobem, než pěstováním rostlin.

Neuvěřitelné že?

A nepřijde vám na tomhle místě přímo komické, že Mars, Měsíc, Jupiter nebo třeba Venuši známe o poznání lépe, než svoji vlastní planetu ???

Že do zbrojního průmyslu a do zkoumání vesmíru rveme doslova astronomické částky, zatímco jen desetinu z toho do zkoumání hlubin moře a archeologie?

Cožpak vlastní historie a kořeny nejsou to první, co bychom měli mít dokonale zmapované?

Ono bychom pak možná tak netápali ani v tom vesmíru.

Reklama