tinder.jpg

Foto: Shutterstock

Dokument, který Netflix uvedl 2. února, se stal okamžitě hitem. Muž jménem Simon Leviev, který se vydával za miliardáře a syna obchodníka s diamanty Lva Levieva, v něm okrádá ženy, se kterými se seznámí přes seznamovací aplikaci Tinder.

Pozor, následující věty obsahují spoilery k dokumentu!

Jedenatřicetiletý Simon Leviev, původním jménem Shimon Yehuda Hayut, pochází z Bnei Brak v Izraeli a ve skutečnosti ho s rusko-izraelským diamantovým magnátem vůbec nic nepojí. Ženám, které podvedl, říkal, že pracuje pro firmu LLD Diamonds. Ihned jim předvedl svůj okázalý životní styl, bral je na výlety soukromým letadlem a dával si s nimi schůzky v pětihvězdičkových hotelech napříč Evropou.

8565cb75-5257-4c40-b984-0b944a401efe.jpgFoto: Netflix

Jakmile mu ženy začaly víc důvěřovat a zamilovaly se, tvrdil, že je v nebezpečí a že ho pronásledují jeho nepřátelé. Posílal jim fotografie zkrvaveného bodyguarda apod. Následně tvrdil, že potřebuje půjčit jejich kreditní karty, aby ho nemohli vysledovat.

Jedna z žen v dokumentu mu údajně půjčila kolem 40 tisíc dolarů (cca 850 tisíc Kč), jiná dokonce 200 tisíc dolarů (4,2 milionů korun). Celkem různé ženy připravil o více jak 10 milionů dolarů (cca 212 milionů korun).

FotoJetdd.jpgFoto: Netflix

Aktuálně žije Hayut přejmenovaný na Levieva na svobodě. Podle The Times of Israel byl v roce 2011 v Izraeli obžalován z krádeže, padělání a podvodu a za proplácení ukradených šeků, ale před vynesením rozsudku uprchl. Ve Finsku pak byl odsouzen za podvádění žen a v roce 2017 byl navrácen do Izraele. Ovšem ze země znovu uprchl.

Poté přijal novou identitu a dal se na kariéru podvodníka z Tinderu. V roce 2019, než byl zatčen, se dokonce skrýval nějakou dobu v Praze. V Izraeli byl obviněn za zločiny, které v zemi spáchal. Odseděl si ve vězení pouhých pět měsíců z patnácti, které dostal. Údajně splnil podmínky pro propuštění v rámci programu zaměřeného na snížení vězeňské populace uprostřed obav z propuknutí koronaviru mezi vězni.

Dnes má Leviev údajně nový podnikatelský počin. Podle The Tab nabízí obchodní poradenství za poplatek. Na svém webu uvádí, že se stal „bohatým obchodníkem“ a „vše dokázal sám“. Tinder magazínu sdělil, že podvodník už nemá profil v aplikaci. „Provedli jsme interní vyšetřování a můžeme potvrdit, že Simon Leviev již není aktivní na Tinderu pod žádnou ze svých známých přezdívek.“  

Jeho oběti však dosud splácejí své dluhy.

Zdroje: Autorka článku podle dokumentu Podvodník z Tinderu, Deseret, The Tab