Jakmile se zmíní město Jeseník, velmi pravděpodobně si většina z nás vybaví zdejší Priessnitzovy lázně. Nejstarší vodoléčebné lázně na světě ale nejsou to jediné, co byste měli navštívit, pokud sem máte namířeno. Nedaleko centra můžete podrbat jelena za uchem a spatřit laně beze strachu pít z křišťálové studánky.

Zní vám to jako pohádka? V místě s názvem Krásná vyhlídka si tak i budete připadat. Právě tady se prohání stádo jelenů a laní s kolouchy, které si můžete prohlédnout pořádně z blízka. A věřte, že nadšené z nevšedního setkání tu nebývají pouze děti.

stado

Nad horskou vesničkou Dětřichov chová na 14 hektarech více než stovku těchto ušlechtilých zvířat pan Alois Přibyl. A potěšení z nich si rozhodně nenechává pro sebe. Zapomeňte na dalekohled, vezme vás přímo mezi ně. Stačí jen přistoupit na traktorem taženou vlečku plnou nedočkavých dětí i dospělých. Už jen samotná projížďka je pro mnohé zážitkem. Je velmi pravděpodobné, že cestou od někoho uslyšíte známou hlášku „To je dost, žes nás taky jednou vyvez!“.

deti

Jakmile ale přijedete na pastvinu, zatajíte dech. A není to jen nádherným výhledem na celý Hrubý Jeseník. Stádo jelenů, které se do té doby poklidně popásalo, zvedne hlavu a rozeběhne se za vámi. Už vědí, že nejedete s prázdnou. Což byste tedy rozhodně neměli. Nejraději si pochutnávají na sušených rohlících či chlebu, ale nepohrdnou například ani jablkem.

jelen

Jeleni v mžiku obklopí traktor s vlečkou a dožadují se pamlsků. Jen laně se drží v uctivé vzdálenosti a až k vám přijdou pouze ty starší, zkušenější. Na některých je vidět, že kromě pamlsku čekají i na pohlazení.

jelen

Při projížďce po pastvinách vás pan majitel neošidí ani o výklad. A tak se o jelenech dozvíte spoustu zajímavostí, díky nimž si například už nikdy nespletete jelena se srncem, jak tomu prý často bývá. Představí vám také ty nejvzácnější členy stáda, kterým je bezesporu jelen osmnácterák, ale také nejstarší a nejzkušenější laň.

lan

Než se však s batohem plným pochoutek na Krásnou vyhlídku vydáte, raději se nejdříve objednejte.

Čtěte také:

Reklama