Začervenalé skvrny, suchá místa, svědící plochy. Pokud nastanou problémy s kůží, řešením rozhodně není nákup peelingů, masek a „zázračných“ krémů pro všechny denní doby. Na citlivou, potažmo poškozenou pleť platí něco úplně jiného.

Až budete v obchodě vybírat novou kosmetiku, volte přípravky s menším počtem složek. Ty obvykle méně dráždí.

skin

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Citlivá pokožka se snadno podráždí. Vliv může mít mnoho různých faktorů, mezi které patří genetika, okolní prostředí (chlad, znečištění vody a vzduchu apod.) nebo používání nevhodné kosmetiky. Negativní důsledky má i nedostatečná ochrana kůže před agresivními prostředky na úklid. Jak potížím s pokožkou zabránit?

 1. Chraňte své ruce. Velká část čisticích přípravků kůži dráždí. Proto při úklidu používejte nejlépe gumové rukavice. Pod ně můžete vzít pro lepší ochranu ještě bavlněné.
 2. Nezapomínejte na chlór. V bazénu si lze užít spoustu zábavy, ale pokožka při tom může trpět. Častou příčinou vysušení a svědění je chlór obsažený ve vodě. Proto se po každém koupání osprchujte a použijte jemné mýdlo. Poté pokožku natřete hydratačním přípravkem s glycerinem. Ten pomáhá pleti udržovat přirozenou vlhkost.
 3. Zbavte se roztočů. Tito okem neviditelní živočichové mohou být příčinou podráždění a zánětlivých projevů na kůži. Nejlepším bojem proti nim je pravidelné vysávání podlah a koberců a praní lůžkovin alespoň na 60 °C jednou týdně.

Čtěte také:

Odlehčený režim

Trpíte-li podrážděním pokožky, není řešením intenzivní péče o ni. Naopak. Omezte používanou kosmetiku na minimum. Stačí šetrný prostředek k čištění pleti, krém na opalování bez přidaných chemikálií (nejlépe minerální složení s oxidem titaničitým nebo oxidem zinečnatým) a hydratační krém bez parfemace. Pokud je však zarudnutí a podráždění pokožky opravdu intenzivní, může být namístě nechat si napsat od dermatologa kortikoidní mast. Tu aplikujte pouze ve slabé vrstvě. V příliš velkých dávkách by totiž mohlo docházet k oslabení zevní vrstvy pokožky, což by posléze vedlo k dalším alergiím.

V souladu s přírodou

Až budete v obchodě vybírat novou kosmetiku, volte přípravky s menším počtem složek. Ty obvykle méně dráždí. Vyhýbejte se i produktům dodávajícím vitamíny, antioxidanty, alfa-hydroxylové kyseliny a ochranu proti slunci v jediném balení. Řešením nebývají ani přírodní produkty. Ne všechny složky takových výrobků jsou totiž pro citlivou, případně již podrážděnou pleť vhodné. Pokud ale o přírodní kosmetiku přesto stojíte, vezměte v potaz následující informace.

 • Růže a levandule by měly mírnit zánět.
 • Přípravky s heřmánkem (nejsou ale vhodné pro vysušenou pleť) mají uklidňující účinky.
 • Organická aloe vera v šetrných neparfémovaných nebylinných přípravcích pokožku zklidňuje.
 • Produkty s ořechy jsou přírodní tonika.
 • Výrobky obsahující borůvková semínka umějí šetrně odstranit odumřelé buňky pokožky.
 • Med má přírodní protizánětlivé vlastnosti (nepoužívejte jej ale po spálení sluncem).
 • Okurka zklidňuje pleť a snižuje zarudnutí.
 • Ovesné vločky mají přírodní protizánětlivé účinky.
 • Rozmačkané avokádo hydratuje přesušenou pokožku.
 • Jogurt zklidňuje kůži spálenou sluncem.

Pokud vaše potíže s podrážděnou pokožkou i přes veškeré snahy přetrvávají nebo se zhoršují, navštivte raději odborníka.

Zdroj: U lékaře

Reklama