Už jste slyšely, že si své těhotenské bříško můžete podepřít elastickým pásem, a podstatně tak snížit bolesti zad i váhovou zátěž?

pregn

Kristýnu pás zachránil

Jedna z mých dobrých známých Kristýna je těhotná, rodit má za měsíc. Břicho má už ale tak velké a těžké, že se sotva valí, špatně si sedá a pak zase nemůže vstát, nejvíc ji ale trápí velké bolesti páteře, na kterou je už tak velká zátěž moc. Všechny domácí práce dělá s velkými bolestmi. Nevydrží stát a vařit, mýt nádobí, věšet prádlo, zkrátka pokročilé těhotenství se pro ni stalo velkým utrpením.

Když už to opravdu nemohla vydržet, rozhodla se zajít pro nějaké povolené léky na bolest k lékaři. Místo léků si ale přinesla recept na podpůrný těhotenský pás, který pak získala ve zdravotnických potřebách za finanční účasti zdravotní pojišťovny. Elastický, široký přes celé bříško s variabilitou síly stažení díky velkým suchým zipům.

„Neskutečně se mi ulevilo, dám si ho vždy, když mě čeká delší pochůzka, nebo při domácích pracích. Nemusím už chodit tak strašně prohnutá v kříži,“ libuje si dnes Kristýna.

Věděly jste o něm?

Mě osobně tahle pomůcka zaujala, protože jsem o ní dodnes nevěděla. Trochu jsem zapátrala na internetových diskusích, kde se maminky dělily na dvě skupiny. Jedna pás chválila a doporučovala, druhá varovala před otlaky nebo ochabováním břišních svalů (co jiného je ale podprsenka?!) Také jsem se dočetla, že podle průzkumů dokáže těhotenský pás u 82 % žen snížit bolest zad, u 93 % bolest pánve a u dalších 93 % tlak v oblasti břicha.

Aby bylo jasno, zeptala jsem se na názor zkušené porodní asistentky z porodnice v Praze Motole Dariny Kopřivové, která má na starost prenatální poradnu.

Doporučila byste těhotným ženám podpůrné pásy nebo ne?
Všeobecně lze říci, že ano. Pro většinu žen je vhodný, všem bych ho ale nedoporučovala.

Pro koho se tedy hodí?
Hodí se pro nastávající maminky, které pociťují únavu břicha a bolesti zad. Těmito potížemi nejvíc trpí ženy s krátkým tělem, ty, co mají ochablé i vnitřní břišní svaly, a ty, kterým se miminko takzvaně vrazilo dopředu do bříška. Některé ženy ho zase mají spíš v bocích, ty takovými potížemi v těhotenství netrpí.

Pro koho vhodný není?
Jednoznačně pro ženy, které mají rozestupy břišního svalstva nebo jsou po úrazech páteře. Takovým musí pás doporučit jen ortoped.

Je nějaký pás lepší než druhý? Můžete nějaký konkrétní doporučit?
Pásů, jejich tvarů a šíří existuje poměrně velké množství a každé ženě vyhovuje jiný. Jedné je příjemný po celé ploše břicha, jiná raději užší. Záleží na stavbě těla a konkrétních potížích budoucí maminky. Žádný proto doporučit nemohu, jen všechny nabádám, aby si před koupí vyzkoušely více variant a vybraly tu, ve které se budou cítit nejpříjemněji.

Máte zkušenost s těhotenským podpůrným pásem? Jakou?