Víte, že podprsence už je úctyhodných devadesát čtyři let?
Nevěřily byste, že?

Tenhle kousek nepostradatelného prádla je vlastně už prabába. Samozřejmě, že nevypadala jako dnes, a prošla si pěkně krkolomným vývojem, než nám zvedla poprsí a někomu možná i sebevědomí. Více v mém článku Wonderbra nebo kobercovka.

Prádlo jako samostatný oděv se začalo nosit teprve v první polovině devatenáctého století a mezi ženským a mužským prádlem nebyl téměř žádný rozdíl. Byla to éra dlouhých beztvarých košil. Ženy je nosily pod šaty a sukně, muži je soukali do kalhot. Přece si vybavujete scény z historických filmů: Shodí se vršek a hupky dupky do postýlky.
Koncem předminulého století se začal tvar prádla odlišovat, a to už byly první krůčky k dnešnímu vývoji. Šilo se z jemného batistu, bohatší vrstvy si mohly dovolit hedvábí.

Průlom nastal až v roce 1913 a zasloužila se o něj jedna mladá dáma z New Yorku jménem Mary Phelps Jacob. Jednou dostala večerní róbu z jemného materiálu. Když si ji však oblékla, zjistila, že korzet (který se v té době stále běžně nosil) vyčnívá z výstřihu a kostice se pod slabou látkou rýsují. I vzala dva hedvábné kapesníky a růžové stuhy a vyrobila první podprsenku.
Na přítelkyně udělala takový dojem, že ji požádaly, aby podprsenku ušila i pro ně. A protože to byla chytrá hlavinka, nechala si svůj vynález roku 1914 patentovat a pod jménem Caresse Crosby začala s jeho výrobou.


Kdyby tak věděla, kam až se v tomto oboru posunul vývoj...