Mám kamaráda, který je soukromý zemědělec. Žije na Pardubicku a nedávno jsem s ním vedl zajímavou debatu na téma poctivých českých potravin.

zemědělec

Říkal mi krutou pravdu. On není schopen vyprodukovat kilo masa kteréhokoliv zvířete za cenu, za kterou ho kupujete v obchodě, a proto chov zvířat zcela ukončil. Ptal jsem se ho, jak je to možné, že tedy to maso v těch obchodech je, a on to vysvětlil velmi jednoduše.

Všechno to maso je dotované.

Tedy jeho cena je snížená o peníze, které jsou zemědělcům dány z našich daní. Pokud je z dovozu, tak z daní té které země, a navíc i z peněz, kterými dotuje zemědělce EU.

Zajímavé také bylo, že ve své podstatě se nemůže chovat jako dobrý hospodář ve smyslu zodpovědného přístupu k půdě, kterou obhospodařuje. Aby přežil a uživil sebe a své zaměstnance, musí produkovat plodiny, které vynesou největší zisk, respektive nejmenší ztrátu, a získá na ně dotace.

Mé představě, že když jsem zemědělec, tak chovám kravičky, ovečky, prasátka, kůzlátka a na pole seju plodiny, které jsou nám vlastní, tedy obiloviny a brambory, se vysmál...

A mimochodem mi řekl, že je mu z toho do pláče. Ale že Češi si za to mohou sami. Jediným naším kritériem je cena a množství. Kvalita a původ nás v podstatě nezajímají, tedy ve většině!

A statistiky mu dávají za pravdu. Naše země, naše půda nás neuživí. Čeští zemědělci nejsou schopni vyprodukovat tolik potravin, abychom měli co jíst. Jsme závislí na dovozu téměř u všech základních potravin...

V současné době to poznáváme u cen vajíček, a když nás ujišťuje ministr zemědělství, že cena vepřového se nezvedne, můžeme si být jisti, že do pár týdnů cena vepřového vyletí nahoru.

A jak jste na tom vy? Uvědomujete si, že je důležité podporovat naše zemědělce nákupem jejich produktů? A když kupujete zahraniční potraviny, že přímo podporujete „nepřátele“ českých zemědělců?


Dnešní téma dne je: Kupujete raději české, nebo zahraniční potraviny?

  • Řešíte, zda je produkt dovezen z velké dálky, nebo zda je domácí?
  • Přijde vám normální jíst v zimě čerstvá rajčata, okurky a maliny a jahody?
  • Dáváte přednost sezonním potravinám, nebo nakupujete v supermarketech?
  • Když máte na výběr mezi cizím levnějším a českým dražší, čemu dáte přednost?
  • Rozhoduje o vašem nákupu kvalita a chuť, nebo cena?
  • Chápete tvorbu ceny potravin a souhlasíte s dotacemi do zemědělství?
  • Vadí vám česká „nesoběstačnost“ v produkci základních potravin?
  • Napadá vás k tomuhle tématu něco dalšího?

Pak mi to pošlete do redakčního mailu

redakce@zena-in.cz

a já jednu z vás odměním naloženým lanýžem. Protože právě on je potravinou, o které se dá říct, že je sem dovážena z ciziny, ačkoliv se dá nalézt i v našich lesích, ale nesmíme ho trhat, takže jinak než z dovozu se nedá sehnat. A jsem přesvědčen, že většina z nás o něm slyšela, ale v ruce ho nikdy nedržela a nikdy s ním nevařila…

Reklama