Nadace Via vybrala 15 nejinspirativnějších příběhů dobra za poslední rok. Z těchto příběhů vzejdou držitelé letošní filantropické Ceny Via Bona. Vítězové v květnu obdrží ocenění v podobě sošky Františka Skály. Příběh, který navíc obdrží největší počet hlasů, dostane Cenu veřejnosti, jejímž patronem je Česká televize.

  • Alžběta Vachelová

image.pngOrganizuje nábory studentů do Českého národního registru dárců kostní dřeně, aby pomohla zachránit lidské životy. Když Alžbětě zemřel kamarád na leukémii, uvědomila si, jak tenká je hranice mezi zdravím a nemocí. Sama nejprve vstoupila do Českého národního registru dárců dřeně, věděla ale, že zapsaných potenciálních dárců je příliš málo. Rozhodla se proto, že jejich okruh rozšíří. Spolu s kolegyní Anetou Nyčovou nejprve oslovila své přátele, a posléze přišla s myšlenkou, že povzbudí i ostatní studenty vysokých škol, aby se do registru zapsali. Čtěte více o příběhu ZDE (klikni).

  • Olga Štrejbarová

5aa3a23f41e26image.pngVymyslela projekt Ježíškova vnoučata, který pomáhá plnit opuštěným seniorům jejich přání. Na podzim 2016 si rozhlasová reportérka Olga Štrejbarová během práce na reportáži uvědomila, že v domovech pro seniory žije mnoho opuštěných lidí, kteří třeba už roky nedostali žádný dárek. Oslovila proto všechny domovy s nabídkou spolupráce. Jako první reagovala Třebíč, pak Ždírec a když ostatní viděly, že projekt má úspěch, začaly se přidávat a tvořit seznam přání svých klientů. Čtěte více o příběhu ZDE (klikni).

  • Ivanka Kellnerová

5aa3a35b73ad0image.pngCelý svůj život pomáhala, proto si přála, aby po jejím odchodu i její majetek pomohl potřebným. Při sepisování závěti se rozhodla, že většinu svého majetku rozdělí mezi neziskové organizace, které pomáhají potřebným nebo osamělým lidem. Proto část svých prostředků odkázala organizaci Život90, která mimo jiné pomáhá seniorům žít co nejdéle doma a umožňuje jejich rodinám kombinovat péči o ně s prací a dalšími aktivitami. Dalšími dvěma organizacemi, které paní Ivanka Kellnerová obdarovala, jsou Člověk v tísni a Lékaři bez hranic. Bezpochyby nejde o náhodný výběr. Svůj majetek odkázala subjektům, které se snaží, aby všichni lidé mohli prožívat plnohodnotný život, a zároveň podporují solidaritu, propojují jednotlivce, rodiny i širší komunity napříč generacemi. Čtěte více o příběhu ZDE (klikni).

Více na www.cenaviabona.cz

Reklama