5e959b9bd8c74obrazek.jpg
Roli správně fungující imunity bychom teď neměli podceňovat. Nejen že nám může pomoct v boji s nachlazením, ale pokud ji podpoříme vhodnými přípravky, může být i vynikajícím pomocníkem při snaze o miminko. A to jak u žen, tak u mužů.

Podpořit plodnost u žen i mužů zároveň dokáží účinné antioxidanty zinek, selen a vitamín D. Selen působí pozitivně na imunitní systém a zároveň podporuje správný vývoj mužských pohlavních buněk, takzvanou spermatogenezi. Zinek je zase jedním z aktérů správného dělení buněk, svou roli tedy sehrává jak v obranných reakcích těla, tak při vývoji embrya.
5e959bb8c804dobrazek.jpg

Další z látek podílejících se jak na normální funkci imunitního systému, tak na otěhotnění, je vitamín D3.

„Vitamínu D3 má velká část české populace málo. Přitom je důležitý pro tvorbu estrogenů a správné fungování imunitního systému. Je-li imunitní systém ženy narušen, může bránit uhnízdění embrya nebo proti němu vytvářet škodlivé protilátky,“ říká gynekoložka MUDr. Radka Gregorová z Lékařského Domu na Praze 7.

Strava a životní styl
5e959bd7a7e00obrazek.jpg

Všechny důležité látky můžeme získat díky zdravému životnímu stylu a stravě, je však nutné dbát na její pestrost. Jistotou získání komplexního spektra vitamínů je pořízení multivitamínů. Při snaze o miminko se při jejich výběru zaměřte na ty, které jsou určené přímo párům snažícím se o těhotenství. Ne všechny ale mají úplně ideální složení.

„Při výběru vitamínového doplňku je důležité, aby obsahoval kyselinu listovou v dostatečném množství, minimálně 400 mikrogramů. Ideální je zvolit přípravek, který obsahuje již naštěpenou kyselinu listovou ve formě jejího aktivního metabolitu, který tělo může přímo využít. Je tím zaručen dostatečný příjem kyseliny listové i ženám, které mají defekt v enzymatickém štěpení kyseliny listové, takzvané mutaci MTHFR,“ vysvětluje doktorka Gregorová.

Další klíčovou látkou napomáhající otěhotnění jsou inositoly. Ty by měly být hlavní složkou výživy před i během těhotenství, protože dokáží tělo na tak fyzicky náročný proces dobře připravit. Inositoly patří mezi skupinu vitamínů B a mají svou úlohu například při dozrávání spermií. Kombinaci dvou forem inositolů (myo-inositol a d-chiro-inositol) pomáhá zpravidelňovat menstruační cyklus a podporuje ovulaci. Zároveň zlepšuje kvalitu vajíček i spermií.
„V případě, že se páru několik měsíců nedaří otěhotnět a neužívá žádné doplňky stravy podporující plodnost, je určitě vhodné s nimi začít. Nezbytným krokem je i úprava životního stylu. Důležitý je dostatečný spánek a omezení alkoholu i kouření,“ uzavírá gynekoložka.