Teploty šplhají nahoru, slunečných dní přibývá a to nás nabádá odložit zimní bundy, kabáty a vyměnit je za jarní bundičky a saka. Ale jarní sluníčko je zrádné a tak je důležité podpořit svou imunitu.

Cemio

Každá z nás má ráda to období, kdy zima končí. Můžeme zase nosit naše oblíbené kousky, na které jsme se po celou zimu pouze smutně koukaly ve skříni. Teploměr nám dává naději, že šatník opět brzy provětráme. Pokud už nechceme nosit kabáty, čepice a šály, musíme se trochu navrstvit. Přeci jen řekněme si to na rovinu, zase takové teplo tam není. Ani více vrstev nám navíc nezaručí, že nebudeme trochu mrznout. Ale na tu jarní párku jsme se těšily celou zimu... V tomto případě se hodí začít užívat něco, co nám pomůže podpořit obranyschopnost organismu a posílí imunitu, abychom tu cestu z bytu do kanceláře či na kávu s kamarádkou zvládly bez úhony.

Existuje spousta látek, které se dnes užívají k tomu, aby nás nic „neskolilo“ a když už, abychom z toho byly „brzy venku“. Můžeme brát céčko, béčko a další vitamíny, pojmenované podle písmenek abecedy. Ale jsou tady i více trendy přípravky, které stojí stejně a mají mnohem větší účinek. V poslední době vítězí zejména ty přírodní. Například taková „fontána mládí“ vám pomůže posílit imunitu na jaře i v zimě.

„Fontána mládí“

včelkaŘíkáte si, co fontána mládí vlastně je? Fontána mládí je výraz, který se vžil pro velice vzácnou přírodní ingredienci a její účinky na lidský organismus, včelí pyl. Včelí pyl je právem považován za téměř dokonalou potravinu, protože obsahuje mimořádné množství životně nezbytných živin podporujících celkovou odolnost a obranyschopnost organismu. Samotné získání a zpracování pylu je ovšem velmi náročný proces. Včela dělnice přelétává z květu na květ a na její chlupaté tělo se nachytá pyl, který za letu nohami otírá a formuje do tzv. rousek na zadním páru nohou. Aby vytvořila jeden pár rousků, musí včela obletět přibližně 80 květů! Pyl se sbírá tzv. pylochytem. Včelař odebírá pyl jednou denně z nádoby pod pylochytem. Pyl se pak pečlivě suší při teplotě podobné včelímu úlu a přesně dané vlhkosti, aby bylo dosaženo jeho nejvyšší kvality a čistoty.

Ideální je včelí pyl využít i v kombinaci s jinými přírodními látkami, které jeho účinky vhodně doplní. Dohromady pak vytvoří „ochrannou auru“, aby na nás žádný bacil „nevyzrál“. Mezi bylinky, které včelí pyl vhodně doplňují, mohou být například ty, které nám pomohou posílit imunitu nebo pomohou s pročištěním dýchacích cest. Ucpané dýchací cesty jsou totiž častým projevem každé chřipky a nachlazení.

Posílení imunity a pročištění dýchacích cest

Specialistka na bylinnou léčbu Jana Ranušová doporučuje na imunitu například rakytník, růži nebo třapatku. Na uvolnění dýchacích cest poté doporučuje využít sléz, bez, šalvěj, lípu, tymián, mateřídoušku, mátu nebo třeba heřmánek. Tyto bylinky pečují o sliznice v krku, hltanu a dutině ústní, díky obsahu látek, které rozpouštějí hleny a usnadňují jejich vykašlávání.

Cemio

Regenerace organismu

Pokud jsme posílily imunitu a pročistily dýchací cesty, mohly bychom využít nějaké bylinky i na urychlení regenerace organismu. Každá z nás se přeci chce po nemoci rychle dostat zpět do formy. Tady nám Jana Ranušová radí využít například lišejník, rozchodnici nebo třeba kopřivu. Tyto bylinky patří do skupiny tzv. adaptogenů. Pomáhají překonat únavu, podporují odolnost vůči stresu a mají celkově povzbuzující účinek na organismus, což je výhodné zejména v době rekonvalescence, tedy právě tehdy, když se chceme dostat rychle do formy.

Všechny tyto bylinky tak kolem nás vytvoří „auru“, která nás ochrání stejně dobře, jako teplý zimní kabát. Vhodnou kombinaci těchto bylinek doplněných ještě například o protěž alpskou nebo kozinec alpský nabízí Cemio Včelka®. Více o tomto přípravku se dozvíte na www.cemiovcelka.cz.