Shon, chaos, předvánoční dárková panika… Také právě řešíte, co koupit pod stromeček svému partnerovi a dětem? Také si marně lámete hlavu – ostatně jako každý rok – čím potěšit své rodiče, kteří už vám přece tolikrát říkali, že mají opravdu úplně všechno a že největším a nejkrásnějším dárkem je pro ně dobré zdraví a spokojenost celé vaší rodiny?

 

Tak co se na chvíli zastavit a přečíst si o tom, jaké problémy řeší lidé jinde? Třeba v africké Namibii. Navíc pokud odpovíte na soutěžní otázky na konci článku, můžete se dostat do slosování o 3 originální, ručně vyšívané tašky z namibijské chráněné dílny společnosti Člověk v tísni. Proč tedy nezkusit štěstí a neudělat před Vánoci radost i sama sobě.

Namibie je země plná protikladů. Na území větším než deset Českých republik žijí pouhé dva miliony obyvatel. Mezi africkými státy patří Namibie k těm relativně bohatým – má velké zásoby nerostných surovin a je tu poměrně rozvinutý turistický ruch. Na ulicích v hlavním městě uvidíte poslední modely drahých aut, luxusní rezidence, rozlehlé obchodní domy i špičkové restaurace. Cenově je Namibie srovnatelná se západní Evropou. I přesto zde více než polovina obyvatel žije v naprosté chudobě a bez možnosti obživy. Tito lidé mají v průměru 1–2 USD na den, což nevystačí ani na balíček toustového chleba a mléko. Když k tomu připočteme ještě skutečnost, že minimálně 20 % obyvatel je HIV/AIDS pozitivních, zavání to tu opravdovým průšvihem…

Příběh Naděje, Víry a Daru

Třicetiletá Josephine Kooperová pochází z malé vesničky uprostřed kalahárské pouště. Jako většina místních obyvatel neumí číst ani psát. Její život připomínal až donedávna dramatický film.


První dvě děti Josephine zemřely na podvýživu. Po nějaké době jí lékař potvrdil, že je se svým partnerem opět těhotná. A co víc, že čeká trojčata. V té době žila Josephine spolu s dalšími 12 dospělými a několika dětmi v malé garáži své vzdálené příbuzné. Protože nebylo možné, aby v těchto podmínkách zůstala i nadále, několik dalších měsíců po porodu strávila s novorozeňaty v nemocnici.

A protože neštěstí nechodí nikdy samo, odešel od Josephine v té době i její partner. Možná právě kvůli všem těmto událostem pojmenovala novopečená matka své děti Hope, Faith a Given – česky Naděje, Víra a Dar.


Krátce poté nastal zlom. O situaci Josephine se dozvěděla sociální pracovnice ze společnosti Člověk v tísni a uspořádala pro matku veřejnou sbírku, na které se podílela zejména místní komunita. Za vybrané peníze organizace postavila Josephine malý plechový domek, nakoupila sunar pro chlapce a základní hygienické potřeby na několik příštích měsíců. A od Člověka v tísni dostala Josephine i svou první pracovní nabídku v životě. Být zaměstnaná jako pomocná uklizečka ve Wake Centre.


Wake Centre je komunitní centrum a chráněná dílna, kterou provozuje společnost Člověk v tísni s pomocí finančních prostředků od české vlády ve městě Keetmanshoop na jihu Namibie. V dílně pracují ti nejchudší lidé, mnohdy z rodin postižených pandemií HIV/AIDS. Vyrábějí zde šperky, kabelky, hračky, bytové doplňky a dekorační předměty vycházející z tradičního umění místních kmenů.

Díky práci ve Wake Centre začal život Namibijky pomalu nabírat nový směr. Josephine se s podporou ostatních žen v dílně začala měnit. Ze zlomené, zakřiknuté a vystrašené mladé ženy se stala silná, sebevědomá a zodpovědná matka, která se dokáže postarat nejen o sebe, ale i o své potomky.  

Poslední zkouškou, jíž musela Josephine čelit, bylo onemocnění trojčat – Naděje, Víra a Dar se nakazili tuberkulózou. Proběhla dlouhá a náročná léčba a v tuto chvíli se již malí chlapci opět prohánějí po dvoře komunitního centra (viz foto).


Příběh Josephine a její rodiny je pouze jedním z mnoha příkladů toho, čím se společnost Člověk v tísni v Keetmanshoopu zabývá. Pokud se chcete o projektu v Namibii dozvědět víc a seznámit se s kompletní nabídkou namibijských výrobků, klikněte na internetové stránky www.nama.cz.

Pokud chcete přispět k lepšímu životu nejen sobě a své rodině, ale i lidem, kteří se octli v zoufalé životní situaci a sami si s ní nedokáží poradit, podívejte se na stránky dlouhodobé humanitární sbírky společnosti Člověk v tísni www.skutecnapomoc.cz. Vždyť pomáhat bychom si měli nejen o Vánocích.

 

Soutěžní otázky

 

1. Na jaké 4 oblasti pomoci se zaměřuje dlouhodobá sbírka „Skutečná pomoc“ společnosti
Člověk v tísni?

a) Voda, obživa, zdraví, školství                      
b) Voda, obživa, zdraví, bydlení
c) Obživa, zdraví, školství, péče o postižené


2. V kolika zemích světa poskytuje společnost Člověk v tísni humanitární pomoc?

a) v 8
b) v 10
c) ve 13


3. Kolik připadá na jednoho lékaře v Namibii obyvatel?

a) 6 000

b) 9 000
c) 3 500

Odpovědi na soutěžní otázky najdete na stránkách www.skutecnapomoc.cz.

 

Na soutěžní otázky odpovídejte do konce listopadu pouze ZDE.

 

Reklama