Milé ženy-in,
k problematice kouření se na stánkách našeho magazínu vracíme pravidelně. I vy se k tomuto tématu vyjadřujete a jsme rádi, že většina z vás je proti kouření.

Na internetu se objevila jedna z největších petičních akcí v historii České republiky. Petice STOP KOUŘENÍ požaduje zákaz kouření ve veřejných prostorách včetně restaurací.
I vy se můžete aktivně zapojit a dát svůj hlas ve prospěch čistého vzduchu.


„V demokratických systémech platí, že by menšina měla respektovat zájem většiny. Chceme dosáhnout toho, aby zmizely zakouřené prostory, kde menšina předepisuje většině, jaký vzduch bude dýchat, jaký pach pohltí její oblečení atd.“ uvádí se mj. v petici.

 

Iniciátoři petici považují za jediný možný nástroj k přesvědčení našich politiků, aby se zpřísněním protikuřáckého zákona seriózně zabývali. Zatímco průzkumy veřejného mínění jasně ukazují převahu lidí souhlasící se zpřísněním zákona, poslanci to cítí jinak. Zhruba polovina souhlasí a druhá polovina je proti a argumentuje údajnou svobodou kuřáků kouřit, kde chtějí. „Chceme, aby poslanci zaregistrovali názory svých voličů, proto volíme tuto demonstrativní formu“, uvádí jeden z organizátorů Lukáš Nádvorník. A pokračuje: „Pokud svůj názor vyjádří řekněme sto tisíc lidí, poslanci si toho nebudou moci nevšimnout.“ Parlament se tzv. protikuřáckým zákonem bude zabývat ve druhé polovině dubna.

 

„Pokud někdo kouří, je to jeho výsostné právo. Ale pouze do chvíle, než svým počínáním začne ohrožovat své okolí.  A v tomto případě se o ohrožování zcela prokazatelně jedná, pasivní kouření podle lékařů způsobuje závažná onemocnění a ročně na něj v České republice umírá přes 1000 lidí“, uvádí další autorka petice MUDr. Eva Králíková.

 

Za prvních 14 dní existence petice STOP KOUŘENÍ VE VEŘEJNÝCH PROSTORÁCH ji prostřednictvím internetu podpořilo už přes 50 tisíc lidí z celé České republiky a petice se šíří lavinovitě dál. Mezi podepsanými figuruje i například vysoce uznávaný lékař prof. Pavel Pafko, který mj. léčil na rakovinu plic bývalého prezidenta Václava Havla. Petici také podpořila síť lokálních a regionálních rádií MMS, která bezplatně vysílá rozhlasové spoty. Připojila se také síť rádií KISS a rádia Beat a Country. Bezplatně otiskl inzerát na petici například Respekt. Marketingové služby zdarma poskytuje agentura Media Park, grafické práce Studio Kroll.

„Chceme se připojit k dnes již mnoha vyspělým zemím, kde svoboda dýchat čistý vzduch na veřejných místech zvítězila. Proto požadujeme po vzoru Británie, Francie, Itálie, Belgie, Irska, Švédska, Norska, Malty, Litvy, části Švýcarska a nejnověji i Německa, zákaz kouření ve všech veřejných prostorách včetně restaurací.

 

Jsme přesvědčeni, že takovýto zákon nevyprázdní restaurace, jak straší někteří zastánci cigaretového kouře. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že v žádné zemi k tomu nedošlo. I například Italové byli schopni obětovat cigaretu u svého oblíbeného espressa a zdejší kavárny a restaurace jsou nadále plné, jen s čistým vzduchem uvnitř, uvádí další organizátorka petice MUDr. Renée Schickerová.

 

Jak se organizátoři vypořádali s tím, že podle zákona nemůže být petice elektronická? „Petice jako taková existuje v papírové formě s vlastnoručními podpisy členů petičního výboru. Ostatní lidé ji na internetových stránkách vyjadřují svou podporu. Tím se význam této akce ale nikterak nezmenšuje. Nejde o to, kolik podepsaných papírů odevzdáme v podatelně, ale o reálnou podporu konkrétních lidí. Tato akce má demonstrativní charakter.“ uvádí Lukáš Nádvorník.


Kontakt:

www.stopkoureni.cz


Co si o petici myslíte, milé ženy-in?
Je vůči kuřákům moc tvrdá?
Myslíte, že nějak ovlivní jejich chování?

Podpořily byste ji nebo je taková akce zbytečná? 

Reklama