Říká se, že člověk se přizpůsobuje svému psu a pes se přizpůsobuje svému člověku. U některých jedinců psího i lidského plémě můžeme tak vysledovat velice shodné nejen povahové rysy, ale i ty ve tváři...

dog

Otázka zní: Je pravda, že pes a člověk se sobě navzájem přizpůsobují?

Moje odpověď zní: Jednoznačně ano!

Dokumentovat to budu na příkladu své maminky, jejímž životem prošlo mnoho psů. Nejzásadnější ale bezesporu byly dvě fenečky francouzského buldočka - mezi maminkou a těmito fenkami se vytvořilo pouto vpravdě osudové. A Dixinka I. i Dixinka II. ji provázely bezmála čtvrt století. Ale pojďme k těm shodám...

Tvář

Když se dnes na maminku podívám, musím konstatovat, že její tvář bezesporu vykazuje buldoččí rysy. Přesně podle standardu: „Hlava musí být velmi silná, široká a kvadratická. Horní partie lebky široká, téměř plochá, se silně klenutým čelem. Vystupující nadočnicové oblouky jsou rozděleny rýhou, která je obzvlášť vyvinutá mezi očima. Rýha nesmí pokračovat na čele.“ Jen u té rýhy si nejsem zcela jistý, neb maminka ji zakrývá brýlemi.

Stejně tak obě němé tváře měly při pohledu zvláště do očí něco z maminčiny oduševnělosti.

Povaha

Ve standardu francouzských buldočků se píše: „Družný, veselý, hravý, sportovní, bystrý. Obzvlášť milý ve styku se svými majiteli a s dětmi.“ Ano, ano, když je maminka spokojená, je přesně taková. A když ji vidím, jak si hraje s neteří, úplně se mi tato slova derou na jazyk, ačkoli s tou sportovností bych to tolik nepřeháněl - tady se ale (řekl bych) trochu sekli i posuzovatelé. Co francouzský buldoček rozhodně není, to je „sportovní“ - poznal jsem jich mnoho a jejich tělesná konstituce jim příliš velké předpoklady ke sportování nedává. Naopak, rádi lenoší - stejně tak maminka si ráda udělá pohodlíčko s kafíčkem v křesle.

A bystrost? Ta bezesporu ano. Někdy hraničí i s neústupností, za kterou si maminka dokáže stát s buldoččí vervou!

Téma dne 2. 7. 2012: Vy a váš pes

  • V čem se podobáte svému psu?
  • A v čem se on podobá vám?

Posílejte mi příspěvky k tomuto tématu ideálně formou příběhů, ale můžete zvolit i jinou formu, například srovnávací. Vaše texty očekávám nejpozději 2. 7. 2012 v 15.00 hodin v e-mailové schránce redakce (viz níže). Pokud chcete mít větší šanci na uveřejnění a tím pádem i šanci na získání krásného kosmetického dárku, nechť je váš text dlouhý alespoň jako tento odstavec. A jaký dárek jsem si pro jednu z přispěvatelek připravil? Je to zmatňující tónovací péče: GARNIER BB Cream 5v1.

bb

Reklama