64a29fb7b8420obrazek.png
Foto: Shutterstock

Asociace podnikavé Česko přináší 5 tipů, jak udělat pro vaše děti podnikavé léto a proč.

 1. Nechte své děti naplánovat prázdniny
  Letní prázdniny jsou tady a volný čas, který v?průběhu roku dětí tráví ve školních lavicích, je tak třeba vyplnit. Aby mohly děti rozvíjet podnikavost, dejte jim volnou ruku a nechte je být iniciativní při plánování programu na celé letní prázdniny. Třeba i „volná ruka" v rozvržení času letních měsíců je může naučit samostatnosti, zodpovědnosti, schopnosti plánovat čas a dokázat rozvrhnout aktivity v dlouhodobém měřítku. Nechte děti, aby se také zamyslely nad tím, čemu se přes školní rok nemohly věnovat a v rámci prázdnin by tuto oblast rády prozkoumaly. 
 2. Dovolená v rukou dětí
  Další možností, jak své děti vést k podnikavosti, je částečně jim přenechat naplánování společné letní dovolené. Dejte volné ruce dětem ve výběru výletů v cílové destinaci, nechte je naplánovat turistické trasy, návštěvy hradů, koupališť či restaurací. Jedině tak se děti naučí vybírat a ověřovat informace. V případě výskytu nečekaných změn, jako například zavřeného vstupu na zámek nebo nepříznivého počasí, se naučí, jak s nimi pracovat a jak zvládat překážky.
 3. Táborová podnikavost
  Nejen kreativitu, ale také schopnost fungovat ve větším kolektivu, pomůžete svým dětem rozvinout tím, že jim nabídnete letní tábory, které se svým speciálním programem zaměřují na rozvoj podnikavosti. Takové pořádá například brněnská vzdělávací organizace Prototýpci. Děti tak díky komplexnímu vzdělávacímu programu dostanou příležitost odhalit své silné stránky a posouvat své limity, přicházet s originálním a kreativním řešením či mít radost z tvoření. Díky neustálé interakci s dalšími dětmi se naučí komunikovat a spolupracovat v týmu.
 4. Nebojte se digitálních strašáků
  Realizovat projekty na základě svého nápadu je také jedním z atributů podnikavosti a děti se tuto schopnost naučí pouze tehdy, když jim dáte volnost. A to i za cenu toho, že vám bude připadat, že tráví mnoho času na sociálních sítích. Pravdou je, že především na nich v dnešní době děti hledají inspiraci. Nechte je nápady, se kterými přijdou, realizovat. Ať se jedná o sestavení konstrukce, kterou viděly u svého oblíbeného youtubera či pokus o tvorbu vlastní zahrádky. V případě, že se dětem projekt nepovede, se samy poučí ze své zkušenosti.
 5. Přenechte na dětech správu domácí kasičky
  Letní prázdniny můžete využít také ke kultivaci finanční gramotnosti vašich dětí, na kterou v průběhu školního roku nezbývá příliš prostoru. Umožněte jim navrhnout domácí rozpočet, naplánovat týdenní nákupy potravin společně se vstupy do muzeí a další výdaje na prázdninové aktivity. Léto je možné využít také k nabírání prvních pracovních zkušeností na brigádách či prodejem přebytků z domácnosti v rámci sousedských slavností. Děti tak mohou porovnat příjmy a výdaje a získat cenné zkušenosti.

Zdroj informací: tiskové informace, Asociace podnikavé Česko

Reklama