V České republice roste počet žen, které se rozhodly nespoléhat na klidné zaměstnání a vrhnuly se do podnikání. Každým rokem tak přibude více než 13 tisíc podnikatelek, které startují vlastní byznys. Jak ale vyplývá z průzkumu životní pojišťovny MetLife, v pracovním shonu často zapomínají na to, že jim cestu za úspěchem může snadno zkřížit nečekaná komplikace v podobě nemoci či úrazu. 

Reklamní fotografka Eva si při focení exteriérů v Českém ráji při nešťastném pádu ze skály přivodila komplikovanou zlomeninu kotníku. V sádře a prakticky nepohyblivá strávila více než 4 týdny a během té doby přišla o několik lukrativních zakázek. Jako živnostník neměla nárok na nemocenské dávky a příjmy jí v době léčení klesly na nulu. Krátce předtím investovala do nákupu nových fotoaparátů a kvůli nečekanému úrazu vyčerpala téměř celé zbývající úspory, aby vůbec mohla zaplatit za nájem a základní potřeby. Pracovat v podstatě nemohla ani při následné několikatýdenní rekonvalescenci a dodnes se potýká se zdravotními následky v podobě bolestí kotníku. „Do té doby mne nenapadlo, že by se mi něco takového mohlo stát, že skončím úplně bez příjmů a vyčerpám veškeré své finanční rezervy. Nebýt tehdy mé rodiny a mého přítele, tak vůbec netuším, jak by to se mnou dopadlo,“ přiznává Eva.

woman

Podobných příběhů jsou bohužel každoročně stovky. Z téměř milionu aktivních osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) je dnes přibližně třetina žen a jejich počet stále roste. Získávají vyšší podnikatelské sebevědomí, pouštějí i do profesí, které byly dříve spíše doménou mužů. Často ovšem podceňují zásadní riziko, které na jejich podnikání může mít dramatický vliv.

Rezervy maximálně na čtvrt roku

Do situace, kdy se kvůli zdravotním potížím není schopen věnovat podnikání, se může dostat kdokoliv. Jak ukázal průzkum, jen v minulých pěti letech se to přihodilo poměrně velké části podnikajících žen. „Šest z deseti samostatně výdělečně činných žen má finanční rezervy maximálně na tři měsíce. Značná část z nich tak musela výpadek pokrýt rodinnými rezervami, 15 procent se dokonce muselo zadlužit,“ říká Martin Švec z pojišťovny MetLife.

Na rozdíl od zaměstnanců totiž podnikající lidé nemají při pracovní neschopnosti automatický nárok na nemocenské dávky. Získat je mohou pouze ti, kteří si v rámci povinného zdravotního pojištění připlácejí i nemocenské pojištění. To ale většina podnikatelek nedělá. Při nemoci či úrazu jsou tak odkázány samy na sebe a na komerční pojištění. Zhruba 40 procent oslovených českých podnikatelek dokonce nemá ani úrazové či životní pojištění, které by jim v případě úrazu či vážné nemoci pomohlo.

Zjednodušené podmínky

Častým důvodem, proč (nejen) ženy z řad OSVČ nemají sjednané pojištění, jen fakt, že kvůli výši svého příjmu nemohly uzavřít pojistku na částku, jakou by potřebovaly. To potkalo i kadeřnici Janu, která jako OSVČ pracuje už více než pět let. „Jelikož pracuji rukama, jsem stoprocentně závislá na svém zdravotním stavu. Připlácím si proto nemocenské pojištění, ale spočítala jsem si, že v případě dlouhodobého výpadku příjmu by mi jej peníze od státu ani zdaleka nepokryly. V minulosti jsem se chtěla pojistit, ale s mou výší příjmu mi nabídli pojistku na částku, která by mi sice v případě potřeby pomohla, ale ne dost, proto jsem od této varianty upustila. Takže se snažím pro jistotu alespoň ukládat nějaké peníze bokem. Kdyby se ale objevilo něco výhodnějšího, pro jistotu bych se pojistila.“

Rozšířený problém s nedostatečnou výší příjmu pomůže řešit nová nabídka od pojišťovny MetLife z programu MetLife Fair, která OSVČ nabízí možnost sjednání životního pojištění s pojistnou částkou až do výše šesti milionů korun bez nutnosti dokládání příjmů. „Chceme OSVČ zjednodušit přístup ke kvalitnímu životnímu pojištění, proto po nich nově do částky šesti milionů korun nepožadujeme výši příjmu, ale pouze roční obrat z aktuálního daňového přiznání,“ vysvětluje Martin Švec. Až do konce dubna je navíc pro OSVČ připravena speciální dodatečná sleva ve výši až 20 procent na rizika spojená s úrazem a nemocí. Součástí nabídky je i denní odškodné za dobu pracovní neschopnosti.

POZN.: Průzkum mezi 525 malými podnikateli bez zaměstnanců (OSVČ), z nichž bylo 260 žen, proběhl v listopadu roku 2015 prostřednictvím nástroje Instant Research výzkumné agentury IPSOS.

Reklama