5f4e0c5556cafobrazek.pngUž jste zaznamenali rostoucí oblibu diamantových šperků s netradičními barvami tohoto nejtvrdšího nerostu? Barevné diamanty se staly jednou z nejsilnějších kategorií v odvětví šperkařství hned po diamantech bezbarvých. Pouze jeden z 10 000 diamantů však vznikne s přirozeným zbarvením, a je tak nesmírnou vzácností. V tomto článku si jeho vznik přiblížíme a podíváme se na různobarevné varianty.

Jak barevné diamanty vznikají

5f4e0c6c666fbobrazek.pngDiamanty tvoří jeden jediný prvek – uhlík. Vznikají za extrémních podmínek působením obrovského tepla a tlaku v činných sopkách víc než 100 km pod zemským povrchem. Uhlík postupně krystalizuje a během růstu kamene se mohou objevit defekty. Jsou velmi běžné a najít zcela perfektní bezbarvý kámen je zcela výjimečné.

Některé z těchto defektů však můžeme těžko považovat za vady. Jde totiž o to, že se ve vznikajícím diamantu zachytí atomy jiných prvků, které pak způsobují jejich zabarvení. Třeba zelená je výsledkem zachycení síry. Spíš než o vadu jde tedy o odchylku a šťastnou náhodu, která už tak mimořádný přírodní úkaz ještě ozvláštní.

Jasně zářivé žluté a champagne diamanty

5f4e0c8b6cc6eobrazek.pngMezi světlé varianty barevných diamantů patří odstíny žluté a tzv. champagne, tedy hnědé s lehkým nádechem dožluta. Tyto barvy způsobuje příměs dusíku. Obě se také vyskytují v široké škále sytostí a intenzit. Žluté diamanty označované někdy také jako kanárkové diamanty pochází nejčastěji z jižní Afriky a jejich hodnota se odvíjí od intenzity jejich záře. Jasně žlutý je také třetí největší diamant na světě s názvem „The Incomparable“ (tedy „Nesrovnatelný“), který má 407,39 karátu.

Champagne barva působí neobyčejně přitažlivě a pod různými úhly se může zdát trošku jiná. Je elegantní a hodí se v podstatě k jakýmkoli barvám v šatníku. Díky tomu jsou nejspíš tak oblíbené zásnubní prsteny s champagne diamantem. Největším dolem, kde se tyto diamanty těží, je Argyle v západní Austrálii.

Růžové a modré diamanty

5f4e0c9ef284bobrazek.pngObě dvě tyto barvy patří k těm úplně nejvzácnějším, což se samozřejmě odráží i na ceně kamenů. Ve špercích jsou oblíbené mezi romantickými dámami, které se nebojí zaujmout. Odstíny modré způsobuje bór a nebývají příliš intenzivní. Zajímavostí růžové je fakt, že její příčinou není přítomnost jiného prvku než uhlíku. Vědci se domnívají, že může být výsledkem seizmického otřesu, který narušil molekulární strukturu kamene. Zatím jde však pouze o nepotvrzenou domněnku a růžové diamanty si uchovávají své tajemství.

Originální černé diamanty

5f4e0cb284342obrazek.pngČernou má v kamenech na svědomí přítomnost grafitu, pyritu nebo hematitu. Šperky s černými diamanty byly až do konce 20. století poněkud opomíjeny. Od té doby se však ujaly pro svou neokoukanost a osobitost. Dobře se kombinují, působí odvážně a vymykají se tradičním představám. Jejich popularitě prospělo, když se ve filmu Sex ve městě objevil zásnubní prsten s černým diamantem.

Jak se hodnotí kvalita barevných diamantů

5f4e0cc365be0obrazek.pngDiamanty různých barev se stejně jako ty bezbarvé hodnotí podle tzv. 4C – tedy brusu, čistoty, hmotnosti a barvy (cut, clarity, carat a colour). Jarmila Slívová z ateliéru KLENOTA vysvětluje, že rozdíl je v tom, že u bezbarvých diamantů jsou tato kritéria rovnocenná, ale u barevných je právě barva kritériem nejdůležitějším. Podle jejího odstínu, tónu a sytosti se určí hodnota daného kamene.

Barevné diamanty jsou nepochybně okouzlující hříčkou přírody, která se usadila mezi šperkařskými trendy a jejíž popularita pravděpodobně hned tak neklesne. Pokud chcete šperk s vysokou kvalitou a odolností, ale máte zálusk na něco neotřelého, budou výbornou volbou.

Reklama