Jako malá holka jsem běžky doslova nenáviděla. Vlála jsem za mámou, trápila se ve stopě a ukrutně mě to nebavilo. A pak jsem si prošla pubertou, začala běhat a k běžkám jsem se vrátila zcela přirozeně. Ne proto, že jsem z Liberce a Liberečák bez běžek jakoby ani nebyl, ale proto, že jsem zjistila, že je to ten nejgeniálnější sport, který svému tělu můžete dopřát.
5a5c75de05004obrazek.png

Zapomeňme na běžkování typu kochání se po krajině a pomalé kráčení stopou. Mluvme o běžkování, u kterého se opravdu zapotíte, druhý den budete cítit klidně i celé tělo a po samotném výkonu se budete cítit jako znovuzrozená. Tak přesně takové běžkování je! Kromě toho se u běžkování dokonale protáhnete, zapojíte i svaly, o nichž jste neměla zdání a dokonale okysličíte celé tělo. A dál?

  • Posílíte celé tělo – Běžky jsou perfektní průpravou na běh normální. Vaše tělo se při tomto druhu pohybu bude rozvíjet komplexně.
  • Uvidíte výsledky – Čím častěji budete chodit na běžky, tím dříve uvidíte, jaké děláte pokroky. Nejen v technice, ale také v síle a výdrži.
  • Zlepšíte dech - Díky zapojení velkého množství svalů se zvýší spotřeba kyslíku vašeho organismu, na což si tělo postupně - a rádo – zvykne.
  • Nebudete zatěžovat klouby – Na běžkách vás nečekají žádné nárazy, výskoky ani jiné klouby zatěžující pohyby. Přirozené klouzání po sněhu vašemu tělu prospěje.
  • Naučíte se koordinaci – Kdo by si byl býval myslel, jak těžké bude zkoordinovat pohyby rukou a nohou. Tady se to naučíte raz dva!
  • Budete formovat – Po krásné postavě v dnešní době touží snad každý, pravidelným tréninkem na běžkách se k ní přiblížíte zase o trochu rychleji.

Klasika nebo bruslení? Toť otázka!
5a5c7631ad585obrazek.png

Z vlastních zkušeností doporučuji vyzkoušet si oba běžkařské styly. Možná vás to překvapí, ale klasický styl (ve stopě) může být mnohem náročnější a těžší na naučení, než právě styl volný (bruslení nebo také skate). A alespoň si otestujete, co vás chytne za srdce. 

Klasický styl
Klasika je prostě klasika. Je o něco pomalejší než volný styl a vyžaduje opravdu důkladnou průpravu. Koordinace pohybů je tu prakticky alfou a omegou toho, abyste se během vašeho výletu na lyžích nestrhly a zbytečně nepřetěžovaly horní nebo dolní část těla.
Doporučuji nechat si poradit nejen v tom, jak správně klást lyže a hůlky, ale také jak správně namazat, protože, jak se říká: „Kdo maže, ten jede.“ A věřte, že není nic horšího, než zvolit špatný vosk a pak co sto metrů řešit nalepený sníh na skluznici nebo naopak vyčerpávající prokluzování.

Volný styl
Ten je, podobně jako pro mnohé zapálené běžkaře, i můj favorit. Je rychlý, dynamický, fyzicky náročný a na pohled krásný. Oceníte u něj dokonalé protažení vnitřní strany stehen a posílení paží. Ucítíte ale také prsní svaly a břicho. Velkým plusem je absence vosků, takže vám stačí jen nazout lyže a vyrazit do (upraveného) terénu.

Běžkování je jedním slovem báječné. Je vhodné pro všechny věkové kategorie, můžete na ně vyrazit sama a dát si do těla, nebo naplánovat běžkařský výlet s partou a strávit ve stopě nebo vedle ní, klidně celý den. Uvidíte, že si tento sport zamilujete!

Také si přečtěte:

Uložit

Reklama