Baroko jako umělecko-kulturní směr ovládlo Evropu na 150 let. Kromě nádherných staveb přetrvaly do současnosti i některé prvky barokní módy. Baroko vymyslelo nový prvek v odívání v podobě vesty, nosily se předchůdkyně kravaty a velkolepé paruky. Nechte se okouzlit pompou tohoto období a navštivte některé z akcí, které se konají na počest letošních oslav baroka.

baroko - žena

Dvorní ženská móda raného baroka vytvářela dojem uvolněné malebnosti. Módní byly nákladné róby s  živůtky prodlouženými do špičky, tato špička bývá ozdobena velmi náročně zpracovanou manžetou ze dřeva, perleti, slonové kosti nebo kovu. Módní byly tmavé vlasy a bílá pleť. Oválné či hranaté dekolty odhalovaly velkou část ňader, zad i ramen. Typické byly pro tuto éru vyztužené, vzadu zdvižené límce, zdobené na okrajích zubatou krajkou. Sukně byly podepřeny několika spodničkami a prodlužovány do vlečky. Dámy nosily také plášť bez rukávů s kapucí.

 

Rok 2017 je Rokem českého baroka

„Všichni milovníci výrazné módy se mohou nechat unést výstavou barokních kostýmů a masek na zámku v Ploskovicích. Exponáty jsou přesnými kopiemi původních šatů za použití identických materiálů, technik a postupů z doby, ze které pocházejí,“ doporučuje Martina Zikmundová z agentury CzechTourism, která se podporou domácího i příjezdového cestovního ruchu zabývá. Výstava, která je součástí letošních oslav Baroka, potrvá až do 30. října 2017.

společnost

A co na sobě nosili muži? Mužský oděv se  v raném baroku zbavil vycpávek a výztuží a získal uvolněnou podobu podpořenou lehkými a měkkými vlněnými a hedvábnými látkami. Muži nosili kabátce se šosy a prostřihy, aby vynikla košile pod nimi. Nezbytností byl široký plášť, zpravidla půlkruhového střihu, který se nosil bohatě nařasený, často přehozený jen přes jedno rameno. Kalhoty byly měkké a sahaly ke kolenům nebo až do poloviny lýtek, často byly stažené mašlí. Pod kalhotami muži nosili pletené hedvábné punčochy upevněné ozdobnými podvazky. Nohy dále obouvali do vysokých kožených vojenských bot, někdy vytažených až nad kolena, častěji s přehrnutou manžetou a ostruhami. Límec košile obohatila předchůdkyně kravaty v podobě stuhy, nebo žabó, nabíraná ozdoba z jemného plátna či krajky zakrývající zapínání košile. 

barokní šaty

Finalistka soutěže Česká Miss 2014 Veronika Kašáková získala roli ve videoklipu, který propaguje české baroko.

Zažijte baroko na vlastní kůži v Českém Krumlově

Móda se stejně jako dnes měnila díky přirozené touze po změně, hledání ideálu krásy a širokým společenským souvislostem. „Chcete-li se pokochat módou vrcholného baroka a zároveň získat i autentický kulturní zážitek, navštivte letošní desátý ročních Festivalu barokních umění, který se koná třetí zářijový týden v  prostorách unikátního barokního divadla na zámku v Českém  Krumlově,“ říká Martina Zikmundová z agentury CzechTourism, která pro letošní rok pracuje s kreativním konceptem „Baroko všemi smysly“. Těžištěm festivalu je opera, která je nejdůležitějším žánrem barokního období. Zajímavostí festivalu je fakt, že jsou vybírána dosud nepublikovaná, popřípadě málo známá díla. 

balkon

Móda vrcholného baroka byla pompézní a plná ozdob. Bohatství se projevovalo hojným využíváním drahých materiálů. Šaty se šily z francouzských brokátů, které zaplavily Evropu. Zdobným prvkem byl krajkový jabot, který nahradil raně barokní límec. V účesech převládla móda dlouhých natočených účesů. Nejdůležitější součástí ženského oděvu byl korzet, který stahoval pas, aby vynikl kontrast bohaté sukně a úzkého živůtku. Bohatá dvojitá sukně s vlečkou byla vyztužena kovovou konstrukcí, pod sukněmi se nosily zdobné vyztužené spodničky a tvarující polštářky. Sukně bývala bohatě řasena do záhybů a protažena do vlečky.

V baroku se objevily první paruky, mnohdy obřích rozměrů a bohatě zdobené. Vlasy se tupírovaly a vysoce se vyčesávaly. Bohaté paruky zdobily krajky, stuhy a perly. Nosily se kožešinové límce, vysoké rukavice, rukávníky a vějíře. Pokud vás baroko zaujalo na tolik, že se o něm chcete dozvědět více, navštivte stránky www.ceskozemepribehu.cz a vyberte si některý z výletů do doby baroka.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama