• Z nejnovějšího výzkumu vědců z Pennsylvania State University vyplývá, že lidé večerního typu, tedy sovy, mají uvolněnější sexuální život než typy ranní neboli skřivani, kteří naopak bývají konzervativnější.
  • Obdobné závěry předložila i studie odborníků z University of Chicago, podle které mívají sovy více náhodného sexu, skřivani jsou však úspěšnější v dlouhodobých vztazích.

Ženy-sovy více riskují a bývají promiskuitnější

Studie zveřejněná v odborném žurnálu Evolutionary Psychology přinesla zajímavé zjištění, že ženy-sovy jsou ve svém sexuálním chování více než ženám-skřivanům podobné mužům. U žen s večerním chronotypem byly totiž odhaleny hladiny hormonu kortizolu ve výši, která je obvyklá u mužů. „Kortizol je spojován s vysokou energií, stresem, kognitivními funkcemi, ale i vzrušivostí. Ženy-sovy tak dle průzkumu častěji žijí single, více riskují a jsou promiskuitnější,“ uzavřel Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který testuje erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou. Tendence sov k promiskuitnějšímu chování a volnější sexualitě je pak v souladu s jejich obecnými sklony k dobrodružnějšímu životu

Pokud se partneři ve svém chronotypu neshodují, neznamená to nutně nespokojenost v sexu. Vzhledem k tomu, že se jedná o vrozené biologické nastavení, které se nezmění, je důležitá vzájemná komunikace a pochopení představ a přání toho druhého. Klíčem ke spokojenému intimnímu životu může být také dobré načasování a plánování sexu.

5b6c2f3575a0dobrazek.jpg