Mezi laureátkami byla teoretická fyzička Hedvika Kadlecová, kterou k fyzice přivedl astronomický kroužek na Petřínské hvězdárně. Přestože vědě věnuje podstatnou část života, najde si čas i na koníčky. „Mám za sebou dva půlmaratony a chystám se na další,“ prohlásila.

5d02046f92423image.pngZleva je Sylvie Rimpelová, Jana Žďárová Karasová, Hedvika Kadlecová a moderátorka Daniela Písařovicová

Dále odborná porota ocenila Janu Žďárovou Karasovou, která se věnuje zkoumání nosičového systému využitelného v léčbě Alzheimerovi nemoci. Třetí vítězkou se stala biochemička a mikrobioložka Silvie Rimpelová, která se zabývá potenciálem diagnostiky a léčby nádorového onemocnění prostřednictvím fluorescenčních konjugátů přírodních látek. Ta přiznala, že jako žena ve vědě naráží na bariéry. Ne ovšem v práci, ale spíš v soukromém životě. „Mám sedmnáctiměsíčního syna, takže je docela náročné skloubit kariéru a rodinu. Partner bohužel nemá moc pochopení. Zastává model, že žena má být doma a starat se o děti,“ uvedla Rimpelová.

To, že ženy nemají ve vědě příliš velké zastoupení, prezentují i čísla. Ve světě tvoří ženy asi 29 % výzkumníků. V České republice je toto procento ještě nižší, činí 26,8 %. A podle generálního ředitele společnosti L´ORÉAL Česká republika Tomáše Hrušky neroste, ale stagnuje, či dokonce klesá.

Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová se ovšem domnívá, že nejde ani tak o diskriminaci ze strany mužů, ale spíše o problém skloubit kariéru a rodinu.

image.pngVýherkyně a semifinalistky

„Pohybuji se v oboru molekulární biologie a chemie a nikdy jsem se nesetkala s žádnou formou diskriminace kvůli svému pohlaví. Ale neměla jsem to lehké, protože jsem matkou dvou dětí. To je podle mě podstatou problému. Většina žen má děti. Péče o ně stojí mnoho času a energie, ale ve vědě je tlak na produkci výsledků. Proto je potřeba nejen matkám, ale i otcům pomáhat. V rámci Akademie věd se snažíme zakládat školky při ústavech, umožňovat práci z domova či pružnou pracovní dobu,“ uvedla Zažímalová.

Letošním laureátkám poté vzkázala: „Vydržte. Setkáte se se situací, kdy budete mít pocit, že už dál nemůžete. Sama jsem se s tím setkala, když mému mladšímu dítěti diagnostikovali vážné onemocní. Vypadalo to špatně, ale vydržela jsem a chci zmínit, že to byli právě muži, kteří mi velmi pomohli.“

Projekt L´Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě od roku 2006 oceňuje české vědkyně za jejich práci, zároveň pomáhá nalézat nové talenty, podporuje ženy v budování jejich akademické kariéry a snaží se předávat pozitivní vzory mladým dívkám. S kosmetickou značkou spolupracuje Česká komise pro UNESCO a Akademie věd České republiky. Vítězky projektu se vyhlašují i v dalších státech. Dvě z nich dokonce získaly v roce 2009 Nobelovu cenu.
Reklama