Kočky jsou požitkářky, a to i v jídle. Vyhovět jejich mlsným jazýčkům ani stravovacím manýrům není zrovna jednoduché, protože kočky rády mění chutě, rády své jídlo trhají, žvýkají a olizují. Je to způsob, jak si ho přirozeně vychutnají. Zároveň by jídlo mělo dodávat jejich organizmu všechny potřebné živiny, ve správném množství a správných poměrech. Co tedy kočkám nabídnout?

whiskas

MVDr. Leoš Železný, veterinář, odborník na výživu koček a psů, spolupracovník anglického výzkumného centra Waltham radí:

V současné době je celkem jedno, jestli se majitelé rozhodnou krmit kočky kvalitními granulemi nebo vlhkým krmivem v konzervách či kapsičkách. Základní rozdíl mezi suchým a vlhkým krmivem spočívá ve způsobu konzervace výchozí vstupní suroviny. U granulí jde o konzervaci vysušením, u konzerv a kapsiček sterilizací. Obě varianty krmiva jsou kompletní, proto dodávají organizmu při dodržení doporučených krmných dávek všechny potřebné živiny, ve správném množství i poměrech.

Každá z těchto variant krmiva má svoje výhody. Granule jsou jednoduché na manipulaci, prázdná miska zůstává skoro čistá. Jedná se o koncentrovaný zdroj živin, takže denní krmná dávka je poměrně malá a také cenově vychází o něco lépe. Vlhká krmiva jsou pro kočky zase více atraktivní, protože při otevření se uvolňuje řada aromatických látek, kterým kočky nemohou odolat. Vlhké varianty navíc nabízí větší množství příchutí, které umožňují vyjít vstříc přirozené kočičí potřebě střídat příchutě krmiva. Vlhká krmiva jsou velice dobře přijímaná téměř všemi kočkami.

Výhodou kapsiček je ale také to, že jsou jednoporcové. Není potřeba nic skladovat, protože většina koček je schopná velikost této porce spořádat na posezení. Balení je velmi lehké, takže je praktické i na cesty. Uzavřené kapsičky se nemusí uchovávat v ledničce, proto nehrozí, že by zvíře dostalo podchlazenou potravu, která by u něj mohla vyvolat bolesti břicha až průjem dietetického původu.

Většina koček ráda střídá krmiva a ráda přijímá obě varianty. Zhruba 70 % denní krmné dávky by mělo pocházet z vlhkého krmiva a 30 % z granulí. Vzhledem k fyziologickým potřebám koček může celá denní krmná dávka pocházet z konzerv nebo kapsiček, ale k tomu by kočka měla mít v misce připravené i granule, ke kterým by měla mít přístup celých 24 hodin. U koček se tedy výhody míchání vlhkého krmiva a granulí doplňují.

Whiskas Gusto

whiskas

Skutečný požitek z jídla nabízí kočkám nové kapsičky Whiskas Gusto plné velkých, nahrubo nasekaných kousků masa v jemné šťavnaté paštice, do kterých se kočka může zakousnout a vychutnat si jejich žvýkání. Novinka Whiskas Gusto byla vyvinuta s ohledem na přirozené instinkty koček, speciálně pro maximální uspokojení jejich potřeby kousání a žvýkání. Díky tomu bude každá kočka při krmení naprosto spokojená, zažije nový požitek z jídla. Nové kapsičky Whiskas Gusto mají atraktivní vzhled a vůni, představují kompletní krmivo pro dospělé kočky. Jsou k dostání:

  • jednotlivé kapsičky 85 g, s hovězím masem nebo s kuřecím masem, doporučená cena 12,50 Kč,
  • balení 4 x 85 g, s kuřecím masem a lososem nebo s hovězím a krůtím masem, doporučená cena 44,50 Kč,
  • balení 12 x 85 g, s hovězím, kuřecím, krůtím a jehněčím masem, doporučená cena 124,90 Kč.

Doporučené dávkování: kočka o hmotnosti 4 kg denně potřebuje přibližně 2 a 1/2 kapsičky, dávku krmiva je však nutné přizpůsobit podle úrovně aktivity a tělesné kondice kočky. Kočka by měla mít neustále k dispozici čerstvou pitnou vodu.

Reklama