grillProč je grilování v módě? Podívejme se na to matematicky. Chutné pokrmy + posezení s přáteli + nenáročnost + relativně zdravá příprava surovin = módní trend posledních několika let. Je to zkrátka kombinace atmosféry a požitku z vynikajícího jídla, která dělá z grilování tak vyhledávanou letní činnost. Pojďme se podívat, jaké druhy grilů si můžete pořídit a který je pro vás ten nejlepší.

Gril, který každý zná

Klasický otevřený gril všichni známe. Výhodou je, že jeho použití je zcela intuitivní. Stačí zkrátka rozpálit dřevěné uhlí a na roštu nad ním grilovat. Protože používáme uhlí, je jasné, že z grilu půjde kouř a odskakovat mohou i řeřavé uhlíky a jiskry. Tuk odkapávající na žhavé podloží se také často vznítí. Při přípravě hodně tučného masa se bohužel škodlivé spaliny z odkapávajícího tuku opět dostávají do pokrmu skrz kouř. Na druhou stranu je ideálním rozhodnutím pro ty, kteří se rádi dívají na opravdový oheň.

Kotlík jak z Bradavic

grillKotlový gril je charakteristický svým uzavřeným vyklenutým víkem, pod kterým se pokrmy připravují šetrně, rychle a jsou opečené rovnoměrně ze všech stran - je tedy skvělý také pro připravování velkých kusů masa, které potřebují k řádnému propečení více času. Díky nepřímému působení tepla můžete buď péci, nebo grilovat. Dobrým pomocníkem je větrací šoupátko na krytu, kterým lze optimálně regulovat přívod vzduchu.

Bez ohně je grilování zdravější

grillPlynové grily jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro profesionály. S pomocí regulovatelných hořáků lze přesně kontrolovat grilovací teplotu. Výhodou je jejich bezpečnost. Už jste někdy slyšeli o požáru, který byl způsoben plynovým grilem? Není tu žádný otevřený oheň, žádný vznícený tuk nebo odskakující jiskry. Bez kontaktu s palivem nevznikají karcinogenní látky!

Kameny přímo z vulkánu

Plynové grily s lávovými kameny jsou o něco větší a těžkopádnější. U lávových grilů je palivem plyn, ovšem výkonné hořáky neohřívají přímo rošt, nýbrž speciální kameny z vulkanického materiálu umístěné na kovovém roštu. Ty se díky svým vlastnostem rozžhaví, akumulují teplotu a stabilně ji udržují. Podle všeho si ugrilované speciality právě z lávového grilu dokážou uchovat své jedinečné aroma, aniž by byly cítit kouřem, plynem nebo by byly poněkud fádní z elektrického roštu. Například v OBI nabízí lávové grily s dvojitým litinovým hořákem, vyklápěcím roštem, vařičem, postranním kovovým stolkem na práci a teploměrem. Pokud pokrm přiklopíte víkem, můžete ho navíc sledovat okénkem. To už je docela slušná kulinářská základna!

Grilovanou snídani si můžete udělat i v kuchyni

grillElektrické stolní grily se snadno sestavují a rychle zahřívají. Teplotu elektrických grilů lze navíc individuálně nastavovat podle potřeby. Stolní elektrické grily se dají velmi jednoduše použít jak na zahradě, tak v pohodlí domova. Stolní gril je zkrátka použitelný kdekoliv a na cokoliv. A jestliže si držíte štíhlou linii, potěší vás jejich teflonová úprava roštu, na které lze grilovat bez tuku. Elektrický gril se samozřejmě vyrábí i v klasických zahradních velikostech s podstavcem a odkládací plochou.

To nepříjemné čištění...

grillK čištění grilu je nejvhodnější speciální grilovací ocelový kartáč a jemný čisticí prostředek, který se dá koupit přímo v úpravě pro čištění grilů, krbů nebo i trouby. Před každým grilováním je dobré odstranit popel z nádobky (v případě grilů na dřevěné uhlí) a grilovací rošt vypálit. Až se z roštu přestane kouřit, je to signál pro použití kartáče, kterým odstraníme zbylé nečistoty. Nikdy nezapomeňte na ochranné rukavice, potažmo grilovací zástěru.
Jako prevenci před nepříjemným připalováním můžete také použít grilovací misky, které se pokládají až na rošt a dá se s nimi lépe manipulovat. Nemusíte se bát, že tím ztratíte klasický grilovací šmak, v miskách jsou totiž otvory, které umožňují prostupovat vůni skrz.

Tip odborníka:

grill„Jak zamezit připáleným kusům masa a tuku? Ještě před grilováním zkuste potřít rošt olejem. Hodí se mít po ruce například olej ve spreji, kterým rošt jednoduše postříkáme. Potom už se na rošt nic nepřilepí,“ radí Štefan Bagola ředitel OBI Praha-Prosek.

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

Reklama