Podle čeho si vybírat brýle? Co musí ideálně splňovat?
5c669af317958obrazek.png

Nejdůležitější je, aby brýle správně seděly na obličeji a v helmě a aby přes ně bylo dobře vidět. Správně zvolený tvar a velikost brýlí zajistí, že brýle netlačí ani neodstávají, nepřekáží ve výhledu, sedí do helmy a mají dostatečnou ventilaci, díky čemuž se nemlží. Hodně důležitý je kvalitní zorník („skla“), který chrání oči proti UV-A, B i C záření. Při výběru zorníku je dobré zvolit zorník s takovými technologiemi (polarizační filtr, samozatmavení, protimlžná úprava apod.), které budou odpovídat podmínkám, ve kterých bude lyžař jezdit. Pomůže to zlepšení viditelnosti na svahu.

5c669b010c7feobrazek.png
5c669a6ddd9feobrazek.png

Jaké zajímavé vychytávky dnešní brýle nabízí?

V dnešní době je nabídka brýlí široká právě díky mnoha vychytávkám. Za mne vyjmenuji pouze pár základních. První věc je, že brýle se nevyrábí ze skla, ale z polykarbonátu a tyto keramické čočky jsou netříštivé a velmi odolné proti oděru. V současnosti jsou velmi populární tzv. bezrámečkové brýle, které mají rámeček schovaný pod skly a působí velmi moderním dojmem. Když jsme u rámečku, tak mnoho modelů je uzpůsobeno na nošení spolu s dioptrickými brýlemi. Mají více prostoru pod zorníkem, lepší ventilaci a otvory v rámu pro nožičky dioptrických brýlí. Další velmi dobrá vychytávka je sférický zorník spolu se 180°view konstrukcí, kdy je rám brýlí více zakřivený, čímž lépe obepíná obličej a sférická „skla“, která jsou vypouklá, poskytují panoramatický výhled a lepší periferní vidění. Co nemůžu opomenout, jsou různé technologické úpravy „skel“ jako protimlžná úprava Fogstop, nebo velmi moderní a zároveň ochranná technologie - zrcadlová skla Multimirror. Úplná špička v oboru jsou brýle s Quattroflex technologií (polarizační filtr, který eliminuje odlesky světla od skla, vody a sněhu, čímž se zvýrazní rozdíly) a Varioflex technologií (samozatmavení čoček podle intenzity slunečního záření). Brýle s touto kombinací technologií dobře poslouží v každém počasí. Super vychytávka hlavně pro dámy je možnost výběru barev „skel“, tak aby ladily s rámečkem i páskem brýlí a s helmou. Za mne poslední vychytávka jsou protiskluzné pásky na vnitřní straně pásku brýlí, díky kterým brýle po helmě nekloužou.
5c669a8fe7063obrazek.png

A co velikost brýlí?

Lyžařské brýle mají různé velikosti a tvary tak, aby sedly na každý obličej. Při výběru správné velikosti je třeba brát v potaz dva rozměry, a to výšku a šířku brýlí. Správnou šířku určíte tak, že si změříte rozestup očí, konkrétně vzdálenost mezi vnějšími hranami očních oblouků. Správnou výšku zase určíte podle výšky nosu, tedy vzdálenosti mezi kořenem nosu a horním okrajem obočí. Kombinací těchto dvou rozměrů získáte představu o vhodné velikosti, potažmo modelu brýlí.

5c66bae52af7eobrazek.png

Je dobré spárovat helmu a brýle? Nebo je tvar brýlí univerzální?

Tvary brýlí, stejně jako tvary helem, nejsou univerzální. Naopak je mnoho různých tvarů a velikostí, protože tyto ochranné pomůcky musí na hlavě a obličeji pořádně sedět, aby správně plnily svojí ochrannou funkci. Proto je dobré mít s sebou při výběru brýlí helmu a zkoušet to společně. Horní okraj brýlí by měl lícovat s helmou, aniž by spodní okraj tlačil na nos.

Jaké brýle byste našim čtenářkám doporučila?

Můj favorit jsou brýle Pheos, v menším provedení Pheos S (protože dámy mají spíše menší obličej).  Brýle výborně sedí na obličeji, mají příjemně měkkou pěnu a dobré tvarování. Zorník se vyrábí ve všem možných kombinací technologií od čistě zrcadlových vhodných zejména do slunečného počasí až po ty s Quattro a Varioflexem, které můžete použít do každého počasí. Ale hlavně skvěle kombinují vysoké technologické kvality s moderním vzhledem, stylovým designem a hezkými barvami.
5c66ba60bc93dobrazek.png

A co brýle pro malé lyžaře a lyžařky?

Samozřejmě nezapomínáme ani na malé lyžaře. Pro ty úplně nejmenší jsou k dispozici brýle Ruby, které se vyrábí v mnoha barvách a vaše ratolesti si je zamilují. Pro starší lyžaře mohu doporučit brýle Scarabeo junior se sférickým zorníkem a zrcadlovým efektem. Vzhledově vypadají stejně jako brýle pro dospělé a co se týče technologií, tak se jim vyrovnají. Tyto brýle jsou vhodné pro teenagery, kteří si potrpí na dobrý vzhled a zároveň už dokáží ocenit kvalitní vybavení. Pro příští sezónu Alpina plánuje nový model juniorských brýlí, které jsou kompletně bezrámečkové a díky nadčasovým barevným kombinacím budou skvělým a funkčním doplňkem.
5c669a7de51dfobrazek.png

Je výhodou, pokud jsou brýle součástí helmy?

Helmy se štítem, nebo také visorem, nejsou pro každého. Někomu vyhovují více, někdo jiný zase preferuje spíše osvědčenou klasiku helma + brýle. U helem se štítem je potřeba věnovat výběru více péče než u běžné helmy, protože Vám musí sednout dobře helma i štít. U štítu řešíte stejné otázky jako u výběru vhodného „skla“ do brýlí. Štít se dá u všech našich helem vyměnit za jiný nebo úplně sundat, ale mé doporučení je stejně si pořídit štít s technologiemi Quattroflex, Varioflex a Multimirror dohromady, protože Vás pak nepřekvapí žádné počasí. Co já osobně hodnotím jako velké plus na helmě se štítem, je jednoduchost ovládání štítu v rukavicích. Štít jde zvednout nebo sundat pohybem jednoho prstu, takže se Vám nerozutečou hůlky a rukavice po svahu. Při koupi se nenechte zaskočit vyšší cenou helmy se štítem než běžné helmy bez něj, kupujete helmu i brýle dohromady a další investice do brýlí již není třeba.

Jakou mají brýle životnost? Je nějaká lhůta, za jak dlouho je měnit?

Brýle je vhodné vyměnit, když si je poškodíte, poškodíte pásek nebo poškrábete zorník apod. Ale vyloženě lhůta pro výměnu není stanovena. Dřív než se vám brýle opotřebí tak, že již nebudou použitelné, tak spíš podlehnete novému trendu a koupíte nové brýle, které Vám budou více ladit k outfitu.

Děkujeme za důležité informace

Přečtěte si také:

Helmy a brýle vybírejte na ALPINA-SPORTS.CZ

Reklama