Pes se často podobá svému pánu, souhlasíte? Někdy se podoba až neskutečná – nejen v povaze, ale také v tom jak pse i páníček vizuálně vypadají a hodí se k sobě. V tomto případě jednoznačně a doslova platí, že „Jaký pán, takový pes“.

Toto známé pořekadlo slyšel snad každý. Někdy je to ale úplně naopak. Ne vždy se tímto pořekadlem lidé při výběru psa řídí a spíše se nechávají zmást prvním dojmem.

Každý malý pes přitom není „gaučák“, stejně jako každý velký pes nutně nevyžaduje výběh a neustálou aktivitu. Na světě je přibližně 350 uznaných plemen psů, ale také nespočet krásných kříženců, takže si každý člověk jistě najde toho pravého přesně podle své povahy a životního stylu. Stačí se při výběru čtyřnohého společníka jen více zajímat.

Dog

Podle čeho si si vybíráte psa?

Správným výběrem psa totiž začíná spokojený život obou.  S výběrem psí rasy vám mohou pomoci tyto otázky.

Bydlíte v bytě, nebo v domě se zahradou?

Při pořizování psa je důležitým hlediskem, zda pes bude celoročně hlavně v bytě nebo venku ve výběhu. Například bernskému salašnickému psovi by kvůli huňaté srsti nebylo ve vyhřátém bytě moc příjemně. Naopak krátkosrstému psovi, jakým je třeba dobrman, nebude celoroční pobyt venku vyhovovat, pokud mu nezateplíte dostatečně boudu. Velikost psa při tom, zda má žít venku nebo uvnitř, nehraje roli. I obří plemeno, jako je třeba německá doga se hodí ke sdílení společného prostoru uvnitř domu nebo bytu. Naopak třeba čau-čau bude určitě šťastný celoročně na čerstvém vzduchu. Výhradně tedy neplatí, že velikost psa určuje, zda je vhodný do bytu, či ven. Rozhodně však na velikosti záleží při výběru vhodného krmiva.

Máte radši lenošení, nebo výlety?

Nedokážete si představit svůj život bez sportu, dobrodružství a aktivního odpočinku, nebo se raději uvelebíte v křesle s dobrou kávou, knihou či filmem? Oddaným parťákem při lenošení vám bude například čivava, mops nebo maltézský psík, rozhodně ale zapomeňte na polehávání ve společnosti jack russell teriéra či border kolie, kteří jsou bez své pravidelné dávky aktivního pohybu a nutnosti zabavení mysli nejrůznějšími úkoly a aktivitami nešťastní. Mezi velké fanoušky pohybu kromě loveckých plemen patří také většina teriérů, do kterých byste to zprvu možná neřekli.

Samozřejmě záleží na charakteristice každého konkrétního psa, takže i takový labrador může být, a často se jím i stává, milovníkem „gaučování“. Pokud je pejsek méně aktivní, často u něj dochází k přibývání na váze a z toho plynoucím zdravotním komplikacím např. se srdcem nebo klouby. Pokud pejskovi nemůžete zajistit více pohybu než by potřeboval, věnujte alespoň větší pozornost tomu, co mu dáváte do misky. Myslete ale na to, že odebráním krmiva odebíráte tělu psa také potřebné vitaminy a minerály. Snížením množství žrádla může být pes ve stresu a cítit se nenasycený.

Chcete si pejska vychovat od štěněte, nebo nabídnete svůj domov staršímu „uchazeči“ z útulku?

DogDůležitým rozhodnutím před pořízením nového člena rodiny bývá také často výběr pejska z hlediska jeho věku a prostředí, z jakého pochází. Zvlášť pokud máte v rodině malé děti, bude rozumnější volbou vybrat si štěňátko z chovatelské stanice. Je to nepopsaný list, který si vychováte k obrazu svému od začátku jeho života a navíc „poroste“ spolu s vašimi dětmi. Ne každý je však nadšený utírat co chvilku loužičku, častěji denně štěněti připravovat krmivo, nebo venčit několikrát za noc. Pokud již máte nějaké zkušenosti s výchovou psa a rádi byste nějakému čtyřnožci vytvořili příjemný život, je určitě dobrou volbou vybrat si odrostlejšího pejska v útulku, kterému můžete věnovat svou trpělivost k případným chybám v jeho povaze a vrátit mu ztracenou důvěru v člověka. Adoptovaní pejsci bývají velmi vděční a fixovaní na své majitele. V útulku vám rádi s výběrem konkrétního pejska k osvojení pomohou a poradí jak si vybrat kamaráda ke spokojenosti celé rodiny.

Výživa psa: Stejně jako se s postupem věku mění lidské potřeby, mění se i nároky psů na pohyb a stravu. Je proto důležité zohledňovat odlišné stravovací potřeby v průběhu celého psího života – štěňata, mladé „puberťáky“, dospělé a psí seniory. Naším tipem jsou krmiva Fitmin www.fitmin.cz

Fitmin

Jak mohou psi a jejich páni vypadat, podívejte se na naše fotky, které jsme pro vás vybrali:

Psi

Reklama