Pokud jste však již někdy dříve používali rotoped, který nebyl velmi kvalitní, budete vědět, že to není příjemný zážitek. Levné kola často přicházejí s nepohodlnými sedadly, pískacím setrvačníkem nebo prostě neposkytují dostatečný odpor. Postupujte podle našich tipů a rad, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením! Zde je 12 nejdůležitějších kritérií, které je třeba při výběru rotopedu zohlednit.


5ef1dd04bb51bobrazek.jpg
zdroj: Voyagerix/shutterstock.com

1.   Hmotnost zátěžového kola: pohodlí a plynulost

Hmotnost setrvačníku určuje pohodlí a plynulost jízdy. Čím vyšší je hmotnost, tím plynulejší a pohodlnější bude jízda na stacionárním kole. Pokud je setrvačník příliš lehký, můžete při šlapání cítit otřesy. Váha setrvačníku, kterou si vyberete, bude tedy záviset na vašich cílech, zda se budete snažit vyšlapat na Mont Ventoux nebo jen jednoduše klidně kolem jezera a na vašem rozpočtu, spíše 3000–6000 czk nebo směrem k 10000 a více.

Pro pohodlné šlapání bez otřesů doporučujeme zvolit stacionární kolo se setrvačníkem o hmotnosti nejméně 7 kg. Pokud plánujete cvičit 2 až 3 krát týdně, měli byste zvážit stacionární kolo se setrvačníkem nad 9 kg.

2.   Odpor: mechanický nebo magnetický?

Mechanický odpor se aktivuje otočením seřizovacího kola na rotopedu, zatímco magnetický odpor lze přímo upravit z konzoly kola (ovládání magnetu, který přichází do styku s kolem kola). Pouze magnetický odpor umožňuje předdefinované tréninkové programy s dynamickou změnou odporu. Kvalitní magnetický odporový systém je odolnější a funguje tišeji než mechanický systém. Mechanický odpor vytváří i tření, které během času opotřebuje komponenty. Magnetický odpor (odpor vířivých proudů) nezahrnuje žádný fyzický kontakt mezi částmi. Někteří lidé však dávají přednost mechanickým systémům. Tyto systémy umožňují jezdci kontrolovat napětí pomocí knoflíku, takže nabízejí nekonečné možnosti odporu místo toho, aby byly omezeny na cca 20 úrovní. Příkladem kola s mechanickým odporem je levné Schwinn IC2, které používá plstěné brzdové destičky. Populární rotační kola Keizer M3 (které jsou dražší) používají magnetický odpor. Několik málo kol používá odpor vzduchu, který má pedál jezdce proti proudění vzduchu z ventilátoru. To je velmi plynulé a může se přizpůsobit jakékoliv úrovni fitness. Vzduchová kola však nejsou tak tichá jako kola s magnetickým odporem.

3.   Výkon ve watech

Watty jsou měrnou jednotkou vašeho šlapacího výkonu a jsou dobrým ukazatelem maximálního výkonu, který může kolo poskytnout. Vysoké příkony vám umožní mít preciznější a efektivnější tréninkové cvičení.

4.   Konzola: s Bluetooth nebo bez?

Konzola stacionárního kola se věky nemění ... ačkoli se naše telefony a obrazovky stále vyvíjejí! Připojení Bluetooth napravilo tuto ožehavou (a nepřijatelnou) situaci, protože umožňuje bezdrátové připojení smartphonu, iPhonu, iPadu nebo tabletu k rotopedu a použít jej jako konzolu kola. Poté je možné řídit odpor kol přímo z vašeho smartphonu, vytvářet nové tréninkové programy a upravovat je, sledovat své tréninkové statistiky a dokonce hrát videohry, které jsou interaktivní s rychlostí a odolností stacionárního kola. Bluetooth je proto nutností!

5ef1dd24d27f7obrazek.jpg
zdroj: pinterest.com

5.   Sedadlo

Ujistěte se, že sedadlo může být nastaveno svisle, aby bylo možné jej přizpůsobit výšce boků, protože to zabrání zranění zad a kloubů. Vodorovné nastavení je plus, ale není nutné. Recumbenty jsou známá svými pohodlnými sedadly, která vypadají jako kancelářské židle s dobrou bederní opěrkou. Některé značky poskytují pěkně tvarovaná sedadla se slušným množstvím odpružení i pro rotopedy a spinky, zatímco jiné ne. V některých recenzích rotopedů se objevují stížnosti na nepohodlná sedadla. Přidání vrchní sedačky naplněné gelem však může nepohodlí zmírnit. Sedadlo můžete příležitostně snadno vyměnit, protože je zaměnitelné se sedadly vyrobenými pro silniční kola.

6.   Řidítka

Ujistěte se, že výška řídítek může být nastavena tak, abyste mohli najít optimální polohu na kole. Většina kol vám umožní upravit řídítka, ale rozsah nastavitelnosti se liší. To může dělat výrazný rozdíl zvláště u nízkých nebo vysokých jezdců. Existují také rozdíly ve stylech úchopů a postojích podporovaných různými designy řídítek. To může být zvláště důležité pro profesionální, závodní cyklisty, kteří chtějí napodobit pocit outdoorového tréninku.

7.   Pedály

Pedály jsou to, co bude použito pro otáčení kola a také pro trénink. To znamená, že jsou důležitou součástí workoutu. Na levnějších rotopedech jsou pedály často problémem. Patří mezi první části, které se zlomí. Pedály na rotoped mají obvykle klece na nohou a / nebo popruhy na nohou. Některé jsou nadrozměrné a umožňují během cvičení přemístit nohy. Ostatní jsou vyrobeny speciálně pro připínací cyklistické boty a jsou zaměnitelné s těmi ze silničních kol. Musíte se ujistit, že máte ty nejlepší pedály, které lze snadno přizpůsobit k chodidlům.

8.   Vzpřímené kolo nebo recumbent?

Stacionární kolo, které všichni známe, je svislé kolo. Recumbent je kolo, které má opěradlo a umožňuje vám správně sedět na tom, co vypadá jako židle. Je méně náročné na výkon než vzpřímené kolo. Namísto konvenčního stylu šlapání vás recumbenty usadí v klidové poloze na širším a pohodlnějším sedadle. Pedály jsou venku vpředu, což vám pomůže vyrovnat rozložení vaší tělesné hmotnosti. Díky tomu jsou tyto kola optimální volbou pro lidi s problémy se zády, problémy s klouby nebo již existujícími zraněními. Recumbenty nabízejí řídítka jak na předním displeji, tak i po stranách sedadla. Při výběru tohoto kola hledejte stejné funkce jako u rotopedu. Výběr kol s opěradlem je však mnohem omezenější.

9.   Maximální hmotnost uživatele

Před zakoupením cvičebního kola se podívejte na maximální nosnost. Stacionární kola ze střední a vysoké cenové hladiny obvykle podporují až 130 - 150 kg, zatímco nejlevnější modely zvládají pouze 90 - 100 kg.

5ef1dd3d7c28dobrazek.jpg
zdroj: wavebreakmedia/shutterstock.com

10.   Zábava

Některé z nejpopulárnějších rotopedů poskytují rozptýlení od cvičení. Mají zvukové systémy, webové prohlížeče, držáky tabletových počítačů nebo stojany na časopisy.

11.    Dizajn

Design znamená jak průmyslovou koncepci, tak i vzhled (což je také důležité!). Před zakoupením stacionárního kola si pečlivě prohlédněte materiál: Jsou kusy z kovu (odolnější) nebo z plastu? A vyberte si rotoped, který se vám líbí, protože pravděpodobně zůstane ve vaší ložnici nebo obývacím pokoji!

12.     Cena

Cena rotopedu se může hodně lišit, bohužel tak jako i kvalita! Kolo za tři tisíce je zjevně mnohem méně robustní než devět tisícové, obvykle nemá stejnou plynulost a pohodlí při šlapání (viz 1. hmotnost setrvačníku) a po určité době může být hlasité nebo dokonce pískat (i za několik dní při nejnižší kvalitě). Proto doporučujeme, abyste  před nákupem levného rotopedu, který nevydrží déle než pár týdnů, rozmýšleli dvakrát a možná investovali trochu více do kvality a trvanlivosti. Koneckonců, dobré zdraví a kondice za tu úvahu stojí.

Zdroje informací: