V nových domech, které v posledních letech vyrostly na předměstích i ve městech, ale i v nových rodinných domcích, které si řada z nás buduje, vznikají úplně nové typy bytů s podkrovím. Střešní prostory velkých bytových domů řeší architekti mnohdy velmi atypicky, nejrůznějšími podkrovími, čímž vznikají velmi zajímavé a luxusní bytové jednotky.
I katalogy s obrovskou škálou typových projektů RD nabízejí převážně domky s mnoha typy sedlových střech a dispozičních řešení pod nimi.
Ne všichni si ale umí poradit s podkrovními prostory i přesto, že mnohdy potřebujeme v bytě využít doslova každý centimetr. A právě nad tímto je nutné se velmi důkladně zamyslet. O to více, je-li šikmá střešní stěna kombinovaná se střešním oknem nebo dokonce s vestavěným vikýřem. Zde musíme velmi opatrně zacházet s denním i umělým světlem. Je třeba také rozlišit, ve které části bytu se podkroví nachází. Čím více šikmých stěn v bytě, tím zajímavější může být výsledek našeho snažení.
Podkroví v kuchyni nesmí v žádném případě narušit ergonomii pracovního prostoru. Potravinová skříň, vestavěná chladnička nebo trouba s atypickou nadstavbou mohou v šikmé stěně působit velice zajímavě, pokud nám samozřejmě výška a sklon krovu takovýto experiment dovolí. Jestliže naši „zvláštní" kuchyni dělí vikýř s malým oknem, můžeme se v jeho výklenku pokusit umístit kupříkladu dřez s odkapem, není-li problém s vodoinstalací v daném místě. To vše musíme provádět opět velmi opatrně s ohledem na ostatní dispozici. Snažit se dosáhnout zajímavých řešení za každou cenu se ale mnohdy právě v kuchyni nevyplácí, díky přísné ergonomii. Je zde třeba zachovat potřebný komunikační prostor (minimálně 90 cm, v případě zástavby protějších stěn 120 cm) a podchodnou výšku.
Do vikýře v předsíni můžeme umístit třeba sedací skřínku nebo větší botník. V ložnici je důležité, jak vyřešíme krytí střešních oken. Standardní stínící roleta na střešním okně je sice ideální pro krytí nebo tlumení ranního slunečního svitu, pokud jsme velcí spáči, ale zajímavým řešením je i poloprůsvitná nebo zcela neprůsvitná textilie, vypnutá nad i pod oknem na okenní konzoli a zatažená přes noc přes celé okno. Navíc interiér tato draperie velice zajímavě oživí. Dalším důmyslným řešením může být prádelník ukrytý v nižším prostoru podkroví. Ten můžeme řešit klasicky zavíracími skřínkami nebo posuvnými dvířky zavěšenými na kovových pojezdech.
Obývací pokoj nabízí nespočet řešení, neboť každý dům má střešní krov řešený trochu jinak a vnitřní dispozice interiéru může být o to zajímavější. S ohledem na situaci našeho obývacího pokoje si můžeme pohrát i s osvětlením, které může přinést i působivé efekty. O to víc, použijeme-li atraktivní svítidla. Jestliže máme v místnosti přiznaný celý krov, můžeme jej využít kupříkladu k zástavbě knihovnou nebo nám trámy pomohou s oddělením relaxačního prostoru od jídelního či pracovního koutu.
Mnohdy nastává problém s povrchem stěn, které jsou v těchto prostorách často kryté sádrokartonem. V otevřeném podkroví je ideální dřevěný obklad (může být mořený do nejrůznějších odstínů) kombinovaný s plastickým nátěrem stěn. Velmi důležitá je i správná volba podlahové krytiny. Měl by zde být zachován přírodní materiál. Kobercová krytina by se mohla objevit pouze jako efektní doplněk v rozumném rozměru a barevném provedení.
Nový komentář
Komentáře
veľmi pekné. zháňam práve prenájom novej kancelárie. bolo by super nájsť niečo takéto.
líbí se mi na těch fotkách vše
každá z těch místností je větší, než celý náš byt
ale každá je krásná
podkrovní byt jsem obývala na chalupě, měl na délku cca 40 m a byl prostě úúúúžasný
v těchto velkých podkrovích se nemusíte o místo bát :-) jsou větší,než náš byt
vypadá to bydlení útulně
Super, to by se mi líbilo.
O podkrovním bytě už dlouho sním, bydlela jsem loni v malé podkrovní garsonce a bylo to super, dobře se mi tam spalo, útulný interiér, prostě pohoda. Tak snad zase jednou v podkrováčku skončím:-)
je to nádhera