Domníváte se, že o antikoncepci víte všechno, protože je součástí vašeho života?
Tak schválně:

Krokodýlí trus
Nejstarší zprávy  o antikoncepci pocházejí z Egypta. Zde už před čtyřmi tisíci lety ženy zkoušely pastu z krokodýlího trusu, kterou užívaly jako pesar. Pokud zrovna nebylo dost krokodýlů, měla ji nahradit směs z včelího medu a uhličitanu sodného.

Víno a fíky
Sto let před Kristem radí starověký gynekolog Sórán z Efezu ženám, aby si před souloží zavedly do pochvy smotek ovčí vlny namočený do vína, či do směsi drcených fíků rozmíchaných s uhličitanem sodným.

Smažení pulci
Obě výše uvedené metody mohly mít vedle spermicidního účinku také mechanický charakter a fungovaly jako bariéra. Naopak, čínský recept, kde se jako antikoncepce doporučovalo polknutí několika pulců osmažených ve rtuti, příliš nepomáhal. Daleko spolehlivější antikoncepcí starověku však byla rada apoštola Pavla: "Nedotýkat se ženy". Garantovala stoprocentní účinnost...

Pouzdro na penis
Už Egypťané znali jakési návleky na penis, ale v jejich případě šlo spíše o módu, než o zabránění početí. Za vynálezce kondomu je tak považován italský anatom Gabriel Fallopius, který ho zhotovoval z lněného plátna. V 18. stol. se výrobci zaměřili na přírodní materiály a začali kondomy vyrábět ze zvířecích střev. K průkopníkům kondomů patřil i proslulý svůdce žen Casanova.

Pilulka
Roku 1956 probíhají první testy hormonální antikoncepce - odvážné dobrovolnice zkoušejí pilulku v Portoriku. Brzy se o pilulce mluví jako o jednom z hlavních symbolů ženské rovnoprávnosti a svobody. V současné době ji na světě používá více než 100 miliónů žen.

Nové vynálezy
Maximální ohledy na individuální přání, ale také obyčejná lidská zapomnětlivost - to jsou důvody, proč vědci a farmaceutické společnosti vynalézají a vyvíjejí stále nové druhy antikoncepce. Jednou z nich je i podkožní tyčinka, kterou v současné době využívá na světě více než milión žen. Od dubna letošního roku se rozšířila nabídka o tento druh antikoncepce i pro české ženy.

 

Zpracováno dle tiskových materiálů Protocol Service