skok.jpgFoto: Profimedia

Festival El Colacho se od roku 1620 každoročně koná ve španělské vesnici Castrillo de Murcia poblíž města Burgos. Jde o kombinaci pohanských a katolických rituálů, při nichž dochází k očistě dětí od prvotního hříchu, zajištění bezpečné cesty životem a ochraně před nemocemi a zlými duchy.
 
Během počinu, známého jako El Salto del Colacho (skok ďábla) přeskakují muži oblečení jako ďáblové (Colacho) několikaměsíční miminka ležící na matracích položených na ulici. Při tom drží biče a nadrozměrné kastaněty. Jakmile ďáblové děti přeskočí, jsou posypány okvětními lístky růží a jejich rodiče si je mohou odnést.

el-col.jpgFoto: Profimedia

Týdenní slavnosti, probíhající v polovině června vyvrcholí v neděli právě přeskakováním miminek na matracích umístěných na trase průvodu, který prochází městem. Diváci lemující ulice pokřikují na čerty, aby zahnali svou vlastní smůlu pro nadcházející rok.
 
Počátky této tradice nejsou známy. Festivalu se dříve účastnily pouze místní děti, ale v posledních letech lidé z celého světa cestují do severního Španělska, aby prošlo rituálem i jejich dítě. Doposud nebyly hlášeny žádné úrazy, nicméně tato praxe zůstává předmětem debaty v katolické církvi. Papež Benedikt dokonce požádal španělské kněze, aby se od El Colacho distancovaly, protože církev stále učí, že vinu od prvotního hříchu smývá pouze svátost – křest.

profimedia-0018463982.jpg

Foto: Profimedia

Reklama