habit

Říká se, že každý má něco. Jeden stále při mluvení opakuje určité slovo, jiný si mne nos nebo tahá za ušní lalůček. Určitě znáte i případ věčných klepalů nohou nebo okusovačů tužek, nedej bože nehtů. To jsou ale libůstky z rance obyčejných a hojně rozšířených. Originální člověk má i svoje specifické vrtochy, které mu nikdo nevezme a jimiž se odlišuje od šedivé většiny stejně jako fialová kravička od stračen.

Petra má divného Michala

Když se Petra nastěhovala k Michalovi, byla zamilovaná a nic jí na jejím objektu vášně nevadilo. To, že si do každého jídla lije maggi, i když se jedná o knedlíky ke svíčkové, že každé ráno polyká lžíce karotenového oleje, protože věří, že bude pomaleji stárnout, přepisuje si esemesky do sešitu a ten má pečlivě schovaný, aby si v něm nikdo nic nečetl, musí ležet vždy jen na levé straně manželských postelí, protože jinak neusne, a pastu na zuby otáčí vždy obrázkem dopředu.

Jeho vrtochy jí přišly roztomilé, ale po nějaké době začala uvažovat, zda je Michal normální. Nakonec se pohádali. Petra mu jeho činnosti vyčetla a doporučila mu psychiatra, ale Michal jí nezůstal nic dlužen. „Proč pořád ťukáš do stolu, když něco zdůrazňuješ? Proč v každé větě používáš slovo takhle a místo jménem mě oslovuješ hele? A víš o tom, že jsi tím neustálým přerovnáváním věcí trapná? Proč musejí být ručníky srovnané podle barev, a myslíš, že někdo jiný než ty drhne denně umyvadlo a záchod?“

A Petra, která si o sobě myslela, že žádné podivnosti nedělá, si uvědomila, že v očích Michala je divná asi i ona.

habit

Zeptala jsem se proto svých známých a kamarádek, jaké zvláštnosti dělají jejich drahé polovičky, a nestačila jsem valit oči.

Zdena, 33 let, 5 let žije s přítelem

„Eda má jeden divný zvyk. Sundává si hodinky stejně jako kabát. To znamená, přijdeme-li třeba do restaurace, on si odloží bundu, odepne hodinky, které položí vedle mobilu na stůl, a teprve pak se děje všechno ostatní. Když jsem se ho ptala, proč to dělá, řekl, že neví, ale v místnosti si je zkrátka musí sundat. Jinak je ale docela normální."

Alice, 40 let, vdaná

„Můj muž má problém se sexem v posteli, protože je mu každá postel moc měkká. Už jsem si na to zvykla, že přijedeme-li někam do hotelu, erotické kratochvíle se odehrávají vždy na zemi, kam před tím hodil matraci z postele. Když matrace sundat nejde, klidně o ni jde žádat na recepci s argumentem, že má bolavá záda. Je to blázen."

Renata, 25 let, 2 roky přítel

„Jarda se u televize pořád drbe v trenýrkách. Není to tím, že by měl nějaké kožní problémy, ale je to podobný zlozvyk jako třeba kousání nehtů. Vadí mi to, připadá mi jako naprostý křupan, ale on si z toho nic nedělá a jen se směje."

Lucie, 42 let, rozvedená a znovu vdaná

Vzpomínám si, že první manžel po mně chtěl, abych mu při sexu drbala záda. Skoro při každém milování mě požádal, zda bych mu na nich něco podrbala. Bylo to divné, dost mě to otravovalo. Na zádech ale přitom nic neměl. Asi ho tam při vzrušení obtěžovala citlivější nervová zakončení nebo co. Současný muž ale taky není bez vady. U každého jídla doma si čte a nebaví se se mnou. Začala jsem to dělat taky, takže si dovedete představit, jak to na stole vypadá. Občas najdu mezi stránkami knih i drobky z housky nebo mastný flek.

Karolína, 28 let, přítel

„Dan má v lednici dokonale srovnaný veškerý sortiment potravin. Kolečka salámu dokonce vyskládává na sebe, aby byla v zákrytu. Když mu věž naruším, tak má řeči."

Jaké podivnosti dělá váš partner?