Slovo image se dnes skloňuje ve všech pádech, jak kosmetický průmysl zažívá svůj obrovský boom. Vedle tradičních ingrediencí sahají výrobci přípravků na pleť i po pěstících přísadách, jejichž využití zní přinejmenším prapodivně, ale účinky jsou mnohdy překvapivé. Přitom nejde o novodobé objevy, ani o módní výstřelky s cílem přitáhnout pozornost za každou cenu, ač se tak na první pohled může zdát.

Drahé kovy a polodrahokamy

Už staří Egypťané mísili s rostlinnými silicemi zlato, aby získali „elixír mládí“. I současná věda potvrdila, že nejcennějšími vlastnostmi zlata jsou jeho antibakteriální, detoxikační a antioxidační účinky. Díky nim je pleť pružná, hydratovaná a září zdravím. Podobný efekt má stříbro, které reguluje a stabilizuje zejména hluboké vrstvy pokožky. Do pleťových krémů, hydratačních mlék a masek se přidávají i drahé kameny. Diamantový prach prokazatelně zlepšuje regeneraci buněk, posiluje strukturu pokožky a pomáhá oddálit známky stárnutí. Odráží totiž světlo a opticky zmírňuje vrásky. A stejně jako turmalínový, smaragdový, safírový nebo tyrkysový prášek pohlcuje vlhkost, odstraňuje toxiny, čistí a zpevňuje ochablou pleť.

Effi

Dary moře

K zesvětlení pleti se již po staletí používá perlový prášek. Má vysoký obsah vápníku a je vhodný hlavně na první vrásky. Účinně bojuje proti pigmentovým skvrnám a má výrazně regenerační a hydratační vlastnosti. V některých přípravcích najdete například takzvaný „bílý diamant“ – výtažek z lanýžů, který navrací pokožce pevnost, odstraňuje únavu a mdlost. Součástí nejexkluzivnějších peelingů je zase mletý korálový prášek, jelikož účinně odstraňuje vrchní vrstvu pokožky, otvírá póry a přitom nedráždí její „zrnitou vrstvu“.  Díky kaviáru zase získá pleť optimální výživu. Obsahuje totiž proteiny, vitaminy A, D a mnoho stopových prvků (fosfor, vápník, mangan, hořčík, železo a měď). Kaviár zvyšuje imunitu buněk a výrazně podporuje regeneraci pokožky.

Zvířecí sekrety

Sliz šneka Helix aspersa Muller obsahuje přírodní látky, které mají prokazatelně hojivé účinky a hydratační schopnosti, srovnatelné s velbloudí schopností držet vodu v těle. Dokáže „vyžehlit“ obličej a zbavit ho nepříjemné pigmentace. Kolibří trus zase dokáže pleti vrátit zdravý vzhled, rozjasnit ji a změkčit. Placenta z březích krav, ovcí a prasat zvláčňuje pokožku, stejně jako směs z mazových žláz ovcí. Morek z kuřecích kostí dokáže prý díky vysokému obsahu glukosaminu nahradit staré kožní buňky novými a dodat pokožce mladší vzhled. V kosmetických přípravcích najdete dokonce i výměšky z řitních žláz živočichů, které pod názvy cibet, ambra nebo pižmo fixují vůni.

Živočišné jedy

V péči o pleť se už tradičně cení působení včelího jedu, a to především na mikrocirkulaci a stimulaci syntézy kolagenu a elastinu. Zvláčňuje a oživuje pokožku, redukuje vrásky, pleť je vypnutá a projasněná, kontury obličeje jsou zpevněné. Čerstvý včelí jed obsahuje 88 % vody a nejméně 18 farmakologicky účinných látek, především enzymy, peptidy a aminy. V poslední době zažívá obrovský boom hadí jed. A ten stojí za to. Přestože jedovou žlázu má více než osmdesát z 3500 druhů hadů, zaujal člověka především paralyzující jed Chřestýšovce Waglerova. Podle The Daily Telegraph prokázaly odborné studie, že syntetický hadí jed dokáže zredukovat výskyt vrásek až o 52 %. „Jedná se o polypeptid tvořený velkým množstvím aminokyselin a bílkovin, které jsou přirozené lidskému tělu. Na rozdíl od botoxu paralyzuje jen svaly, které vznik vrásek zapříčiňují, aniž by omezoval pohyb obličejových svalů nebo mimiku,“ vysvětluje neurolog a chiropraktik MUDr. Ondřej Toman. „Hadí výtažek působí okamžitě, takže se dá použít i pod make-up před společenskými událostmi nebo v situacích, kdy chcete mít pleť okamžitě prozářenou a vypnutou,“ dodává autor receptury originální emulze EFFFI gold EXCLUSIVE, jejíž základ tvoří hadí jed a liposomy. Přípravek má výbornou kožní snášenlivost, je vhodný i na problematickou pleť a výrazně přispívá i ke zmenšení otoků, váčků a kruhů pod očima. S úspěchem jej používají i známé osobnosti, například přední česká herečka Zlata Adamovská: „Tváří se sice živím, ale v péči o pleť si vystačím s kvalitními emulzemi  a dostatkem spánku. Nechci, aby byl můj obličej vyhlazený, bez jediné vrásky, a proměnil se v nehybnou masku. Existuje přece spousta dalších možností, jak si udržet mladistvý vzhled: zdravá výživa, spokojený život, pohyb, nekouření a nepití tvrdého alkoholu.“

Effi

Reklama