Hvězdy samozřejmě spočítat nelze, ale kdo má to štěstí a na rozdíl od obyvatel velkoměsta na ně vidí, tak ví, že taková letní obloha skýtá kromě nekonečného počtu hvězd i spoustu jiných zajímavostí.

Přesně před týdnem začalo astronomické léto. Slunce vstoupilo do znamení Raka a ten den jsme zažili nejkratší noc v roce. Vyrovnání noci se dnem nastane zas až při podzimní rovnodennosti 22. září. Do té doby si můžeme dostatečně užít dlouhých letních nocí a nevšedních krás, které nabízí třeba právě letní obloha.

drahaLéto na obloze charakterizuje stříbřitý pás Mléčné dráhy, v jehož vrcholu září jasné hvězdy Vega, Deneb a Altair

První jmenovanou, Vegu v souhvězdí Lyry poznáme podle modrobílé barvy. Patří k nejjasnějším hvězdám oblohy
Druhá hvězda Deneb spočívá na ocase souhvězdí Labutě, která rozpíná křídla podél Mléčné dráhy k jihu.
Altair doprovázejí po obou stranách slabší hvězdy. Jejich sestava svým uspořádáním trochu připomíná Oriónův pás.

Z letní oblohy zmizela souhvězdí Lva a Panny, naopak vychází první letní souhvězdí Herkules. Jižně pod ním se pak táhne Had, rozdělený Hadonošem. Na jihu Mléčné dráhy pak můžeme spatřit souhvězdí Štíra s červeným veleobrem Antarem a souhvězdí Střelce. Na severozápadě je dobře znatelný Velký vůz.

A jak je to s jednotlivými planetami?

Na to jsme se zeptali paní Kateřiny Pánkové, pracovnice pražského Planetária

Merkur lze spatřit koncem měsíce června ve večerních hodinách nízko nad západem. Venuši spatřit nelze, neboť se ztrácí v záři Slunce. Mars svítí v první polovině noci, zatímco Jupiter koncem měsíce ráno nízko nad východním obzorem. Saturn je v těchto dnech nejsnáze viditelnou planetou. Uran a Neptun jsou viditelné ráno nad východním a jihovýchodním obzorem.

Tak hezkou podívanou na krásnou letní oblohu a kdo nic nevidí, může si zajít do některého z řady českých Planetárií, kde se mu dostane i odborného výkladu.

mapa

mapa letní oblohy

použitý zdroj: www.planetarium.cz

Čtěte také:

Reklama