Nejvyhledávanější a nejznámější rozhlednou v Pardubickém kraji je Stezka v oblacích, která se nachází na Dolní Moravě. Dechberoucí výhledy na vás ale čekají i na jiných místech, stačí vybrat si cíl výlety a nebát se vyšlápnout si schody k výšinám.

Stezka v oblacích


Od roku 2015 stojí na Dolní Moravě ojedinělá stavba plná zážitkových tras, která vás vezme až do oblak. Stezka v oblacích se nachází poblíž chaty Slaměnka, nedaleko horní stanice lanovky Sněžník a vyhlídky nazývané Skalka v nadmořské výšce 1 116 metrů nad mořem. Do výšky, kterou běžně brázdí jen ptáci, se pohodlně dostanete po dřevěné cestě i s kočárky nebo invalidními vozíky. Na Stezku v oblacích je možné se vydat komfortně také sedačkovou lanovkou.

Andrlův chlum

Přijďte se pokochat výhledem ze Stříbrné krasavice, jak se této železné rozhledně stojící nedaleko Ústí nad Orlicí familiárně říká. Krásná panoramata na vás čekají, ať už se podíváte na jakoukoliv stranu. Orlické hory, Praděd, Železné hory, Králický Sněžník, ale i hrad Kunětickou horu či za dobrého počasí dokonce Prahu můžete zahlédnout právě odtud. Jedno točité schodiště vás zavede do výšky necelých 35 metrů, a to druhé zase bezpečně zpátky na zem.

Boiika

Nedaleko města Nasavrky stojí na keltské stezce ve výšce 523 m n. m. dřevěná rozhlednu s vyhlídkovou plošinou ve výši 11 metrů, na kterou se dostanete po 32 schodech. Z ní uvidíte Chrudim, Pardubice a vrcholky Krkonoš, Orlických hor i Králického Sněžníku. Dojet k ní můžete i autem.

Lanšperk

Kousek od Ústí nad Orlicí v areálu zříceniny hradu Lanšperk, byla instalována 8 m vysoká kovová konstrukce, ze které je nádherný výhled na údolí Tiché Orlice, Orlické hory, Králický Sněžník a za dobré viditelnosti i Jeseníky. Pod hrad dojedete i autem.

Mariánka

Rozhledna nese název po blízkém poutním místu Mariánská hora u obce Horní Čermná. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 19 m, kde se vám po zdolání 90 schodů nabídne hezký pohled na Orlické hory, Zábřežskou vrchovinu, okolí Lanškrouna, Žamberk a Letohrad.

Na Kopečku

Dřevěnou rozhlednu na kamenné základně si v obci Licoměřice na vlastní zahradě postavil pan Bohuněk v letech 2006-2007. Podle vyprávění zde dříve stála tvrz, která do 1. pol. 16. st. sloužila jako vojenská hláska. Rozhledna stojí ve výšce 370 m n.m. a nabízí výhledy na Čáslavsko, Kutnohorsko a Kolínsko.

Pastýřka

Tato 27 m vysoká vyhlídková věž na vrchu Pastvisko (516 m n.m.) se tyčí nad Moravskou Třebovou. K Pastýřce vás dovede buď pohodlnější zelená turistická trasa, nebo rychlejší trasa červená. Po zdolání 132 schodů uvidíte z vyhlídkové plošiny nejen Moravskou Třebovou, Orlické hory, Králický Sněžník či Jeseníky.

Strážný vrch

K těžební historii oblasti mezi Svitavami a Moravskou Třebovou odkazuje svým tvarem připomínajícím těžní věž rozhledna na Strážném vrchu (590 m n.m.). Na vyhlídkovou plošinu ve 14 metrech vede 67 schodů. Nabídne vám výhled na Moravskou Třebovou, část Orlických hor i na Králický Sněžník. Dostanete se k ní na kole nebo pěšky od Dětřichova či Nové Vsi.

Suchý vrch

Chcete mít výhled na Orlické a Bystřické hory, Hrubý Jeseník, Kladskou kotlinu i Králický Sněžník? Vystoupejte na původně vodárenskou věž na Suchém vrchu. Při cestě nahoru vás čekají historické fotografie rozhledny i Kramářovy chaty, která je s ní nedílně spojena už od dob první republiky. Dnes je moderním horským hotelem s domácí atmosférou, kde si užijete gurmánské menu i skvělé wellness a romantiku pod horskými hvězdami.

Val

Na vrchu Val (788 m n.m.) nad městem Králíky se týčí rozhledna stejného jména. Je to kovová telekomunikační věž opatřená vyhlídkovou plošinou ve výšce 22 metrů. Z plošiny, po vystoupání 123 schodů, je za příznivého počasí dobrý výhled na Jeseníky, Králický Sněžník, Kladskou kotlinu a Orlické hory. Dostanete se k ní i autem.

Více informací na: www.vychodnicechy.info

Reklama