Pokud si muzea a výstavy spojujete s nudou, zapomeňte. Zdaleka už to neplatí o všech a vy se o tom můžete velmi dobře přesvědčit v následujících zhruba deseti dnech, kdy probíhají Dny evropského dědictví, označované někdy také zkratkou EHD z anglického European Herritage Days. Tradice vznikla zhruba před deseti lety ve Francii a v jejich rámci se otvírají i mnohé běžně nepřístupné památky a zajímavosti. V České republice se zpřístupňují nejen hrady, paláce, katedrály, ale otevírají se i dveře soukromých a veřejných budov (radnic, soudů, škol, obytných domů a podobně. Mnohé jsou přístupné zadarmo, nebo za symbolické vstupné, případně se v nich konají speciální akce. EHD 2005 se účastní více než 700 tuzemských muzeí a dalších památek, včetně těch technických.

Cílem akce je  hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace, proto jsou součástí akce i přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže a další kulturní programy. Letošní české Dny evropského dědictví probíhají pod heslem: Nový život v historickém prostředí. Oficiální termín konání EHD je 9. až 18. září, ale některé akce probíhají i později, v průběhu celého měsíce.

Některé akce jsou skutečně neobvyklé, ale rozhodně stojí za vidění. Příklad? Tento víkend můžete navštívit skvělé pražské Ekotechnické muzeum (www.ekotechnickemuseum.cz), umístěné v někdejší čističce vody. Probíhá zde Weekend pod parou, včetně největší tuzemské předváděcí výstavy parou hnaných vozidel a strojů . A můžete spojit jeho návštěvu s exkurzí do Ústřední čistírny odpadních vod v pražské Troji. Není to sice romantika ve stylu starých hradů, ale technicky zaměřené potomstvo to dost možná ocení.

Město Kouřím zase pořádá "Sen noci kouřimské", jejíž motto zní: „Generace našich předků nám zanechaly nezměrné bohatství, ať již je to hmotné, či duchovní dědictví. Je povinností nás všech předat jej dalším pokolením. Magická zářijová noc prožitá ve městě tak významném, jako je Kouřim, nám k tomu napomůže.“  Více informací najdete na www.kourim-radnice.cz. V rámci akce se můžete víceméně zdarma podívat do místních památek, součástí akce je kulturní program a ohňostroj. Podobné probíhají po celé zemi.

Například v Českých Budějovicích ale vypukne celá akce až příští víkend, kdy zde zdarma bude otevřena Biskupská zahrada, Husův sbor a Dominikánský klášter, které jsou běžně veřejnosti nepřístupné.  Ostatní muzea budou přístupná za snížené vstupné. Více o EHD v Českých Budějovicích najdete na http://www.c-budejovice.cz/CZ/01/News/20050907-001.htm

Také v někdejším královském horním městě Kutné Hoře se EHD uskuteční až o víkendu 17. a 18. září, kdy se zde mimo jiné můžete podívat do chrámu svaté Barbory za symbolických 15 korun. Prohlídka Muzea stříbra je pak úplně zdarma. Více na www.kutnahora.cz

Povědomí o tom, kam všude se můžete podívat, lze získat například na internetové stránce Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska: http://www.shscms.cz/ehd/, které nabízejí i on-line katalog Dnů evropského dědictví 2005. Další informace můžete získat třeba na stránkých měst a obcí.