Vánoce slaví téměř polovina Čechů (49,5 %) stejně intenzivně jako před sametovou revolucí. „Vánoční svátky byly a jsou nejdůležitějšími svátky i z toho důvodu, že historickým vývojem v podstatě nebyly extrémně narušené, naopak oslava Vánoc mohla v době komunismu představovat i jistý vzdor – stačilo koledy o narození Ježíše zpívat v paneláku, ve kterém bylo vše slyšet. Vánoce tak přešly do určité ‚občanské‘ roviny,“ nastiňuje historický vývoj vánočních svátků v České republice PhDr. Jana Poláková, kurátorka Etnografického ústavu při Moravském zemském muzeu. K nižšímu prožívání tradičních svátků se přiznává 34,9 % spotřebitelů. Méně slaví především muži, lidé se základním vzděláním, naopak kladný vztah k oslavě Vánoc mají zejména mladší spotřebitelé do 44 let věku s vysokoškolským vzděláním. Za změnami v prožívání vánočních svátků stojí v případě 2/3 populace (56,9 %) změny v rodině. Nejčastěji se jedná o přirozenou generační obměnu, tedy dospívání dětí a jejich odchod od rodičů. Druhá nejčastější příčina změny tkví v rozdílných finančních možnostech (23,1 %), které se týkají nejčastěji spotřebitelů střední generace bez rozdílu pohlaví.
Širší nabídka v možnostech trávení vánočního času stojí za změnami ve vnímání Vánoc u mužů – celých 20 % se nechá zlákat k netradičním oslavám. Ženy obměňují tradice s rozrůstající se nabídkou zboží včetně potravin (17,2 % respondentů). Téměř každý desátý z nás si pak v uplynulých třiceti letech vytvořil nové tradice a zvyky. Zejména muži jsou ochotni přejímat vánoční zvyklosti svých partnerek.
Bez ohledu na společenské změny, které přinesla sametová revoluce, Vánoce zůstávají pro Čechy svátky typicky rodinné i televizní – právě rodinné návštěvy, sledování pohádek a vlastnoručně pečené cukroví se udržely mezi nejoblíbenějšími zvyky a tradicemi, které uznává většina Čechů. Za útěky k rodině stojí současná vysoká míra komercializace, která nevyhovuje stále většímu počtu lidí. Vánoční atmosféru si ale Češi, kterým nechybí smysl pro krásu, užívají. Od sametové revoluce se právě sváteční dekorace a zdobení bytů těší stále rostoucí popularitě. Tradiční živý stromeček byl v průběhu let postupně vytlačován nejen tím umělým (ve 25 % domácností), ale mnohdy i jen ostatními dekoracemi, kdy Češi namísto stromečku preferují jen menší větvičky jehličnanů ve váze.
Výjevy vlastní idylickým Vánocům z obrazů Josefa Lady bychom v českých domácnostech dnes už hledali marně – klesá počet domácností, které se rozhodnou navštívit tradiční půlnoční mši (zvyk už jen pro necelých 20 % respondentů), o polovinu méně Čechů vyšle na vodu svíčku na lodičce ze skořápky a jen 7 % dotazovaných se pustí do vánočního věštění s olovem.
Čtěte také:
- Podívejte se na průzkum toho, co jsme jedli ke štědrovečerní večeři před třiceti lety a dnes
- Čtyři redakční tipy na nejlepší cukroví: Na čem si o Vánocích ujíždíme?
Nový komentář
Komentáře
A co teprve letos. To se teprve budou měnit tradice. Já letos poprvé nakupuji dárky na Vánoce přes internet. Vždy jsem chodil po obchodech, protože jsem u toho rovnou nasával i atmosféru vánoc. Poznal jsem ale, že na internetu je mnohem větší výběr. Objednávala jsem například manželce krásnou koženou kabelku z pravé kůže za dobrou cenu https://penezenkylp.cz/3-damske
U nás je vše stejné, jak bývalo před léty, jídlo i cukroví...jen u štědrovečerního stolu je nás méně...synové odeši z domu, na Štědrý večer jsou s rodinou a všichni se scházíme u slavnostního oběda na Boží hod...
Když byli kluci malí, mívali jsme živý stromeček, čokoládové kolekce...teď nám stačí umělý...
Koledy dříve i dnes milujeme a vánoční zvyky máme také stejné...
No jo, když je u nás půlnoční, to mám už dávno půlnoc. A když si ještě představím ten ledový kostel, kde mi pomalu cvakají zuby i v létě... br.
Nějakou vánoční výzdobu jsme nedělali nikdy. Na vánoce se stromkem třeba i zavěsíme na lustr nazdobenou větvičku. A pálíme si svíčky. To je stejné.
Dřív jsme ještě měli ten zvonící stromeček, ale ten je bohužel kaput. Teď se prodává za několik stovek pod názvem andělské zvonění.
Jinak bych řekla že je u nás vše stejné. Cukroví, kapr, živý stromek, pohádky...
A proč téměř všichni dříve dávali přednost živému stromku? Nebylo to tím, že ty umělé co nejdřív vypadali jako ty štětky na čistění lahve, tu dřív nikdo neprodával? Nevím jak kde, já umělý viděla poprvé počátkem 90. let.
A koledy dříve - jen Gott co jich dřív nazpíval a co pouštěli.