Prezident Václav Klaus podpořil pozdější odchod do důchodu. Podepsal totiž novelu zákona o důchodovém pojištění, a ta počítá s tím, že penze se bude od roku 2030 týkat jen lidí starších 65 let. Penzijní věk se bude zvyšovat každým rokem o několik měsíců. Prodlouží se i doba odvádění povinného důchodového pojištění z 25 na 35 let.

 

Důchodový věk se postupně zvyšuje už nyní, a to na 63 let. Zvedá se každoročně u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce. Stejným tempem by měl podle novely růst až do 65 let.

 

To se však týká jen mužů, bezdětných žen a matek jednoho dítěte. Matky dvou a více dětí budou moci do důchodu odcházet „už“ v 62 až 64 letech. To bude záviset na počtu potomků.

 

Prodlouží se i doba předčasné penze. V současné době do ní mohou lidé nastoupit až o tři roky dřív, po roce 2030 to bude až o pět let dřív.

 

Novinky čekají i invalidní důchodce. Už nebude plný a částečný důchod, novela počítá se třemi úrovněmi – do první budou spadat lidé s poklesem schopnosti pracovat nejméně o 35 procent a maximálně o 49 procent, do druhé s poklesem o polovinu až o 69 procent, do třetí o 70 a více procent.

Novela je součástí vládní důchodové reformy. Zásadně s ní nesouhlasila levicová opozice. Odbory proti ní uspořádaly demonstrace a hodinovou stávku.

Reklama