Na počátku 20. století, za časů posledního majitele zámku Arnošta Filipa Hohenlohe se městečko Poděbrady začalo rozrůstat. Bylo potřeba nových zdrojů vody a kníže Hohenlohe se rozhodl pro vybudování městského vodovodu. Povolal německého statkáře Karla von Bülowa, vyhlášeného svým proutkařským uměním, a pověřil ho hledáním vody. Bülowe skutečně nalezl na panství několik pramenů a jeden dokonce přímo na zámeckém nádvoří. Kníže pozval z Vídně firmu a začali vrtat. Dostali se až do 90 metrové hloubky a voda se stále neobjevovala. Chtěli již vrtání vzdát, když v hloubce 95,7 m prorazili vrstvu opuky a jílu, a pramen konečně vytryskl.

Kníže Hohenlohe si nechal zjistit chemické složení a s výsledkem byl natolik spokojen, že v místě okamžitě založil lázně. Další rozbory vody z pramene ukázaly, že jde o alkaicko-zemito-železitou kyselku s velmi příznivými účinky na lidský organismus. Voda se stala velice žádaným sortimentem a kníže v roce 1911 založil stáčírnu a plnírnu. Voda začala být hojně využívána jak v lázních ke koupelím, inhalacím a zábalům, tak, a to především, k pití. V roce 1917 již expedovali na 2 250 000 lahví této blahodárné minerální vody.

 

Toliko historie. Dnes se poděbradská voda prodává pod názvem Poděbradka. Je odželezněna a sycena oxidem uhličitým. K jejím blahodárným účinkům patří snižování dráždivosti hladkého svalstva, vnitřních orgánů i cév, prevence osteoporózy, podporuje štěpení tuků a bílkovin, dobré trávení, zlepšuje vnímavost, bdělost, odolnost a zvyšuje aktivitu. Je vhodná i pro diabetiky.

 

Díky vzrůstající poptávce po Poděbradce byl v roce 1994 firmou Poděbradka, s. r. o., postaven nový výrobní areál a provedeny další, až 120 m hluboké, vrty poskytující opravdu vysoce kvalitní minerální vodu.

 

Poděbradku naleznete na trhu v baleních 1,5 a 0,5 litru v podobě přírodní a také slazené v příchutích pomerančové, citrónové, grepové a malinové. V roce 1996 vyplnila firma mezeru na trhu výrobkem bez cukru Poděbradka Light. Tato byla v roce 2003 vyměněna za nový výrobek ProLinie s 0 % cukru. ProLinie je jemně perlivá, vysoce kvalitní minerální voda s příchutěmi citrónu a pomeranče.

 

Poděbradka je v českých luzích a hájích velice oblíbeným pitím a kníže Hohenlohe se ve své šlechtické hrobce spokojeně usmívá roční produkci bezmála 1,5 milionu hektolitrů Poděbradky ročně.

Reklama