Poděbradka patří mezi tradiční léčivé vody v České republice, jejichž příznivé působení na zdraví je doloženo dlouholetou empirií a balneologickou praxí.

Bohužel, v poslední době jakoby se trochu pozapomnělo na její příznivé působení na zažívací trakt. To věděli dávno před prohlášením Poděbradky za léčivou vodu prostí lidé, kteří v oblasti jímání jejího pramene žili a vodu užívali s úspěchem při různých poruchách zažívání.

Působení na trávící ústrojí

Úlohou trávicího ústrojí je uvolňovat z potravy její základní složky - vodu, minerály, živiny /v procesu trávení/ a poté vstřebání těchto látek, tj. resorpci, sliznicí trávicí trubice do krve nebo mízy.

Minerální voda Poděbradka se svým působením uplatňuje na různých etážích trávící soustavy.

Vlivem volného kysličníku uhličitého a složky chloridové i sodné dochází v ústní dutině k povzbuzení vyměšování slin a podpoře promísení potravy pro prvotní natrávení. Všechny složky minerální vody jsou uplatněny v jícnu, kde je při zvlhčení potrava lépe polykána.
V žaludku potom dochází k neutralizaci žaludeční kyseliny, je podporováno vyprazdňování do střeva.

Při pravidelném pití Poděbradky dochází k podpoře štěpení tuků a bílkovin ve slinivce břišní a ke zvyšování zásob jaterního glykogenu v játrech. Zlepšuje se využití glukózy v tkáních a zesiluje působení inzulinu.
To vede i ke zlepšení látkové přeměny cukrů. Ve střevě záleží na objemu a rychlosti pití minerální vody. Minerální voda Poděbradka působí na střevo ovlivněním jeho pohyblivosti, dále ovlivněním transportu minerálů a vody, jakož i zlepšením jeho vyprazdňování.  

      
Reklama