Zvykat děti na očistu dásní je vhodné už od malého miminka, kdy v pusince nemají zatím žádný zoubek. Jakmile se vyklube první, je už ústní hygiena naprostou nezbytností. Mléčný chrup je totiž velice důležitý hned v několika ohledech. Kromě toho, že hraje významnou roli v utváření čelistí, pomáhá také s rozvojem řeči. A co víc – pokud bakterie napadnou mléčný zub, mohou se dostat i k zárodku zubu stálého a poškodit ho.

teth.jpg
Foto: Shutterstock

„Pokud se na dětském zubu vyskytne kaz a není správná a pravidelná péče o chrup, kaz má rychlý proces a může dojít k předčasné ztrátě dočasného zubu, kdy se zoubek musí vytrhnout. Předčasná ztráta některých zoubků tak může způsobit stěsnání ve stálém chrupu a tím nutnost ortodontické léčby,“ upozorňuje na další úskalí zkažených zoubků zubní lékařka Andrea Veselá z Erpet Medical.

A v neposlední řadě tu je nepříjemné vrtání do zkaženého zoubku, nebo rovnou jeho vytržení. Je to bolestivé a u některých dětí i těžko proveditelné.

Bez pravidelného čištění se neobejdete

Mléčné zuby se bohužel kazí velmi rychle. Nejen proto, že některé děti rády a často mlsají. Přispívá k tomu i fakt, že zubní sklovina není ještě plně vyvinutá. „Zuby by se proto měly pravidelně čistit vodou, např. po hlavních jídlech, ale zejména po sladkostech a slazených nápojích. Zpočátku to lze dělat čistým kapesníkem, případně kouskem gázy ovinutým kolem ukazováčku. Použitý materiál by pokud možno neměl pouštět vlákna. Někdy je k tomu zapotřebí několik jemných pokusů, protože některé děti si na „čištění“ zubů musejí nejprve zvyknout. Zoubky ale můžete jednou denně opatrně čistit i měkkým dětským zubním kartáčkem,“ doporučuje Národní zdravotnický informační portál.

Bez zubního kartáčku se už neobejdete ve chvíli, kdy se vyklube první stolička. „Měl by mít co nejmenší hlavičku, rovně zastřižené, co nejhustší a hlavně jemné, měkké štětinky. Platí, že čím menší hlavička, tím lepší. Takovým kartáčkem se lépe dostaneme i na těžko přístupná místa,“ doporučují zubařky z boskovické ordinace Dental4YOU.  

Přestože mají děti méně zoubků, kartáček nevydrží déle než u dospělých. Vyměňte ho nejpozději po 8 týdnech, protože je plný bakterií. A pravděpodobně i opotřebený. „Pokud dítě kartáček kouše a nevydrží mu ani pár dní, pořiďte mu jeden kartáček „na kousání“ a sobě potom jeden na opravdové čištění zoubků,“ radí zubařky.

Dokud dítě neumí vyplivovat zubní pastu, nepoužívejte ji. Vystačíte si s mechanickou očistou. Na kartáček ji stačí přidat až kolem 3. narozenin. Musí být ale vhodná pro daný věk.

Jak na techniku čištění?

„Pro čištění zubů do 6 let postačuje horizontální technika s nutným čištění mezizubních prostor od 3 let. Dentální nití na držáčku nebo mezizubním kartáčkem. Je třeba si uvědomit, jak zub vypadá, a že všechny plošky zubu je nutné vyčistit – proto čistíme zuby nejen zepředu a na kousacích ploškách, ale i „ze zadu“, od jazyka a z patra (tzv. orální plošky), plošky směřující do mezizubí, vždy také plošky směřující do mezer a „zadní plošky posledních zubů“,“ upozorňují dentistky.

V šesti letech už by ale děti měly znát takzvanou stíravou techniku. „Kartáček nasadíme štětinkami směrem k dásni a setřeme plošku zubu tak, že štětinky budou nakonec směřovat ke kousacím ploškám zubů. Na jednom místě opakujeme minimálně pětkrát. Kousací plošky čistíme malými kroužky,“ popisují odbornice z Dental4YOU.

Techniku určenou dospělým, tedy zavibrovat a setřít, by mělo dítě ovládat přibližně v 15 letech.

Když si chce čistit zuby samo

Je fajn, že je dítě samostatné a má o péči o chrup zájem. Ale jen v jeho podání by byla jen těžko dostatečná. „Já osobně doporučuji rodičům, aby zuby dočišťovali a kontrolovali děti během čištění do osmi až desíti let,“ říká zubařka Andrea Veselá a připomíná i důležitost pravidelných preventivních prohlídek v zubní ordinaci: „První návštěva dítěte je vhodná po prořezání prvního zoubku, přibližně od 6. měsíce věku dítěte. Je to ale individuální, doba prořezání se může lišit o 2 až 3 měsíce.“

Zdroj informací: MDDr. Andrea Veselá z Erpet Medical, Národní zdravotnický informační portál, zubní ordinace Dental4YOU

Čtěte také:

Reklama