5cb851d2c642bobrazek.pngMateří líčko, Kristovo oko, bábuška, lopušnice, ubytník, májík nebo třeba koňské kopyto. Takové a spoustu dalších názvů si podběl vysloužil od našich předků, kteří jej rok co rok na jaře sbírali a sušili, aby je následně ochránil před mnohými neduhy. A v kurzu zůstal i za socialismu. Možná ještě i vy pamatujete coby děti povinné sběry bylinek, a tedy i podbělu. V čem je tato bylinka tak unikátní?

Je plný cenných látek
5cb8523ea51d8obrazek.png

Nejen květy, ale i listy jsou plné cenných látek. Podběl obsahuje třísloviny, slizy, hořčiny, minerální soli, silice, fytosteroly, karotenoidy, necidy, vitamin C, flavonoidy, tanin, dextrin, bílkoviny, fytosteroly, žluté barvivo xantophyl, kyselinu mléčnou, kávovou, gallovou, vinnou a jablečnou, ale také zinek, draslík, cukry, cholin a polysacharid inulin. Díky posledně jmenovanému inulinu skvěle poslouží lidem trpícím cukrovkou.

Poradí si s kašlem i s hojením ran

Podbělový čaj dokáže léčit záněty horních cest dýchacích, chrapot i záněty průdušek a plic. Uvolňuje hleny z dýchacích cest, takže usnadňuje odkašlávání. Oceníte ho také při suchém kašli. Má protizánětlivé a dezinfekční účinky a zlepšuje obranyschopnost organismu.

5cb85216232f1obrazek.png

Připravte si čaj
Vrchovatou lžičku sušeného květu, nebo květu kombinovaného rovným dílem s listem zalijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Vypít byste měli dva až tři šálky denně, ale ne dlouhodobě. Bylinkáři doporučují užívání podbělu maximálně 4 až 6 týdnů. Důvodem je, že tato bylinka obsahuje kromě cenných látek také škodlivé pyrolizidinové alkaloidy, byť v malém množství a sušením jich ještě ubývá. Přesto by se měly mít na pozoru hlavně těhotné a kojící ženy nebo malé děti.

  • Při chronické bronchitidě a dalších obtížích s dýcháním také skvěle funguje inhalování páry z květů i listů podbělu.
  • Obklad z podběle zase působí na nehojící se rány, spáleniny, ekzémy nebo třeba hmyzí bodnutí. Stačí čerstvé listy podrtit na kaši a přiložit na postižené místo.
  • Koupel v odvaru z listů (dvě hrsti) podběle dokáže ulevit oteklým nohám.
  • Kromě toho všeho má podběl močopudné, protikřečové a protiastmatické účinky a působí antialergicky. Pomáhá i při boji s revmatismem, bolestmi kloubů, artrózou a dnou.

Se sběrem si pospěšte

Podběl kvete brzy z jara, od března do dubna. Déle jen v horských oblastech. Ke sběru jsou v této době vhodné méně rozvité květy, které se po usušení nerozpadnou. Pokud si budete chtít nasbírat listy, na ty se musíte vypravit o něco později. Objevují se přibližně dva měsíce po květech.

Čtěte také:

Reklama