Každou minutu se v ČR vážně zraní jedno dítě.
Asi se tedy najde mezi námi jen málokdo nesouhlasící s názorem a faktem, že největším nepřítelem dětí jsou právě úrazy.

I když odborníci říkají, že úrazy nejsou náhodou a nestávají se „jen tak“, pozapomínáme na to, že každému úrazu předchází konkrétní nebezpečná situace.
Úraz dítěte znamená, že dospělý neudělal vše, co mohl, pro bezpečnost prostředí, v němž se dítě pohybuje.

Úraz dítěte totiž mimo jiné znamená také to, že dítě nevědělo, jak se chovat bezpečně nebo se dokonce záměrně chovalo nebezpečně svému zdraví,“ říká zakladatel společnosti Podaná ruka PhDr. Jiří Kostner a dodává:. „Proto je sice důležité věnovat prostředky a péči na zmírnění následků úrazů, ale ještě podstatnější a efektivnější je úrazům zabránit. Zkušenosti z vyspělých zemí ukazují, že investice do preventivních aktivit snižují počet a závažnost úrazů dětí.

Úrazy dětí mají v ČR na svědomí ročně 300 mrtvých a další 3000 trvale postižených dětí.
Více než polovina úmrtí dětí je způsobena úrazy.

Úraz se stane během vteřiny, ale nese s sebou další následky v podobě bolesti dítěte, starosti a ekonomické náklady nejen pro rodinu, ale i pro společnost.
Neopominutelné jsou náklady na léčení, vyplacené pojistné a nevytvořené budoucí hodnoty…

To je jedním z důvodů, proč se obecně prospěšná společnost Podaná ruka rozhodla realizovat neziskový projekt Dětství bez úrazů a zabývá se více než sedm let prevencí dětských úrazů jako popáleniny, opaření, otravy, tonutí, pády, stejně jako úrazy v dopravě a při sportu.

Úrazy mají - viz výše uvedená statistiká čísla - přece ročně na svědomí životy stovek dětí a desetkrát tolik trvalých postižení!
Protože se však těmto situacím dá účinně předcházet a snížit tím jejich počet, je cílem tohoto neziskového projektu snížit počet i závažnost těchto dětských zranění.

A jak se tuto myšlenku daří uvádět do praxe?
“Informujeme děti, rodiče a veřejnost prostřednictvím tiskových materiálů, TV/video pořadů a médií o problému úrazů, děti učíme rozeznávat nebezpečné situace, chápat důsledky vlastního jednání, používat ochranné pomůcky a chovat se tak, aby k úrazu nedošlo,“ objasňuje činnost společnosti Podaná ruka opět PhDr. J. Kostner a doplňuje: „Realizujeme Dětské dny bez úrazů ve spolupráci s domy dětí a mládeže, školami a dalšími organizacemi z celé ČR.“

Každý rok se tak uskuteční více než 100 Dětských dnů bez úrazu s tématicky zaměřenými stanovišti, na kterých se děti formou her učí chránit se před úrazy.
Určitě chcete vědět více.
Pak klikněte www.detstvibezurazu.cz    

   
Reklama