b5f9340c-6f41-655c-9762-0511d37ae127-1-.jpg
foto: IDM Südtirol/Alto Adige Frieder Blickle

Val Venosta High Mountain Trail se dá označit za královskou nabídku. Celá měří 108 km s převýšením asi 5600 metrů, obvykle zabere pět dní. Doporučuje se předem rezervovat místa na nocleh. Ale na jednotlivé úseky se lze vydat i jako na jednodenní treky. Vysokohorská stezka je snadno dostupná z údolí, takže se můžete kdykoliv napojit, anebo zase naopak sejít dolů. Vede od pramene řeky Adige v Reschenském průsmyku přes Planeil/Planol, farmy GlieshöfeTanas a San Martino až do Stavy/Stabenu. Anebo naopak, zajisté. Prochází bohatou vegetací okolo Monte Sole, ale také přináší nejrůznější pohledy na majestátní Ortler a jeho ledovec. V každé části najdete unikátní pamětihodnosti, které doplníte podle chuti samozřejmě i gastrozážitky. Mezi Patschem a opuštěnou farmou Zuckbichl vede nový, 80 metrů dlouhý visutý most přes potok Fallerbach.

Podobný charakter i vlastní značení má také 110 km dlouhý 360stupňový panoramatický okružní trail, vyrážející z Prämajur v oblasti Watles, rozplánovaný základně do devíti etap. Ale žádný strach, v nabídce najdeme i více dovolenkové odpočinkové výlety.

DRUHA.jpg
foto: IDM Südtirol/Alto Adige Matt Cherubino

Dolomitské výhledy, to je snadná a velmi oblíbená okružní túra okolo Monte Sole. Začíná se u horní stanice lanovky nad Latschem/Laces ve výšce 1740 metrů nejprve po silničce, pak široké lesní cestě se zastávkami u infotabulek o zvířatech, ptácích či rostlinách, které tu můžete potkat. Dojdete až k horskému baru Platztair a odtud krátce vyšplháte nahoru k vyhlídce, kde vás ohromí výhled do krajiny. Cesta zabere okolo dvou hodin, měří 6,1 km a nastoupáte 310 výškových metrů.

Plimská soutěska neboli Plima gorge vyžaduje podobnou zátěž (2 hodiny, 6,1 km, 333 m převýšení) o něco výše, někde od 2060 metrů nad mořem. Je to úzká soutěska zaříznutá tisíce let do skály na úpatí Monte Cevedale s téměř kolmými stěnami, vyleštěnými vodou. Místní turistické sdružení zde vytyčilo čtyři impozantní konstrukce z cortenové oceli včetně visutého mostu, odkud si můžete prohlédnout přírodní krásy z různých úhlů. Most se používá po celý rok a přímo vás navede k chatě Zufallhütte/Rifugio Nino Corsi a přehradě Bau, odkud sejdete zpátky k parkovišti.

TRETI.jpg
foto: IDM Südtirol/Alto Adige Marion Lafoglerová 

 
Okolo Reschenského jezera je 15kilometrový okruh po břehu největší jihotyrolské vodní plochy s ikonickou věží kostela, jenž se vynořuje z jeho hladiny (kde se odehrává netflixovský seriál Curón). Většina cesty vede po asfaltu, zbytek po šotolině. Část podél hlavní silnice, druhá členitější na opačné straně ve stínu lesa nebo po okraji luk. Můžete ho obejít, objet na kole i oběhnout, koná se tu také pravidelně oblíbený závod, do jehož listiny vítězů se zapsali i Češi. Klidnou chůzí vydá štreka na tři a půl hodinky, nejlepší běžci ji dají za hodinu.

K vodopádům Trafoi dojdete po 6,4 km dlouhém okruhu se dvěma zastávkami u menších, avšak také slušně hřmících vodopádů. Startuje se u Tří svatých studánek. Od budovy národního parku pokračujete podél ukazatelů Drei Brunnen směrem ke kostelu Trafoi. Dostanete se sem ze Spondigny směrem po silnici SS 38 ke Stelviu. Klidné místo leží asi tři kilometry od vesnice. Parkoviště najdete u hotelu Bella Vista v Trafoi. Dojet sem můžete i půlhodinku místním busem číslo 271 z Prad am Stilfser Joch/Prato allo Stelvio.

Cesty podél zavlažovacích kanálů tvoří idylickou procházku následující kanály, jež už po staletí přivádějí vodu z ledovců farmářům do suchého údolí. Dříve se jim říkalo „waale“ a po moderních úpravách zde nyní dovolují průběžně sledovat pravidelný průtok vody. V celém Val Venosta vede podél nich asi dvacet tras, jedna z nejoblíbenějších kopíruje v horních pasážích údolí Turnaunawaal, další na jihu vás zavede k hradu Juval, kde možná potkáte i Reinholda Messnera, najdete je i na Monte Sole a na hoře Tramontana. Jsou vyhledávaným cílem rodinných výletů, po těchto trasách se také nesmí jezdit na kolech.

ctvrta.jpg
foto: IDM Südtirol STA Manuela Tessarová

Putování údolím vám usnadní karty Venosta Valley Card (pro ubytované ve Val Venosta místní doprava a vstup na 10 atrakcí zdarma, k tomu slevy na další lanovky, půjčení kola apod.), Mobilcard (místní doprava a lanovky), Museumobil Card (místní doprava a vstupy do muzeí na tři nebo sedm dní) a Bikemobil Card (půjčení kola na jeden den a možnost neomezeně cestovat místní dopravou).

Více o Jižním Tyrolsku se dozvíte na www.suedtirol.info

64b8f2261dbb2Clipboard01.jpg

Reklama