Močový měchýř je zásobník, do kterého se ukládá moč vylučovaná z ledvin. Jeho stěny tvoří hladká svalovina a zevnitř je vystlaný sliznicí. Objem je cca 600–800 ml, při naplnění 150–300 ml obvykle již pociťujeme nutkání močit. Informace o stavu naplnění kontroluje řada svalových vláken, která přenášejí informace do mozku. Toto propojení nám pak umožňuje na určitou dobu nucení na močení překonat a močový měchýř vyprázdnit až při vhodné příležitosti. Lidé trpící syndromem hyperaktivního močového měchýře to tak však nemají. Jejich mozková čidla vydávají špatné signály, protože jim je posílá nemocný močový měchýř, nebo je centrální nervová soustava špatně zpracovává a rovnou vysílá poslední výzvu před katastrofou. „Jestli se nestihneš vymočit do jedné minuty, bude pozdě!“ Často přitom zcela falešně! V situaci, kdy v měchýři je půl deci moče, a je tedy skoro prázdný, dostává tak naše vědomí signál, že je plný k prasknutí!
Příběh: To se nikdo nedozví
Stojím už dobrou půlhodinu v zácpě na dálnici a brečím. Zase jsem selhala, jsem trapná a nechutná. Chtěla jsem sice zastavit někde u pumpy, nebo aspoň u lesíka, ale nepodařilo se mi to. Suneme se rychlostí několika metrů za minutu, vlevo jen plechová svodidla, napravo další rychlostní pruhy. Ale co s tím mám dělat? Ještě, že jsem ve voze sama a nikdo o tom neví. NESMÍ VĚDĚT! Každý by se mě potom jenom štítil.
Co se mi stalo? Počůrala jsem se. A ne poprvé. Přitom jsem si před jízdou na toaletu došla a vydržela skoro hodinu, což se mi moc často nestává. Ale pak to přišlo. V jedné vteřině se mi začalo chtít tak silně, jako by mi mělo prasknout celé břicho. Strašně jsem se snažila to vydržet, ale nevyšlo to. Teď mám promočené a zničené sedadlo, které budu muset dát draze vyčistit, a je mi ze mě špatně. Jediné, co mě uklidňuje, je fakt, že o mých problémech zatím nikdo neví. Aspoň doufám, protože už jsem několikrát musela být v práci podezřelá. Třeba tím, že běžím na záchod v kalhotách, a pak vylezu ven v sukni. Náhradní oblečení totiž nosím stále s sebou. Co kdyby... Kolegyním jsem tenkrát tvrdila, že jsem se převlékla kvůli nečekané menstruaci, ale nevím, jestli mi to uvěřily. Tvářily se divně. Taky jsem nedávno venku chodila se svetrem ovázaným kolem pasu, aby zakryl tmavou skvrnu v rozkroku džínů, a přitom se celá klepala zimou. Všichni se mě ptali proč, a já jim nedokázala věrohodně odpovědět. Snad jim to nedošlo!
Tyhle problémy mám asi rok. Nejdříve jsem dostala zánět močového měchýře z velkého nastydnutí při sjíždění Vltavy, potom zánět ledvin. Oboje jsem si sice vyléčila, ale zůstaly mi následky. K lékaři ale nepůjdu. Co by si o mně pomyslel? Že jsem nějaké prase?
Hyperaktivní močový měchýř
Suchá a vlhká
Při hyperaktivním močovém měchýři lze rozlišovat „vlhkou“ a „suchou“ formu. Mnoho pacientů sice moč udrží, ale za jakou cenu! Enormní psychické vypětí vede k řadě potíží ve společenském životě, při cestování, sexu nebo v zaměstnání.
Příznaky onemocnění
- Časté nucení na moč - po hodině, po 15 minutách či ještě častěji, vícekrát než 8× denně.
- Nucení/urgence - ihned velmi silné. Pokud člověk v krátkém čase nevyhoví, moč neudrží.
- Noční močení - pacienta probudí nucení na moč několikrát za noc.
Příčiny vzniku nemoci
- Hyperaktivní močový měchýř může být projevem jiného onemocnění (močová infekce, močový kámen, nádor močového měchýře, zvětšená prostata nebo nádory prostaty, zúžení močové trubice) nebo vznikne po chirurgických zákrocích v oblasti močových cest. Stejně se můžou projevit i různá nervová onemocnění nebo poškození - například Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza, poškození po cévní mozkové příhodě. V některých případech může souviset s cukrovkou, onemocněním srdce, některými hormonálními poruchami a ženskými chorobami.
- V Evropě žije asi 60 milionů lidí, kteří nemají žádnou zjistitelnou chorobu vysvětlující jejich potíže. Trpí syndromem hyperaktivního močového měchýře, neboli OAB.
Návštěva lékaře
OAB není nemoc, se kterou by se lidé chtěli svěřovat. Za své příznaky se stydí a snaží se je uchovat jako své velké osobní tajemství. K tomu, abyste se ale potíží zbavili, se stačí svěřit jedinému člověku na světě. Svému urologovi nebo gynekologovi. Pro všechny ostatní lidi na světě to může být tajemství navždy. Za tu úlevu to rozhodně stojí!
Základní vyšetření
- Fyzikální vyšetření - prohmatání břicha, u mužů vyšetření prostaty konečníkem, u žen základní gynekologické vyšetření
- Laboratorní vyšetření moče potvrdí nebo vyloučí močovou infekci.
- Z krevních testů se vykonává u mužů preventivní test na rakovinu prostaty
- Ultrazvuk ledvin a močového měchýře zobrazí stav těchto orgánů.
- Mikční deník - Někdy vás může lékař požádat o vedení přesného popisu charakteru močení.
- Cystoskopie - zobrazení vnitřku močového měchýře speciálním optickým přístrojem, zavedeným přes močové cesty.
- Urodynamické vyšetření - měří se tlaky v močovém měchýři a svalové impulzy. Většinou se volí až při neúčinnosti léčby nebo při rozhodování o radikálnějším postupu.
Léčba
- Léky - Pokud je příčinou nějaké konkrétní onemocnění, je potřeba v první řadě léčit toto onemocnění. Pokud se však žádná taková příčina nenajde, bývá léčba farmakologická.
- Hubnutí a zdravý životní styl. Nejde o propagandu, souvislost je evidentní, ale samozřejmě ne u každého to stačí k vyléčení.
- Rehabilitační léčba a cviky na posílení pánevního dna.
- Operace se uplatňují při svraštění měchýře v důsledku zánětu či jiné operace, při skutečně malé kapacitě měchýře je ho možné zvětšit.
Máte s hyperaktivním močovým měchýřem své zkušenosti? Chtěly byste se o ně podělit s ostatními čtenářkami? Oslovili jsme pro vás odborníka, který zodpoví všechny vaše otázky k této tématice. Pište nám na adresu redakce@zena-in.cz (do předmětu uveďte prosím: „Hyperaktivní močový měchyř“) - my se zeptáme za vás. Odpovědi na vaše otázky se pak dozvíte z následujícího článku.
Nový komentář
Komentáře
Dnes jsem to udělala a těším se až přijdou a pomohou mi. V tomto počasí jde zánět hodně tychle chytit, stačí prochladnout.
Rozhodně bych nečekala a z perla zdraví objednala, pokud s tím máte problémy.
Já je budu muset zkousit, protože na to docela trpím.
Tak zkus tyhle, já jsem také hledala docela dlouho.
Já toho zkusila docela dost a zatím žádné zajímavé účinky.
Mě pomáhají, takže jsem spokojená, užívají ji i kamarádky.
A tyhle jsou silné, pomáhají opravdu?
Tak koupit brusinky, protože jsou super na prevenci.
Mě právě taky trápí, že se mi chce pořád na malou a nebo mě občas řeže.
Já užívám https://www.perlazdravi.cz/mocove-cesty/vito-life-brusinky/ měla jsem problémy s močovým měchýřem.
Jaké kdo používáte brusinky na močový měchýř, aby pořádně fungovaly.