Atopické ekzémy, lupénka… Lidí s nejrůznějšími onemocněními kůže neustále přibývá. Podceňovat bychom však neměli ani problémy se suchou kůží, které řeší téměř každý druhý člověk. Proč k onemocnění dochází, kdy jít k lékaři, jak nežádoucí kožní projevy potlačit a jakou roli hraje naše psychika nebo životní styl? Nejen na to jsme se zeptali MUDr. Aleny Machovcové, primářky Dermatovenerologického oddělení FN v Motole.

Existují průzkumy, kolik lidí v ČR trpí těmito potížemi?
Relevantní statistická data neexistují, protože se tyto údaje nezpracovávají. Odhadovalo se, že v evropské populaci bude v roce 2015 každý druhý člověk atopik. Zatím tomu tak není, ale jejich počty v Evropě dramaticky stoupají.

Mají k atopickému ekzému sklony určité typy lidí?
Nikoliv. Fototyp kůže nemá prakticky žádný vliv na rozvoj atopického ekzému.

A se sklony k suché pokožce se člověk už narodí, nebo se časem kůže změní?
S tendencí k suché pokožce se člověk narodí. Zevními vlivy se poté může manifestovat kožní onemocnění typu ekzému. Na udržování pokožky v „normální“ kondici se podílí činnost mazových žláz, která se mění v závislosti na věku. Kulminuje v pubertě a postpubertě a jejich činnost klesá se stoupajícím věkem.

ekzém

Jak se pozná, zda má člověk běžně suchou pokožku, nebo by měl jít s tímto problémem za lékařem?
Suchá kůže se olupuje, zanechává bělavé šupinky na tmavém oblečení, svědí, někdy i pálí a může mírně zarudnout. Pokud nestačí opakované promazání několik dnů po sobě, měl by se postižený obrátit na odborníka.

Má na suchou kůži nějaký vliv naše strava a životní styl?
Běžná strava má minimální vliv na suchost pokožky. Velmi mírně pomáhají přípravky obsahující pupalku. Vhodnější je zevní promazávání, které kůži okamžitě promastí. Životní styl se na kůži nepříznivě odráží v častém, opakovaném mytí tekutými přípravky, jako jsou sprchové gely a tekutá mýdla, která obsahují velké množství konzervačních látek, emulgátory, parfemaci a podobně. Při nadměrném používání kůži odmašťují a usnadňují senzibilizaci na uvedené látky.

Zhoršuje suchost pokožky třeba i voda s chlórem?
Nejenom voda s obsahem chlóru, ale samotná voda paradoxně kůži odmašťuje. Proto je důležité promazat ji během několika minut po koupeli či osprchování nebo umytí rukou.

Když jde atopik do sprchy, má mít na sobě krém, který vytvoří ochranný film, nebo je lepší pokožku důkladně umýt mýdlem a až poté se vydatně namazat krémem?
U atopika je lépe použít speciální sprchový olej k mytí, nebo použít koupelový olej na kůži před osprchováním. Důkladné umytí mýdlem a poté promazání u něho není ideální postup.

Jak často by se měl člověk se suchou pokožkou mazat?
Obecně se doporučuje dvakrát denně, po osprchování a na noc. U nemocné kůže by měla být frekvence vyšší.

Je třeba krémy střídat, nebo stačí používat jeden druh?
Krémy obecně není třeba střídat, pokud vyhovují. Je důležité přizpůsobit používaný krém zevním podmínkám (léto, zima), typu pleti, a zda se jedná o zdravou, nebo nemocnou pokožku.

Jak se díváte na doma připravené krémy s různými výluhy bylinek, třeba i marihuany?
Nijak negativně. Důležitý je použitý masťový základ, do kterého se bylinky vkládají. Řada nyní používaných léků má základ v bylinných výtažcích, potažmo v celých částech rostlin. Zmiňovaná marihuana má prokázané protizánětlivé účinky a v kombinaci s promazáním funguje.

Existují spouštěče, které stav vysušení kůže, popřípadě ekzémů zhoršují?
Univerzální spouštěče neexistují. Jde spíše o individuální faktory.

Jak je to s ročními obdobími? Mají vliv na stav suché pokožky, ekzémů?
V letních měsících se mírně zlepšují projevy atopického ekzému a také se zmírňuje vysušení. U některých atopiků naopak v letních měsících kvůli zvýšenému pocení dochází i ke zhoršení ekzémových projevů. Výraznější vysušení kůže nastává v podzimních a zimních měsících, kdy i normální kůže ztrácí velké množství vody. Projevuje se to olupováním, intenzivním svěděním a škrábáním kůže.

Má vliv i naše psychika?
Stres a psychika, obecně duševní nepohoda, ovlivňují náš celkový stav. Takže i kožní choroby se zhoršují ve stresu. Platí to u ekzému a také například u lupénky.

Co atopické ekzémy a oblečení?
U atopiků je vhodné volit oblečení z přírodních materiálů, nebarvené. Funkční oblečení není příliš vhodné. Ale oblečení se stříbrem se u atopiků doporučuje pro jeho antibakteriální účinky. Snižují množství bakterií na kůži. Ale samozřejmě nemusí vyhovovat všem.

Hodně lidí má strach z kortikoidů. Mohou být nebezpečné, například při dlouhodobém aplikování?
V současné době je kortikofobie u pacientů běžná. Je však nutné říci, že se bez kortikoidů v léčbě kožních chorob neobejdeme. Pacienti se místo fobie s nimi musí naučit zacházet. Běžně považují krém s obsahem kortikoidů za promazávací mast. Kortikoidy je nutné považovat za vysoce specializovaný lék, který se používá dle určitých pravidel. Nikoliv dle vlastního uvážení. Většina problémů s léčbou kortikoidy pak plyne právě z nerespektování rad a doporučení ošetřujícího lékaře.

MUDr. Alena MachovcováMUDr. Alena Machovcová se specializuje na dermatologickou alergologii a profesionální dermatózy, věnuje se pacientům po orgánových transplantacích. Aktivně přednáší na domácích i zahraničních odborných fórech. Publikuje odborné články v zahraničních a domácích odborných časopisech. Je členkou České dermatovenerologické společnosti a Evropské Academie Dermatologie a Venerologie.

 

ExcipialTip redakce

Máte potíže se suchou pokožkou, trápí vás svrbivé projevy, atopický ekzém nebo psoriáza? Vyzkoušejte Excipial U Lipolotio a Excipial U Hydrolotio, volně prodejné léky, které jsou částečně hrazeny pojišťovnou. Obsahují ureu, což je nejúčinnější hydratační látka v dermatologii, která je zároveň tělu vlastní. Urea hydratuje, snižuje transepidermální ztrátu vody, zlepšuje funkci kožní bariéry, potlačuje svrbění kůže a zvyšuje penetraci účinných látek.  

Čtěte také:

Reklama