Stočit výzkum ve vzdělávacích zařízeních na osamělost u malých dětí se povedlo teprve nedávno. Osamělost byl pocit, který se do té doby přisuzoval spíše dospívajícím a dospělým. Je ale stále jasnější, že i ti nejmenší konceptu osamělosti rozumí, trpí jím a dokážou ho popsat. Například děti v mateřské škole a na prvním stupni odpovídaly na řadu otázek ohledně toho, co je to osamělost takto: jsem smutný a sám, nemám z ničeho radost. Studie, jakou byla třeba ta novější od dvojice vědců Kochenderfera a Colemana naznačuje, že to, jak cítí děti osamělost, je opravdu velmi podobné tomu, jak ji cítí dospělí.

Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zajímat: Máte doma dospívající dceru? Teena je průvodce pro holky a jejich rodiče

Důsledky osamělosti

„Děti, které se cítí osamělé, mají často špatné vztahy s vrstevníky. Cítí pocit vyloučení, který může poškodit jejich sebeúctu. Kromě toho mohou pociťovat smutek, malátnost, nudu a odcizení. Osamělé děti mohou přijít o příležitosti interakce se svými vrstevníky a osvojování si důležitých dovedností, jako je empatie, odolnost vůči stresu a podobně,“ vysvětluje dětská psycholožka Monika Hrázdová. To všechno může vést až k pozdějším depresím a asociálnímu chování.

Co přispívá k pocitu osamělosti?

K pocitům osamělosti u malých dětí přispívá několik faktorů. Některé se vyskytují mimo školní prostředí: rodinné konflikty, stěhování do nového místa, momentálně pandemie koronaviru, ztráta přátel, ztráta mazlíčka, rozvod rodičů nebo smrt blízké osoby. Mezi aspekty, které si dítě nese z prvního roku života, patří i spaní v oddělené místnosti. Taková miminka se mohou cítit nejistá a osamělost je pak pocit, který si z tohoto období leckdy trvale odnáší.

Mohlo by vás zajímat: Série písniček v podání Bereniky Kohoutové se zaměřila na vzdělávání předškoláků

Ve škole to pak může být neschopnost získat si přátele. Děti úzkostlivých matek, které se je bojí socializovat, zažívají v pozdějším věku to, že neví, jak se vlastně seznámit s jinými dětmi, jak je oslovit, komunikovat s nimi, hrát si s nimi. Často pak bývají kolektivem šikanovány.

Jak poznat, že je dítě osamělé?

Osamělé děti jsou plaché, úzkostné, smutné, projevují nedostatek zájmu o okolí, vyhýbají se z vlastní vůle dětem, chybí jim základní sociální dovednosti, je šikanováno. Existují ale děti, které mají přátelé, ale přesto v průzkumu uváděly, že se cítí osamělé.

Jak naložit s dětskou osamělostí

Rodiče, ale i učitelé v mateřských školách by se měly takových dětí ptát: Co pro tebe znamená být smutný a osamělý? Co by tě udělalo šťastným? Při pozorování a hodnocení je důležité být citlivý a pokusit se dítě zapojit do kolektivu. Když základní sociální návyky nenaučí dítě rodiče, musí na řadu přijít učitel. Ten by mu měl vysvětlit, jak své ostatní děti oslovit,“ říká Monika Hrázdová. Zbavit dítě osamělosti je běh na dlouhou trať. Především je potřeba s nimi mluvit o jejich pocitech a analyzovat chování i reakce. Na světě není přece nic smutnějšího než děti, které se cítí osamělé.

Reklama