emoce.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Udržet negativní emoce na uzdě je velmi složité. Skvěle to v každém okamžiku ovládá snad jen vytrénovaný buddhista. A to většina maminek není. Takže čas od času vybuchnou jako natlakovaný papiňák. Určitě to taky znáte. Jenže... V tu chvíli se nám sice uleví, ale brzy se ozve svědomí: „Neměla jsi na něj tolik křičet.“ „Dostal přes zadek zbytečně moc.“ „Tohle jsi říkat neměla.“

Jak to příště zvládnout s větším nadhledem a klidem? Jednoduché to nebude, nemáme nervy ze železa. Naštěstí kromě napočítání do deseti (někdy i sta) existují také jiné metody, jak se nad problém povznést co nejvýše.

Projevovat emoce je zdravé

Jak člověk stárne, učí se mít své emoce pod kontrolou a nevydávat je tolik na odiv svému okolí. Jenže dusit v sobě pocity, hlavně ty negativní, nás užírá zevnitř. Nenápadně a pozvolna, jako časovaná bomba. O kolik lépe je na tom dítě, které se vykřičí a za chvíli už o ničem neví! Kromě toho, malé děti nejsou schopny ovládat své emoce. Prožívají vše naplno, tady a teď. Díky tomu jsou opravdové, bez přetvářky. I když nás tím umí vyvést z míry, přece jen je na tom něco hezkého. Jen to v dané chvíli najít.

Zvolte oddechový čas

Když vám dítě hraje na nervy jako na struny a vy už cítíte, že se blížíte k velkému třesku, dejte si pauzu. Jestliže je to jen trochu možné, odejděte na malou chvíli z místa střetu a vydýchejte se. Vůbec není od věci schovat se třeba do spižírny a dát si tam něco sladkého. Červeno před očima trochu vybledne.

Vypravujte se včas

Nejvíce střetů s dětmi se odehrává ve chvíli, kdy někam spěcháme. Tehdy mají největší potřebu dělat vše dvakrát tak dlouho. A hodinová ručička neúprosně pádí. Tohle se prostě nedá zvládat s úsměvem a klidem. Jediná šance je předejít časovému presu. Začněte se vypravovat dřív, chystejte věci večer.

Vžijte se do nich

Občas není na škodu ustoupit ze svých nároků a požadavků. Není třeba trvat za každou cenu na oblečení, které si dcera do školky obléct „prostě nemůže“, ale dát jí na výběr alternativní outfit. Jindy se zase vyplatí věnovat pět minut hře s autíčky, než pak řešit půlhodinovou scénu. Co nám připadá jako malichernost, může být pro dítě životním problémem. Ano, doopravdy ho tak vnímá.

Zavřete oči a listujte v knize vzpomínek

Nic z výše uvedeného nepomáhá, naopak máte neodolatelnou chuť sedmiletého potomka naskládat do babyboxu? Pak zavřete oči a vzpomeňte si na všechny ty hezké chvíle, které jste spolu prožili. Když byl ještě voňavé miminko a poprvé se usmál, přinesl vám ze školky výkres, objal vás a řekl, že jste jeho milovaná maminka… Že už se na něj tak moc nezlobíte?

Čtěte také:

Reklama