“S Markem jsme spolu byli už 6 let a začali jsme uvažovat o tom, že je možná čas posunout náš vztah zase o kousek dál. Konkrétně směrem k miminku. Oba jsme typy, které se na každou změnu potřebují připravit, takže jsme o těhotenství a rodičovství samozřejmě hodně mluvili a chtěli mít co nejvíc informací. Před tím, než jsem si nechala vyndat nitroděložní tělísko, jsem navštívila i svou gynekoložku, abych s ní naše plány probrala.”

Nitroděložní tělísko a první kroky po jeho vyndání

“Paní doktorka mě vyšetřila a rovnou jsme se dohodly na termínu vyndání tělíska. Zároveň mě poučila, že po jeho vytažení mohu otěhotnět prakticky okamžitě. Doporučila mi zajít do lékárny a koupit si kyselinu listovou a také to, abych si pro jistotu začala počítat plodné dny.

Kyselina listová je vitamín, který je nezbytný pro správný vývoj miminka. Zároveň je také vitamínem, kterého má většina žen spíše nedostatek. Nízký příjem kyseliny listové v prvním trimestru těhotenství může zvýšit riziko samovolného potratu, nebo také výskytu vývojových vad. Ještě před otěhotněním doporučují často lékaři zvýšit její příjem v potravinách (například v listové zelenině, luštěninách nebo například v kvasnicích), nebo ve formě potravinových doplňků.

  

“Přiznám se, že jsme tak docela nevěděla, jak na to a hlavně, proč to vůbec dělat. Samozřejmě vím, že abych otěhotněla, musím ovulovat, ale že bych si počítala plodné dny mě vůbec nenapadlo. Podle paní doktorky tím ale zvyšujeme naše šance trefit se do toho správného dne, kdy dochází k ovulaci.”

Ovulace je proces, kdy dochází k uvolnění vajíčka z vaječníku. Sám o sobě trvá maximálně několik hodin. Dozrálé vajíčko se během tohoto procesu uvolní a putuje vejcovody směrem k děloze. Pokud se při své cestě potká se spermií, dochází ke vzájemnému splynutí a oplodnění vajíčka. 

Plodné dny jsou období, ve kterém je možné dosáhnout oplodnění vajíčka. Trvají o něco déle než samotná ovulace. To je způsobeno životností spermií v ženských pohlavních orgánech, která se pohybuje mezi dvěma až čtyřmi dny. A právě o tyto dny kolem data ovulace se počítá s tzv. plodnými dny. 

“Její doporučení mě trochu zarazilo. Vždycky jsem si myslela, že počítání plodných dnů a dělání stojek po sexu je doménou žen, které nemohou otěhotnět. Ale my žádné potíže nemáme. Ani jsme se ještě nezačali snažit, jen o tom mluvíme. Gynekoložka mi ale vysvětlila, že náš věk (mně je 36 let, partnerovi 41) pro první dítě už nepatří mezi ty nejnižší. A že z dlouhodobého hlediska se nám počítání plodných dnů může vyplatit. A tak jsme tedy začali počítat.”

Ženské tělo je již od narození geneticky vybaveno konkrétním počtem vajíček v těle. Má svou vlastní zásobu, která ale v určitý moment začne docházet a začne se tenčit. K tomu dochází okolo 35. roku. Žena tento moment pozná nejčastěji podle toho, že se začne zkracovat délka jejího cyklu. 

“Díky nitroděložnímu tělísku byl můj cyklus pravidelný jako hodinky a přesně na den jsem věděla, kdy bude docházet ke krvácení, i když jen velmi malému zase díky tělísku. Po jeho vyndání došlo k tomu, že se mi cyklus rozhodil. Na to mě ale paní doktorka připravila. A tak byly první tři měsíce zejména o tom, že jsem počítala dny, dělala si poznámky do kalendáře a snažila se najít pravidelnost.”

Jak nejlépe vypočítáte plodné dny? 

S vysokou pravděpodobností je neurčíte z jednoho cyklu. Na tyto počty si vyhraďte minimálně 3 měsíce. Jako první den vždy počítejte začátek menstruačního krvácení. V tento den začíná váš cyklus. Posledním dnem pak je den před následujícím krvácením. K ovulaci dochází u většiny žen asi v polovině cyklu. Z hlediska životnosti spermií v ženském těle se za plodné dny považují 3 - 4 dny před ovulací a 2 dny po ovulaci. 

“V souladu s tím, co říkala paní doktorka jsme sex soustředili hlavně do období kolem ovulace. Často jsme se tomu smáli, že jsme jako v nějakém filmu, který jsme společně viděli. Hlavní hrdinka v něm byla schopná jet za partnerem do jiného státu a souložit prakticky kdekoliv jen proto, že byl zrovna vhodný čas… Samozřejmě, že takhle extrémní jsme nebyli a sex u nás probíhal i mimo tyto dny. Ale když už jsme věděli, že se ovulace blíží, tak jsme trochu přidali na četnosti.”

“Když jsem stála u kalendáře šestý měsíc a psala jsem do něj číslo 33, poprvé mě napadlo, že jsem už možná těhotná. Předchozí měsíce totiž můj cyklus skončil číslovkou 27 a 26. Zároveň jsem si ale říkala, že by to bylo poměrně brzy, a tak jsem se rozhodla ještě pár dní nic neřešit. Když ale číslo přerostlo 45, koupila jsem těhotenský test. S Markem jsme ho večer rozbalili, přečetli instrukce a o pár minut později jsme měli jasno - čekáme miminko!”

“Určitě nedokážeme říct, jestli naše počítání plodných dnů početí pomohlo. Jedno ale jistě říct můžeme - neublížilo nám to!”

Článek vznikl ve spolupráci s webem Modrý koník.

Reklama