Nejsem, co se virů týče, žádný odborník. Tím spíš mě antivirový program dokáže svou hláškou: Nalezen virus! vytočit k nepříčetnosti.

V okamžiku, kdy zjistím, že jsem zase něco chytla, mám chuť všechny syčáky (bohužel slovo, které mě napadá ve spojení lidí, kteří viry úmyslně šíří, sem napsat opravdu nemohu) doslova zabít.

 

Zrovna nedávno jsem s jedním takovým zákeřným, neodbytným, vychytralým a lstivým virem bojovala několik hodin a jednu chvíli jsem měla už opravdu chuť přinést si palici a „pohladit“ s ní počítač.

 

Kdysi jsem četla, že každá bitva je napůl vyhraná, pokud si o nepříteli dokážeme zjistit maximum informací.
A tak jsem zjišťovala a zjišťovala .....

 

Víte například, že skutečným počátkem existence počítačových virů, tak jak je známe dnes, je rok 1986, kdy se narodil Brain - první virus pro osobní počítače IBM PC. Bratři Basid a Amjad Farooq Alvi tak odstartovali závod virů a antivirů, kterého se všichni (většina ovšem nedobrovolně) účastníme dodnes.

 

Kdo - co je vlastně virus?
Počítačový virus je spustitelný nebo interpretovatelný program, který je schopen sám sebe připojovat k jiným programům a dále se z nich (bez vědomí uživatele) šířit. Tato definice sice není obzvlášť dokonalá a možná není ani na první pohled příliš srozumitelná, ale to nejdůležitější obsahuje. Existují totiž další programy, které bývají občas za viry zaměňovány nebo vydávány. Příkladem může být třeba trojský kůň - program, který se vám za své spuštění odvděčí několika řádky sprostých textů a smazáním obsahu pevného disku nebo nějakou jinou destrukční akcí. Méně škodlivou variantu představují různé žertovné programy způsobující pobíhání roztomilých broučků po obrazovce nebo zoufalé výkřiky počítače, který se dožaduje odstranění vody ze svého nitra.

 

Šíření virů

Šíření je základní a nutnou vlastností programu označovaného jako počítačový virus. K tomu, aby se virus mohl šířit, potřebuje několik maličkostí. Především vhodné prostředí (počítač s operačním systémem, který virus zná a je schopen jej používat) a objekty, které dokáže napadnout (a které jsou nějakým způsobem šířeny). Na počítačích označovaných jako PC známe zatím pouze tyto typy objektů, které mohou být napadeny virem:

-          Spustitelné soubory, programy

-          Systémové oblasti

-          Dokumenty, které obsahují makra

-          Různé scripty v HTML stránkách

 

Nejlepší ochranou je prevence

V dnešní době snad neexistuje uživatel, který si brouzdá po netu a nikdy se s virem nesetkal. Bohužel, viry jsou a budou... Přesto existuje několik dobrých rad, jak se maximálně proti virům chránit a jak být již předem připravený na možné zavirování počítače:

 

 - Pokud to není nezbytně nutné, tak ke svému počítači nepouštějte osoby, které se nejsou schopny a ochotny chovat podle vašich představ. Jakákoli pečlivost během dne je k ničemu, jestliže k vašemu počítači večer zasedne náruživý hráč s balíčkem disket, nebo CD pochybného původu.

 

- Každou disketu, kterou někdo chce vsunout do vašeho počítače, nejprve otestujte.

 

- Pokud má autor viru k dispozici aktuální verzi libovolného antivirového systému, umí dobře programovat a má dostatek volného času, tak je schopen napsat virus neodhalitelný většinou funkcí tohoto systému. Pravděpodobnost, že se s takovým virem stihnete potkat dříve než s aktualizací, která ho již bude znát, je sice velmi malá, ale existuje. Právě zde je nejlepším řešením zajistit pro svůj program pravidelnou aktualizaci s co nejkratší periodou.

 

- Pokud nastane situace, že aktivní virus váš program "obelstí": V této chvíli je jedinou (a snadnou) možností, zajistit pro antivirový program čisté prostředí, kde virus není aktivní. Toho dosáhnete tak, že provedete start operačního systému ze systémové diskety (samozřejmě nenapadané virem). Nyní spusťte antivirový program a proveďte kontrolu - virus nemůže ovlivnit běh programu a bude detekován.

 

- Vytvořte si průběžně několik záložních kopií! Existují totiž i zákeřné viry, které škodí zvolna a nenápadně.

 

- Antivirový systém má výrazně vyšší šance, jestliže je instalován na zdravém počítači. Nainstalujte ho proto co nejdříve.

Nezapomínejte, že antivirové programy "stárnou", proto je nutné si antivirový systém pravidelně aktualizovat - jenom tak může být schopen vám účinně pomoci i proti novým virům! Vlastní aktualizace antivirového programu probíhá ve dvou rovinách. První je pouhé doplňování nových virových identifikátorů, podle kterých antivirový program známé viry vyhledává.
Druhým způsobem aktualizace je skutečný zásah do vlastních programů, obvykle ve větším rozsahu. Pro detekci nových, moderních virů je nutné do programu zapracovat zcela nové techniky a vyhledávací algoritmy, nebo stávající funkce podstatně přepracovat. Aktualizace touto formou je pak nejčastěji nabízena uživateli jako přechod na novou verzi - UpGrade.

 

A závěrem poslední varování: Všímejte si změn chování svého počítače. Přítomnost viru v systému se může (ovšem nemusí) projevit celou řadou maličkostí!

 

Informace čerpány z http://nwit.pedf.cuni.cz/

 

Hezké chvíle s nezavirovaným počítačem Vám přeje

Reklama