Pokud se vás tento stále dokola probíraný problém netýká, patříte k té šťastnější menšině. Většina zná tu situaci, kdy dítko zahodí školní batoh v dál, a aniž by se alespoň podívalo kam dopadne, zasedá k počítači. 

Má přítelkyně vyřešila svou časově náročnou zálibu v pletení, vyšívání a paličkování se svým osmiletým synem jednoduše – posadila ho k počítači a hraj si. A on si hrál a hrál, až se prohrál k dvanácti letům a dostat ho nyní kamkoliv mimo zorné pole počítače je nadlidský úkol, vlastně úkol téměř nemožný. Když už se to někomu povede, celou cestu buďto nadává, nebo mluví počítačovým jazykem o věcech, kterým nerozumíme.

Počítač, ať chceme nebo ne, proniká stále více do našich životů a domovů. Používá se vlastně téměř na vše, od hraní her, přes studium, práci, seznámení až po nákupy.

Pokud už se rozhodnete vaší ratolesti počítač pořídit, měly byste podle psychologů dodržovat určitá pravidla:

1) Poprvé můžete počítač dítěti představit už ve 2-3 letech, ale měl by být ojedinělou zábavou. Můžete si s nimi prohlížet obrázky, můžete je naučit používat myš. Čas strávený u počítače by neměl přesáhnout 15–20 minut denně. S takovýmto drobkem u počítače seďte a ukazujte, vysvětlujte.

2) 4–5 leté dítě se může začít věnovat jednoduchým úkolům, hrám, kde se učí poznávat písmenka, barvy, zvířátka, přírodu... Doba strávená u počítače by neměla překročit 20-25 minut.

3) V 6-8 letech můžete s klidem nechat dítě u počítače i hodinu denně. Na trhu je nepřeberné množství výukových programů, kde dítě rozvíjí svou fantazii a tvořivost. Může se učit zábavnou formou cizí jazyky. U počítače jej můžete nechat samotné, ale rozhodně sledujte jeho činnost. Děti mají úžasný dar najít vše, co je zakázané, či pro ně absolutně nevhodné.

4) Od 8 let závisí už práce na počítači na dětských zájmech. Máte pocit, že vaše dítě tráví u počítače příliš mnoho času? Nabídněte mu návštěvu kroužku malých programátorů, kde se naučí i spoustu užitečných věcí.

Hry ANO

Výukové hry – docela určitě ta nejvhodnější zábava na počítači, děti se učí třeba jazyky, zábavnou formou zeměpis, či dokonce český jazyk.

Deskové hry – jestliže už vaše dítko považuje hraní Člověče, nezlob se, nebo dámu s figurkami na papírové desce za starodávné, pak tyto hry jsou jejich počítačovou variantou. Najdete tu piškvorky, šachy, puzzle, dámu…

Logické hry – na internetu je k dispozici spousta logických her, ve kterých si děti rozvíjí všeobecný přehled, strategické uvažování a v neposlední řadě se učí i spoustu zajímavých věcí, třeba jak jednat v krizových situacích.

Sportovní hry – mezi ty nejvíce hrané patří dozajista hokej, fotbal, tenis, basketbal či golf. Rozvíjejí sportovní myšlení, taktiku, rychlost a odhad.

Strategické hry – hry při nichž se dítě ocitá ve vedení celého města, vesnice, hradu. Jeho úkolem je stavět domy, rozdělovat práci, starat se o zasetí polí… Avšak tyto hry jsou příliš náročné na čas.

Arkády – dítě ovládá postavičku, která prochází určitou trasou a přitom plní nejrůznější úkoly, sbírají prstýnky, uklízejí sklad apod. U hry musí přemýšlet, ale také u nich stráví příliš mnoho času.

Hry NE

Akční – většinou jde o brutální střílení do všeho, co se hýbe. Autoři těchto her si zpravidla dokonale vyhrají s grafikou, takže krev rozstřikující se kolem vypadá vskutku věrohodně. Proto by tyto hry měly mít pro děti do 12 let nálepku vstup zakázán.

Na trhu je v současnosti spousta CD-ROMů v podobě nejrůznějších programů pro nejmenší (Jablko, Dětský koutek, Beruška, Alík-pojď si hrát, Slabikář aj.), kde si děti osvojují základní dovednosti, přes nejrůznější puzzle či pexeso mánie, Člověče, nezlob se až po nejrůznější vzdělávací encyklopedie (encyklopedie lidského těla, přírody, vesmíru, historie..)

Když už dítě u počítače má trávit nějaký čas, neměla byste zapomínat na správné umístění:

- Předně zajistěte dítěti vhodnou židli a podložku pod nohy, o kterou se bude moci opřít.

- Horní okraj monitoru by měl být níž, než je úroveň očí. Pohled by měl směřovat mírně dolů.

- Místnost musí být dostatečně osvětlena, zvláště večer, aby nebyl příliš velký kontrast mezi světlem v místnosti a světlem monitoru.

- Počítač by neměl být v ložnici nebo v pokojíku, ideální je klidné místo, pokud nemáte možnost pracovny, umístěte jej třeba do obývacího pokoje.

Pokud i vy propadáte hernímu šílenství, máme pro vás na závěr jeden Murphyho zákon o počítačových hrách:

Zakoupíte-li si za drahé peníze počítačovou hru, nepůjde na vašem počítači spustit.“
„Pořídíte-li si pirátskou kopii, půjde hra spustit, ale v nejnapínavějším okamžiku vám spadne celý počítač.“
„Podruhé už se na inkriminovanou úroveň hry nedostanete.“

Tak s chutí do hraní...

           
Reklama