Máte šťastný život? Pak budete jistě žít ještě dlouho. Z výsledků výzkumu nizozemského profesora Ruute Veenhovena může každodenní pocit štěstí prodloužit život o 7,5 roku až 10 let.

Šťastní lidé podle něj vedou aktivnější a zdravější život, dávají větší pozor na symptomy nemocí, lépe hlídají svou váhu, méně pijí a kouří a jsou sebevědomější. Bohužel pocit štěstí nefunguje jako lék na nemoci. Zdravým lidem však prodlužuje život spolehlivě.

Nejsilnější vliv citové rozpoložení na dlouhověkost pozoroval badatel na jedné skupině amerických jeptišek. Veenhoven se domnívá, že hlavní příčinu jejich dlouhověkosti lze přičíst silnému pocitu sounáležitosti ke komunitě a smysluplnosti života.

Podle agentury AFP již zkoumají vliv optimismu populace na hospodářský růst ve více než sto zemích. Vědec se pozastavuje nad faktem, že poptávka po „lektorech šťastného života“ silně převyšuje nabídku.„Profesionální vedení ke šťastnějšímu životu dosud není k dispozici. Jde o pozoruhodný nedostatek v porovnání s velkým počtem lidí, kteří cítí, že by mohli být šťastnější.”

Patříte mezi ně i vy? Žena-in vám poradí, jak prožít šťastný život. Nahlédněte do dnešního článku Máme recept na štěstí!