Někteří lidé mají pocit výsostného práva přijít se potěšit s vaším právě narozeným miminkem. To, že mají ječné zrno či podebranou záděru, jim v tom nebrání – vždyť je to pro dospělého člověka banální záležitost. A co pro vaše miminko?
„Všichni mne měli za přecitlivělou, když jsem poprosila jednoho známého, aby odešel, respektive aby se raději ani nezouval. Pod levým okem se mu skvěl váček, ječné zrno,“ vypráví Helena,“ a tenhle člověk se přišel potěšit s naším šestinedělňátkem,“ dodává. Vzápětí vzrušeně dodává, jak byla v šoku, když k nim domů přišla tchyně s oparem a vůbec jí nevadilo, že jde do bytu, kde je miminko. „Když jsem jí vysvětlila, že s oparem na puse prostě není vhodné brát miminko do rukou a prosím ji, aby ho vůbec nepusinkovala, urazila se a za celou dobu návštěvy se mnou nepromluvila,“ říká maminka dnes již dvouletého caparta.
Pane doktore, jakým vývojem prochází dětský organismus během prvních šesti neděl? Je toto období pro první chvíle života dítěte zásadní?
Hned na začátek je třeba poznamenat, že ten malý tvoreček je přibližně devět měsíců chráněn v lůně matky. Z toho asi 3 měsíce trvá, než jsou vytvořeny základy všech orgánových systémů, po zbylou dobu už vše jen roste a dále se rozvíjí. Je třeba také vědět, že po celou dobu těhotenství je tomu malému tvorečkovi poskytován úplný servis. Veškerá výživa včetně kyslíku je dodávána mateřskou krví, a je uložen ve vodním prostředí, které nazýváme plodovou vodou a i ta má za úkol ho svým způsobem chránit.
Narozením dochází k zásadní změně. Miminko se musí vyrovnat se skutečností, že se z něho stal suchozemský tvor a že musí potravu a kyslík přijímat z vnějšího prostředí. Musí tedy vyměnit více než pět miliónů červených krvinek za takové, které jsou schopny vázat kyslík ze vzduchu, začíná tedy dýchat, aktivuje se trávení a mění se vlastnosti kůže. Je to tedy obrovský nápor na takového malého tvorečka, a než to všechno zvládne, chvilku to trvá. Proto také platí, že až do 28. dne života se mu říká novorozenec a je to také proto nejkritičtější období jeho života. Dýchací i trávicí cesty nejsou ještě osídleny žádnými mikroby, tento proces teprve začíná. Některé mikroby mají navíc za úkol mu například s trávením pomáhat. Jenže tito pomocníci tam ještě nemusí být, a když se nejdříve setká s těmi zlými, malér je na cestě. Navíc je miminko chráněno pouze tím, co mu maminka předala svou krví během vývoje v bříšku, po narození pak tím, co dostane v mateřském mléce. Teprve kolem třetího měsíce života se k životu probouzí vlastní imunitní systém. S čím větším počtem mikrobů se v tomto období setká, tím většímu riziku je pak vystaven.
Novopečené maminky jsou často bombardovány svými příbuznými a známými prosbami o návštěvu, jednak aby pochválili miminko, jednak aby nového tvorečka přivítali na svět. Co by si měli lidé uvědomit, předtím než se vydají na návštěvu, kde je malé dítě?
Že to miminko je ze všech těch změn vystrašené, že se obává nových zvuků, hlasů, že musí nejdříve zvládnout adaptaci na zásadní změnu ve svém životě. Proto potřebuje klid a co nejméně rušivých vlivů, což mohou být i neznámé hlasy, o různých mikrobech jsem již hovořil.
Setkal jste se ve své praxi s nějakým případem, který, věřím, nakonec dopadl dobře, kdy se děťátko od příchozího nakazilo?
Není to bohužel tak neobvyklý jev. Určitě by se našli souvislosti u různých zdánlivě lehce probíhajících rýmiček, častých zánětů spojivek. Souvislost by se určitě našla i u řady bolestí bříšek. Existují závažná infekční onemocnění v tomto ranném věku, ale prokázat původ je často velmi obtížné.
Maminky často bojují s pocitem provinění, že budou svým okolím považovány za hysterky, pokud „nemocnou“ návštěvu odmítnou. Jak s tímto pocitem bojovat, či jak návštěvě vysvětlit, že zrovna není vhodná situace, aby se s dítětem viděla právě kvůli svému zdravotnímu stavu?
Myslím, že pocit provinění není v tomto případě na místě. Matka by měla své dítě chránit bez ohledu na to, jestli si zrovna ten či onen bude myslet to či ono. V tomto případě bych radil předejít nežádoucí návštěvě sdělením: byl tu dětský lékař a říkal mi, že návštěvy nejsou pro naše miminko
Apeluji proto na všechny, mějte s tím maličkým tvorečkem trochu slitování, a když chvilku vydržíte, jistě Vám přinese mnoho hezkých chvilek při svém brebentění i po šestinedělí. To už nebude muset řešit spoustu důležitějších věcí a bude se moci svým projevem ukázat i Vám.
Velmi děkuji za příjemný rozhovor
Nový komentář
Komentáře
Lesana:
- když já po sobě nerada čtu
. Já šla z Vrchlabí 3. den - byli na mě moc hodní a že kdybych nechtěla, tak domů nemusím
- ale to už dávno. Pokud by bylo nějaké příště, šla bych tak do 24-48 hodin.
jak je videt, jak jsem stara, tak jsem nezodpovedna...navstev jsme meli v porodnici plno, doma prisla prvni hned v den prichodu z porodnice, nikdy jsem nikoho nerentgenovala jakou ma chorobu a ruce si taky nikdy nikdo nemyl (na muj popud)
...jo a dudliky vyvaruju, kdyz si nahodou vzpomenu tj. tak jednou za tyden, jinak musi stacit voda z vodovodu...lucka ma tri a pul mesice a tukam tukam...zatim je naprosto zdrava
ja bych tu uzkostlivost tak neprehanela...vseho s mirou
Btw. já už jsem stará větev
kacaba: Jak pro koho. Já au pair nikdy ani nebyla, protože je to pro mě představa rovnající se uhoření zaživa.
Meander: Nyotaimori: Ach jo, holky. Jeste pred par lety jsem mela uplne stejny pocity jako vy (po aupair-zkusenosti asi ani nejde jinak). Ted je ze mne dvojnasobna mama a uzivam si kazdou minutu. Odrikanyho chleba nejvetsi krajic
zet169: zlatýho stafylokoka má každý. Otěhotnět tedy můžeš, protože máš v těle proti němu protilátky, které od tebe v prenatálním stadiu mimi převezme. Tady jde o to, nevystavovat novorozeně zbytečně infektům od jiných lidí.
Lesana: jsem to četla na serveru pro maminy
....novodobém
Její muž jedinkrát slyšel, že přijdu, až to bude umět říct, že to chce na záchod, aby mi to zas nepochcalo ruku a pravil, že jim nesmim přes práh. Jenže jeho žena je totéž v bledě modrém. Chvíli po porodu zdrhla do práce a zařídila si hlídání
Meander: taky jsem děsně nesobecká a když to škvrně začne vřískat, zrovna když si s kámoškou povídáme něco děsně důležitýho, jsme nas.... obě
Manx: Jsem blbá, to mě ještě nenapadlo. Všichni vědí, že se malých dětí bojím, ale stejně mě zvou, abych je obdivovala
To je jak kdybych měla jít obdivovat tarantuli, když mám arachnofobii.
Amálie 46: SOBEC!
Tak to já jsem teda děsně nesobecká. Kamarádčino mimino bych neošmatala a nepochovala ani za peníze.
Amálie: pokud vím, u dětského lékaře se už kalmetizace neprovádí. Teď se musí buď do porodnice nebo na kalmetizační středisko (plicní). Alespoň u nás na Praze 4 si to z kalmetizačního hlídaj, i kontrolu jizvy si provádí oni, i na přeočkování si zvou k nim.
NiKina: doma jsem měla 3x návštěvu porodní asistentky (kontrolovala mne i miminko) a 3x pediatričku - četnost návštěv samozřejmě bylo možné domluvit podle potřeby. Porodní asistentku platila zdravotní pojišťovna (když máš štěstí a natrefíš na takovou, která má smlouvu... což se zas až tak často nevidí
), pediatrička k mému překvapení taky nic nechtěla.
pediatrička nabrala doma. Na kontrolu kyčlí jsem se vydala na ortopedii někdy mezi 2. a 3. týdnem (pediatrička nic očividného neshledala a v rodině na kyčle netrpíme). Na očkování jsme byli zrovna dneska, tam je termín do 6-ti týdnů po porodu. Orientační UZ ledvin jsem vynechala, i když zařídit by se dalo, kdyby se chtělo
a nic jiného mým starším holkám v nemocnici nedělali, takže jsem se po ničem dalším nesháněla ani teď.
Akorát jsem si dočasně trošku rozhodila režím - v noci jsem dřepěla u počítače a chovala mimčo, a spala přes den.
Důležitý je odběr krve na metabolické vady, ten
A na spaní si nestěžuju, tím, že mi doma nikdo nestrašil (i manžel byl celý den v práci) jsem se s miminem naspala až až
To je přeci samozřejmé, že nešmatam kamarádce na
, když mam opar, nelezu na návštěvy, když jsem nachlazená, že kámoška neolízne lžičku nebo dudlík, nepusinkujem na ruce a obličej,atd, ne?
a takovej nechť se po upozornění, ať to nedělá, urazí třeba až do tramtárie
A komu normální nepřijde, je sobec, jdoucí za vlastním potěšením z chování
NiKina44: V porodnici, v jejíž blízkosti bydlíš ti
naočkují, nebo u dětského lékaře
Lesana: A jak jsi to vyřešila s miminkem?
Taky bych mileráda odfrčela domů co nejdřív, ale tvrdí se, že je tam třeba být kvůli miminku, protože potřebuje různá vyšetření, odběry, očkování....blá blá blá. Však jsem se s ním po porodnici nalítala na tohle všechno jak vzteklá ! Spaní tedy nehrozilo.
A když jsi doma takhle brzo, tak jak se tohle všechno dělá ?!?!?!
a....: Ale tady ten článek je právě o novorozencích a batolatech, které ještě imunitní systém nemají zcela vyvinutý. Nemluvím o školácích nebo školkáčcích. Tam už to pochopitelně uhlídat nelze, ale zase už jim obranyschopnost funguje lépe. Nejsem zastáncem přehnané čistotnosti, ale do určité doby jsem se snažila děti prostě do trávníků nepouštět, jelikož je tu víc psů než dětí. A na otevřená pískoviště (jiná u nás nejsou) jsme zkrátka nechodili. Každé dítě se naučí chodit za ruku, aniž by se vztekalo a vynucovalo si pobyt na zakaděným trávníku či pískovišti. Když mu to maminka neustále vysvětluje a nepovolí, dítě pochopí, že to prostě nejde. Možná se mnou nesouhlasíte a mě to taky netěší, ale jiná možnost není. Pejskaři prostě své miláčky na vodítku většinou nemají, protože prý to je týrání a omezování zvířete. Tudíž je nutné omezit svou ratolest a držet jí za ruku. Je to postavené trochu na hlavu, ale je to tak.
Křeček: ve Vrchlabí. Ne, že by to tam bylo běžné... ale oni se k nim různí "exoti" sjíždějí, tak si začínají zvykat
Lesana: a kde jsi rodila? Já byla v Podolí za exota, že jsem se nechala propustit 4. den po porodu.
Gabi: a já hloupá myslela, že čerstvé novorozeně může mít mladšího sourozence jenom tehdy, když je to jeho o pár minut později narozené dvojče... a ne že mladší sourozenec bude chodit na návštěvy do porodnice
zvala jenom na návštěvy a jinak jsem se celý den válela s
v posteli, měla jsem po ruce svoje knížky, svůj počítač, vypnutý mobil, zvonek u dveří jsem zapínala jenom když jsem čekala návštěvu porodní asistentky nebo dětské lékařky... žádný vizity v šest ráno, žádní cizí uřvaní haranti, žádná uklízečka štrachající koštětem po pokoji když spím... a nic mi ke štěstí nechybělo
Ale jinak jsem ideální první poporodní dny strávila před měsícem - dvanáct hodin po porodu jsem všem v nemocnici pěkně poděkovala za vzornou péči a odfrčela domů a tam jsem si starší
Kekka, s temi "cikany" mas pravdu, ale asi s jednou vyjimkou. Kdyz jsem mela kdysi davno jakousi plisen na kuzi (svetlehnede mapy na hrudniku), tak mi doktor rekl, ze to je z prilisneho myti, ze Romove skoro zadne plisne nemaji. Jinak jsou ovsem prolezli nemocemi, protoze maji spatnou zivotospravu, nechodi k doktorovi, zenske rodi od mladeho veku a maji hodne deti, chlapi dost kouri atd.
David.lister: to s těmi cikány je jen zdánlivé. Jakmile začnou stárnout, jsou prolezlí nemocemi. A taky si všimni, že se nedožívají vysokého věku. To že žrát špínu ti zaručí silnou imunitu je dávno pryč. Dneska je ta příroda lstivá a plná všelijakých zákeřných breberek. A ty bys už měl přestat číst Němcovou.